Son Dakika Haberleri: Fed Başkanı Janet Yellen, Fed'in Yönetim Kurulundan İstifa Etti

Fed Başkanı Janet Yellen, Fed'in Yönetim Kurulundan İstifa Etti

8 ay önce

Fed Başkanı Janet Yellen, halefi Jerome Powell'ın göreve başlamasını takiben Fed'in yönetim kurulundan ayrılacağını açıkladı.

Fed Başkanı Janet Yellen, Fed'in yönetim kurulundan istifa etti.

İSTİFA MEKTUBUNU TRUMP'A SUNDU

Fed'den yapılan açıklamada, Yellen'in istifa mektubunu ABD Başkanı Donald Trump'a bugün sunduğu bildirildi. Yellen, mektubunda, "Sayın Başkan Trump, size Fed'in Yönetim Kurulu'ndan halefimin yemin etmesinden itibaren geçerli olmak üzere istifa etmeyi planladığımı bildirmek için yazıyorum. Fed'e 30 yıl boyunca hizmet etmek benim için büyük bir ayrıcalık ve onur kaynağı oldu." ifadelerini kullandı.

TRUMP, FED İÇİN POWELL'I ADAY GÖSTERMİŞTİ

Başkan Trump, dünya ekonomisinin en önemli aktörlerinden Fed'in başkanlığına kasım ayının başında Yellen'in yerine bankanın Yönetim Kurulu Üyesi Powell'ı aday göstermişti.

YELLEN'İN İKİNCİ KEZ ATANMAMASI ABD TARİHİNDE NADİR BİR OLAY

Fed'in siyasetten bağımsız bir kurum olarak görüldüğü ülkede, Yellen'in başkanlık için ikinci kez atanmaması, ABD tarihinde nadir yaşanan bir olay olarak kayıtlara geçmişti.

Fed Başkanı'nın ikinci kez atanmaması daha önce en son 1979'da dönemin Başkanı Jimmy Carter'ın William Miller yerine Paul Volcker'ı tercih etmesiyle gerçekleşmişti.

İSTİFA ETMESEYDİ 2014'E KADAR YÖNETİM KURULUNDA KALABİLİRDİ

Fed'in ilk kadın başkanı olma özelliğini taşıyan Yellen'in istifa etmemesi halinde 2024'e kadar bankanın Yönetim Kurulu Üyesi olarak kalma hakkı bulunuyordu.

Yellen, Fed'in başına Ocak 2014'te eski Başkan Barack Obama'nın adayı olarak Senato'nun onayıyla geçmişti.
Erdoğan'ın Açıkladığı Seçim Beyannamesi Hayata Geçiyor! Çalışma Hayatı Yeniden Düzenlenecek Sinem Gedik ve İntizar'ın Yeni Sevişme Görüntüleri Ortaya Çıktı

Sinem Gedik ile Yaşadığı İlişkiyle Gündeme Oturan İntizar: Küçükken Sarışındım, Akrep Sokunca Rengim Değişti