Yemeni, ayakkabıya rakip oldu - Son Dakika

Yemeni, ayakkabıya rakip oldu

14.11.2019 12:08
Yemeni, ayakkabıya rakip oldu, System.String[]

Kilis'te bir zamanların gözdesi olan yemeniler, son zamanlarda yeniden tercih edilmesiyle ayakkabıya rakip oldu.

Kilis'te bir zamanların gözdesi olan yemeniler, son zamanlarda yeniden tercih edilmesiyle ayakkabıya rakip oldu.

Unutulmaya yüz tutan yemeniler, son zamanlarda ayakkabıya oranla daha ucuz ve sağlıklı olması nedeniyle yeniden tercih edilmeye başlandı. Yemeni, doğal deri ve pamuk ipliğinden üretilen, topuksuz ve ortopedik bir ayakkabı türü. Yemeninin tabanı manda ya da sığır derisinden, yüzü keçi derisinden, astarı koyun derisinden ve çevirmesi de oğlak derisinden yapılıyor.

1954 yılından beri yemenicilik yapan Mustafa Berksözlü (75), "Yeminin iç tarafı köseli, içi dışı deri, teri çektiği için ayak rahat eder, yemeniyi yıkadıktan sonra tekrar giyebilirsin. Bir usta ortalama günde bir yemeni yapabilir. Biz iki kişiyiz haftada 12 çift yapıyoruz. Ancak günde bir tane yapabiliyoruz. Dikimi ve bütün işlemi el ile yapıldığı için ancak bir tane yapabilir bir usta. Birçok yeni ayakkabı çıktı ama altı lastik olduğu için yemeni daha sağlıklı, bu nedenle tercih ediliyor. Bir kösele ayakkabı 300 lira, bir yemeni ise 65-90 lira arasında, hem de yemeninin giyimi çok rahat" dedi.

Suriye'den gelen yemeni ustası ile birlikte çalışıyor

Mustafa Berksözlü eskisi gibi çırak yetişmediğini ifade ederek, "Suriyeli Halil Akif ile birlikte çalışıyoruz. Kendisi sanatkar bir ustadır. Beraber hem çalışıyoruz hem de muhabbet ediyorum. Mesleğini yapan kendini iyi yetiştirmiş bir ustadır" dedi.

Suriyeli Halil Akif ise Halep'te yemeni dükkanı olduğunu ancak savaş nedeniyle Kilis'e yerleştiğini ifade ederek, "Suriye'de bu işten 10 tane çocuk büyüttüm. Çocuklarımın içerisinde doktor ve mühendis, öğretmen olanlar da var. 7 kızım, 3 de oğlum var. Suriye'de işim çok güzeldi, hiçbir eksiğimiz yoktu, burada çok sıkıntı çekiyorum. Suriye'de bolluk içerisinde yaşıyordum. Türk milletinden ve devletinden Allah razı olsun, bize kucak açtılar" dedi. - KİLİS

Yemeni, ayakkabıya rakip oldu
Yemeni, ayakkabıya rakip oldu
Yemeni, ayakkabıya rakip oldu
Yemeni, ayakkabıya rakip oldu
Yemeni, ayakkabıya rakip oldu

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Yemeni, ayakkabıya rakip oldu - Son Dakika


Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Tayland'da balıklar 25 milyon lira değerinde balina kusmuğu buldu Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı