Yeni Kitaplarınız Hazır! - Son Dakika

Yeni Kitaplarınız Hazır!

28.11.2014 12:18
Yeni Kitaplarınız Hazır!, System.String[]

Visual Basic 11, Python 3 ve Ruby'yi öğrenmek isteyenler, bu kitapları incelemden geçmemeli!

Python'a giriş niteliğinde olan , hiç programlama bilmeyenlere programlamanın temellerini ve Python'u öğretmek amacıyla yazılmıştır. Sisteminize Python'u nasıl yükleyeceğinizden başlayarak, Python araçlarını tanıtan kitap, 100'den fazla örnek uygulama ve 150'den fazla program ile konuları akıcı bir üslup ve pedagojik yöntemlerle anlatmaktadır.

Python etkileşimli, yorumlayıcı ve nesne tabanlı bir dildir. Javascript, VBasic, PHP, ASP, JSP gibi script dillerinin bütün hünerlerine fazlasıyla sahiptir. Onu web uygulamalarınızda bir script dili olarak kullanabilirsiniz. Python nesne tabanlı bir dildir. Python'da her şey nesnedir. Nesne tabanlı programlamanın bütün hünerlerini onda görebilirsiniz.

Otuzdan çok kitaba imza atmış olma yanında TDK ve TÜBA'nın bilimsel terim üretme çalışmalarına etkin olarak katılan yazar, bu kitapta da Türkçe bilim terimlerini kullanmaya özen göstermiştir.

Kitapta bulunan konu başlıkları ;

Programlamanın Temel Kavramları

Sayısal Veri Tipleri

String İşlemleri

Operatörler

Gömülü Veri Tipler

Gömülü Fonksiyonlar

Veri Yapıları Üzerinde İşlemler

Veri Yapıları Arasında Dönüşüm

Module Oluşturma

Dosya İşlemleri

Python Kütüphanesi

Ruby'e giriş niteliğinde olan bu kitap, hiç programlama bilmeyenlere programlamanın temellerini ve Ruby'i öğretmek  amacıyla yazılmıştır. Sisteminize Ruby'i nasıl yükleyeceğinizden başlayarak, Ruby araçlarını tanıtan kitap, 20 örnek uygulama ve 143 program ile konuları akıcı bir üslup ve pedagojik yöntemlerle anlatmaktadır.Ruby, Nesne Tabanlı Programlama dillerinin ulaştığı son aşamanın niteliklerini taşıyan etkileşimli, yorumlayıcı ve nesne tabanlı bir dildir.

Javascript, VBasic, PHP, ASP, JSP gibi script dillerinin bütün hünerlerini taşır.  Ruby nesne tabanlı bir dildir. OOP'nin bütün yetenekleri onda vardır. Ruby, bilgisayar teknolojisinin hemen her alanına girmiştir. Ona dayalı olan Ruby On Rails web çatısı, genç kuşak arasında en yaygın kullanılan web aracıdır.Otuzdan çok kitaba imza atmış olma yanında TDK ve TÜBA'nın bilimsel terim üretme çalışmalarına etkin olarak katılan yazar, bu kitapta da Türkçe bilim terimlerini kullanmaya özen göstermiştir.Ruby dilinin yaratıcısı Yukihiro Matsumoto, yarattığı dili şöyle anlatıyor:   "Ruby dilini yaratırken, bütün enerjimi, onun programlamayı kolaylaştıran ve hızlandıran bir dil olmasına harcadım. Nesne tabanlı olma özelikleri dahil, bütün nitelikleri benim gibi sıradan programcıların beklentilerini karşılayacak biçimde tasarlanmıştır. Programcıların çoğu onun zarif ve kolay kullanılan bir dil olduğunda hemfikirdir. O nedenle, Ruby ile program yazmaktan  zevk almaktadırlar"

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları

-     Ruby Nedir?/ Temel Bilgiler

-     Ruby Sınıfları/ Değişkenler

-     Metotlar/ Operatörler

-     Mantıksal İşlemler

-     Sayılar (Integer, Bignum, Float,  Complex )

-     Denetim Yapıları

-     Döngüler/ Array

-     String/ Hash

-     Iterator

Module ve Mixing

İster daha önce Visual Basic hakkında bilgi edinmiş olun ister Visual Basic bilginiz sıfır olsun; bu kitabı okuyarak .NET programcılığı ve Visual Basic hakkında uzmanlık düzeyinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu kitabın bütün sayfaları ilk okumada anlaşılacak yalınlıktadır.

