Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi - Son Dakika

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Yönetim Kurulu Başkanı, Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik'in Genel Müdürü Taylan Türkölmez, "Bireysel emeklilik şirketleri olarak ne kadar müşterilerimize dijital yöntemlerle ulaşabilirsek o kadar karşılık alabileceğimizi düşünüyorum.

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Yönetim Kurulu Başkanı, Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik'in Genel Müdürü Taylan Türkölmez, "Bireysel emeklilik şirketleri olarak ne kadar müşterilerimize dijital yöntemlerle ulaşabilirsek o kadar karşılık alabileceğimizi düşünüyorum." dedi.


Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'nce (TSPB) düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi kapsamında Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) ilişkin panel gerçekleştirildi.


Panelde konuşan Türkölmez, Türkiye'yi, genç nüfusun azaldığı, yaşlı nüfusun arttığı ve beklenen ömrün uzadığı bir dönemin beklediğini ifade etti.


Eskiye göre çok daha fazla tek başına yaşamayı tercih eden bir toplumla karşı karşıya olunduğunu ifade eden Türkölmez, şunları kaydetti:


"Şu anda Türkiye'de 2014-2016 döneminde yapılmış hayat tabloları diyor ki' erkekler 75 yaşına kadar, kadınlar 81 yaşına kadar yaşayacak.' Bugün OECD ülkelerinin toplam BES varlıkları 45 trilyon dolara ulaşmış durumda. Bunun yaklaşık 30 trilyon doları BES fonlarında birikmiş. Eğer onlar bir refah yaşıyorsa o refah 1900'lü yıllarda başlattıkları bireysel emeklilik sistemleriyle sağlanmış. Biz 'ne gerek var ileriye dönük plan yapmaya?' diyebiliriz ama eğer 50 yıl sonra rahat etmek istiyorsak bugünden bu reformu yaratmalıyız."


"Otomatik katılım çok doğru bir uygulama"


Taylan Türkölmez, ciddi reformlara ihtiyaç olduğunu aktararak, "Bireysel emeklilik şirketleri olarak ne kadar müşterilerimize dijital yöntemlerle ulaşabilirsek o kadar karşılık alabileceğimizi düşünüyorum." dedi.


Otomatik katılımın çok doğru bir uygulama olduğunu savunan Türkölmez, tüm dünyada işveren katkısının bulunduğunu, otomatik katılıma tüm toplumun ilgili paydaşlarının sahip çıkması gerektiğini söyledi.


Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkan Yardımcısı Burak Ali Göçer de bireysel emekliliğin şart olduğunu vurgulayarak, "Bireysel emeklilik sistemine ne kadar erken girerseniz o kadar iyi. 18 yaş altındaki vatandaşları da bu sistem içerisine katmak istiyoruz." dedi.

Son Dakika

07:19 Rize'de kaybolan 11 yaşındaki çocuk 12 kilometre uzaklıkta bulundu 21:58 Didem Soydan cesur fotoğraflarına bir yenisini daha ekledi! Sokakta transparan kıyafetiyle poz verdi 20:21 Alman medyası açık açık yazdı: Türkiye'ye yönelik seyahat uyarılarının arkasında sağlık endişeleri yok 16:30 Ayrılık kararı alan Messi, Barcelona'nın başına Xavi'nin geçmesi halinde takımda kalacak 15:53 Bay Yanlış dizisinin çekildiği ultra lüks ev ünlü şarkıcının çıktı 15:28 Esra ve Ceyda Ersoy kardeşlerin köpekleri için yaptırdığı mezarlık sosyal medyada gündem oldu 15:25 Denizlispor Başkanı Ali Çetin, maç sonunda sahaya su şişesi fırlattı 14:28 Havai fişek fabrikasındaki patlamada depo sahiplerinin hayatlarını bir bardak su kurtardı 13:40 Uzmanlardan sahte altın uyarısı: Güvendiğiniz yerden alın 11:53 En düşük maaş kaç lira olacak? İşte memur ve emeklinin temmuzda alacağı zamlı aylıklar 11:37 Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen Konya'nın eşsiz lezzetlerinden fırın kebabı damak çatlatıyor 11:20 Ünlü sunucu Kelly Brook'tan cinsel ilişki itirafı: Yaş ilerledikçe daha iyi oluyor 10:20 Fazla yolcu taşıdığı için ceza kesilen minibüs şoförünün ilginç tepkisi 09:47 Tiryakilere kötü haber! Sigara ve alkole ÖTV zammı geldi 09:36 Yaklaşanın öldüğü kuyu için vatandaşlar, önlem alınmasını istiyor