Son dakika Iğdır Üniversitesi haberleri, Iğdır Üniversitesi son dakika, son dakika Iğdır Üniversitesi

Son Dakika Iğdır Üniversitesi Haberleri

 • Iğdır'da KYK Yurdunda Vefa Günleri ve Kırkambar Edebiyat Söyleşisi Programı Gerçekleştirildi
  01 Mar Iğdır'da KYK Yurdunda Vefa Günleri ve Kırkambar Edebiyat Söyleşisi Programı Gerçekleştirildi

  Iğdır Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunda kalan öğrencilere yönelik 'Vefa Günleri ve Kırkambar Edebiyat Söyleşisi' programı düzenlendi. Programda konuşan İl Müdürü Yusuf Çebi, kültürlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasının önemine vurgu yaparak, Türk kültürünün zenginliğine sahip çıkılması gerektiğini belirtti. Programda ayrıca öğrencilere Türk edebiyatı ve Türk halk müziği hakkında sunumlar yapıldı ve bağlama sanatçısı Serhat Akkuş konser verdi.

 • Iğdır Üniversitesi ve TÜBİTAK Marmara Teknokent Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı
  16 Şub Iğdır Üniversitesi ve TÜBİTAK Marmara Teknokent Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

  Iğdır Üniversitesi, Serhat Teknopark ile TÜBİTAK Marmara Teknokent arasında önemli bir iş birliği protokolü imzaladı. Protokol ile üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi ve teknoloji transferi faaliyetlerinin desteklenmesi hedefleniyor. Ayrıca Marmara Teknokent'teki firmaların veya sanayi kuruluşlarının Serhat Teknopark ile ortak projeler yürütebilmesinin önü açılıyor.

 • İhtisas üniversiteleri marka olmak için yarışıyor
  24 Oca İhtisas üniversiteleri marka olmak için yarışıyor

  YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu'nun (YÖK) 'ihtisas üniversitesi' olarak belirlediği üniversiteler, teknolojiden enerjiye, gıdadan turizme kadar farklı alanlarda bulundukları bölgenin kaynaklarının değerlendirilerek katma değeri yüksek ürünlere dönüşmesi amacıyla projeler üretiyor.

 • Yükseköğretimde İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler
  24 Oca Yükseköğretimde İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler

  "Yükseköğretimde İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler" projesi kapsamında 25 üniversite, ihtisas alanlarında yaptıkları çalışmalarla bulundukları bölgenin kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasına yönelik proje üretiyor.

 • İşte AK Parti'nin dört kadın belediye başkan adayı
  18 Oca İşte AK Parti'nin dört kadın belediye başkan adayı

  Yerel seçimler için geri sayım devam ederken AK Parti'nin 48 ildeki adayı daha netleşti. Kadın başkan adayları da ön plana çıktı. AK Parti Gaziantep Büyükşehir Belediyesi için Fatma Şahin'le devam ederken, Edirne'de Belgin İba'yı, Çanakkale'de Jülide İskenderoğlu'nu Iğdır'da ise Ülkü Öcal'ı aday gösterdi.

 • İstiklal Madalyası Milli Mücadele Ruhunu Yansıtıyor
  12 Oca İstiklal Madalyası Milli Mücadele Ruhunu Yansıtıyor

  Iğdır Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Atlı, İstiklal Madalyası'nın önemine değinerek madalyanın Milli Mücadele ruhunu yansıttığını belirtti. İstiklal Madalyası'nın nesilden nesile geçtiğini belirten Atlı, madalyanın nasıl kullanıldığı ve kimlere verildiği hakkında bilgi verdi.

 • Iğdır Üniversitesinde restoran açılışı
  06 Oca Iğdır Üniversitesinde restoran açılışı

  Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü Mediko Sosyal Binası'nda 'Kevser Fast Food' isimli restoran açıldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Gülşen'in konuşmasında, öğrencilerin sosyal ve kültürel deneyimlerini zenginleştirmek amacıyla bu mekanın kazandırılmasının mutluluk verici olduğu belirtildi. Restoran, haftanın 6 günü açık olacak ve öğrencilere ve personellere hizmet verecek.