Bu kitapta Visual Basic programlama dili anlatılırken zaman zaman konsol uygulamaları hazırlanmış olsa bile ağırlıklı olarak Visual Studio 2013 kullanıldı. Buna rağmen bu kitaptan Visual Studio'nun 2010/2012 veya Express sürümünü kullananlar yararlanabilir.

Bu kitapta Web Uygulamaları hakkında bilgi yoktur. Web uygulamaları geliştirmek isteyenlere yazarımızın yakın bir zamanda yayınlanacak ASP.NET konulu kitabını incelemeleri önerilir.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları

-     Sınıflar, Struct'lar ve Enum'lar

-     Namespace Hazırlamak/ Interface'ler, İndeksleyiciler, Attribute'ler

-     Delegate ve Olaylar

-     Generic Sınıflar/ Koleksiyonlar

-     Grafik ve Çizim İşlemleri

-     Dosya ve Klasör İşlemleri

-     Stream Sınıfları/ Debug İşlemleri

-      Hata Yakalama ve Exception Sınıfları

-     Api Fonksiyonları/ Thread'ler ve Asenkron Programlama

-     Assembly Hazırlamak

-     Application Sınıfı ve Windows Mesajları

- Garbage Collector ve Dispose İşlemleri

-     Temel Veritabanı İşlemleri

Kaynak: Chip.com.tr

Son Dakika Teknoloji Yeni Kitaplarınız Hazır! - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Mehmet Ali Erbil, göğüs küçültme ameliyatı olacağını duyurdu 14:40 Mehmet Ali Erbil, göğüs küçültme ameliyatı olacağını duyurdu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rizelilere seslendi: Kaçak çayları meydanda yakacağım 14:34 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rizelilere seslendi: Kaçak çayları meydanda yakacağım Son Dakika! Merkez Bankası, politika faizini yüzde 18'e indirdi 14:21 Son Dakika! Merkez Bankası, politika faizini yüzde 18'e indirdi
Putin'den sonra bir skandal açıklama da Esed rejiminden: Türkiye'nin Suriye'deki varlığı bir 'işgal eylemi' 14:13 Putin'den sonra bir skandal açıklama da Esed rejiminden: Türkiye'nin Suriye'deki varlığı bir 'işgal eylemi' Şaşırtıcı gelişme! İflası konuşulan Çinli Evergrande'nin hisseleri, yönetimin aldığı yeni kararla yüzde 30 değer kazandı 13:46 Şaşırtıcı gelişme! İflası konuşulan Çinli Evergrande'nin hisseleri, yönetimin aldığı yeni kararla yüzde 30 değer kazandı Evlilik hazırlığı yapan galerici, doktor sevgilisi tarafından tuzağa düşürüldü! Silah zoruyla taciz edip 260 bin liralık senet imzalattılar 12:59 Evlilik hazırlığı yapan galerici, doktor sevgilisi tarafından tuzağa düşürüldü! Silah zoruyla taciz edip 260 bin liralık senet imzalattılar
Eski karısı barışma isteğini kabul etmeyince tabancayla kendi ayağına sıktı 12:41 Eski karısı barışma isteğini kabul etmeyince tabancayla kendi ayağına sıktı Tarlada soğan 80 kuruştan alıcı bulurken, üretici masrafları karşılayamıyor 12:05 Tarlada soğan 80 kuruştan alıcı bulurken, üretici masrafları karşılayamıyor
Advertisement