Yeni inşa edilecek binalara yağmur suyu toplama sistemi zorunluluğu getirildi - Son Dakika

Yeni inşa edilecek binalara yağmur suyu toplama sistemi zorunluluğu getirildi

23.01.2021 11:41

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kuraklık tehdidine karşı yayımladığı yönetmelik ile yeni inşa edilecek binalara, yağmur suyu toplama sistemi kurulmasını zorunlu hale getirdi. Getirilen sistemle birlikte yağmur suları bahçe zemini altında bir depoda toplanabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kuraklık sorunu dikkate alınarak hazırlanan yönetmelikle, 2 bin metrekareden büyük parsellerde inşa edilecek yeni binaların çatılarında "yağmur suyu toplama sistemi" yapılması zorunluluğu getirildi.

Yeni inşa edilecek binalara yağmur suyu toplama sistemi zorunluluğu getirildi
Örnek Yağmur Suyu Toplama Sistemi

YAĞMUR SULARI BOŞA GİTMEYECEK

Çatıda toplanan yağmur suyunun bahçe zemini altında bir depoda toplanmasını sağlayacak zorunluluk ile belediyeler ve ruhsat vermeye yetkili diğer kurumlar daha küçük parseller için de bu zorunluluğu getirebilme yetkisine sahip olacak.

FARKLI YAPILARDA DA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Yönetmeliğe göre, iskanlı binanın, bir bağımsız bölümünde sonradan yapılan aykırılıklar nedeniyle "Yapı Kayıt Belgesi" alınmışsa diğer bölümlerde de tadilat yapılabilecek. Birden çok bina yapılma hakkı bulunan parsellerde, mevzuata uygun olmayan ve "Yapı Kayıt Belgesi" bulunan bir binanın aykırı kısımlarının alanı, parselin imar hakkından düşülmeyecek şekilde, kalan imar hakkı içinde yeni bina yapılabilecek.

Yeni inşa edilecek binalara yağmur suyu toplama sistemi zorunluluğu getirildi

BAHÇE DUVARLARINA YÜKSEKLİK KOTASI GETİRİLDİ

Yönetmelik kapsamında yoldan yüksek parsellerde arkası toprak doldurularak yapılan ve zaman zaman yoğun yağışlar neticesinde yıkılabilen ayrıca kaldırımlar üzerindeki yaya trafiği üzerinde baskı oluşturan yüksek bahçe duvarları da düzenlemeye dahil oldu. Buna göre, yol kotu ile aynı seviyedeki ön bahçelerde yapılacak bahçe duvarı yüksekliği en fazla 50 santimetre olacak. Yoldan yüksek ön bahçelerde ise duvar yüksekliği ön bahçenin tabii zemin kotunu en fazla 50 santimetre geçebilecek.

Yeni inşa edilecek binalara yağmur suyu toplama sistemi zorunluluğu getirildi

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yeni inşa edilecek binalara yağmur suyu toplama sistemi zorunluluğu getirildi - Son Dakika


YORUMLAR (2)
  • beykozlu: imarı her yere eşit vereceksenız verın bır yerde ımar varken dıger taraf ımar beklıyor 100 senedir bu eşitlik ılkesıne kesınlıkle aykırı beykozda ımar 100 senedır yok ama parası olan beykozda ımarı kendı yaratıyor bunada beledıye baskanı rahatlıkla goz yumuyor 5 yılda 15 yıllık hızmet yapacagım dıyen bır beledıye baskanı geldı beykoza nerede 15 yıllık hızmet daha ımarın adı bıle yok Cevap Yaz 14 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 25 Şubat günü koronavirüs nedeniyle 73 kişi vefat etti, 9 bin 572 yeni vaka tespit edildi Dünyanın en zengin insanlarından Bill Gates: Bitcoin madenciliği iklime zarar veriyor Sarıyer'de define avına çıkan şahıslar kazdıkları metrelerce derinlikteki iki çukurda suçüstü yakalandı Putin, darbe girişimi sonrası Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştü Terhisini alan asker, memleketine dönüş yolunda geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti İbo Show'un konukları belli oldu! Eğlence dolu bir gece seyircileri bekliyor Malaga, Nordin Amrabat transferindeki anlaşmaya uymadığı gerekçesiyle Galatasaray'a 500 bin euro ödeyecek Gardiyanlar, mahkumu döverek öldürdü! İnsanlıktan utandıran anların görüntüsü ortaya çıktı