 • Sarıkamış Harekatı'nın 109. yılında anma etkinlikleri düzenlendi
  05 Oca Sarıkamış Harekatı'nın 109. yılında anma etkinlikleri düzenlendi

  Dünya Savaşı'nda Osmanlı ordusunun Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı Sarıkamış Harekatı'nın 109. yılında anma etkinlikleri düzenlendi. Harekatın zorlu şartları ve amacı hakkında bilgi verildi.

 • Iğdır'daki Karasu Sulak Alanı, kış mevsiminde de kuş türlerine ev sahipliği yapıyor
  05 Oca Iğdır'daki Karasu Sulak Alanı, kış mevsiminde de kuş türlerine ev sahipliği yapıyor

  Ağrı Dağı'nın buzul sularıyla oluşan Iğdır'daki Karasu Sulak Alanı, kış mevsiminde de göçmen ve yerel kuş türlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Ağrı Dağı'nın zirvesinden gelen sularla oluşan bu sulak alan, Rusya, Ermenistan ve İran'dan gelen kuşların uğrak noktası konumunda bulunuyor. Iğdır'ın mikroklima iklimi sayesinde kuşlar burada besin zorluğu yaşamadan yaşam alanı bulabiliyor. Kış mevsiminde nadir görülen kılıçgaga ve kızkuşu gibi türler de bu alanda kaydedildi.

 • Nuh'un Gemisi Müzesi ile Iğdır Üniversitesi Arkeoloji Konferansı Düzenledi
  29 Ara Nuh'un Gemisi Müzesi ile Iğdır Üniversitesi Arkeoloji Konferansı Düzenledi

  Hong Kong Nuh'un Gemisi Müzesi Başkanlığı ve Iğdır Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen konferansta, Türkiye'deki arkeoloji keşifleri ve Nuh'un Gemisi'nin Anadolu'daki izleri ele alındı. Konferansta yapılan konuşmalarda Ağrı Dağı ve Nuh'un Gemisi'ne dair önemli verilerin elde edildiği belirtildi. Ayrıca, Ağrı Dağı'nda yapılacak arkeolojik kazı çalışmaları için başvuruda bulunulması kararı alındı.

 • Iğdır Üniversitesi öğrencileri Aşık Veysel'i anma etkinliği düzenledi
  27 Ara Iğdır Üniversitesi öğrencileri Aşık Veysel'i anma etkinliği düzenledi

  Iğdır Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, Aşık Veysel'in vefatının 50. yılında 'Aşık Veysel Biyografik Türkülü Tiyatro Oyunu' etkinliği düzenledi. Programda, PKK terör örgütüne yönelik operasyonlarda şehit olan Mehmetçikler de anıldı. Oyun, Aşık Veysel'in hayatını ve sanatını izleyicilere hissettirmeyi amaçlıyor.

 • Iğdır'da dev Türk Bayraklarıyla teröre lanet yürüyüşü yapıldı
  25 Ara Iğdır'da dev Türk Bayraklarıyla teröre lanet yürüyüşü yapıldı

  Iğdır'da dev Türk Bayraklarıyla teröre lanet yürüyüşü yapıldı Iğdır'da bir araya gelen yüzlerce kişi PKK terör örgütüne yönelik sürdürülen Pençe-Kilit Harekatında şehit olan Mehmetçikler ve İsrail'in Filistin'de gerçekleştirdiği saldırılar için dev Türk Bayraklarıyla teröre lanet yürüyüşü düzenledi.

 • Iğdır'da Mehmetçiklerin şehit edilmesi ve İsrail'in Filistin saldırıları protesto edildi
  25 Ara Iğdır'da Mehmetçiklerin şehit edilmesi ve İsrail'in Filistin saldırıları protesto edildi

  Iğdır'da yüzlerce kişi, Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde şehit edilen Mehmetçikler ve İsrail'in Filistin'de gerçekleştirdiği saldırıları protesto için dev Türk bayraklarıyla yürüyüş düzenledi. Sivil toplum kuruluşları üyeleri, teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan askerler için protesto gösterisi düzenledi. Vatandaşlar terörü lanetleyerek, İsrail'in Filistin'e saldırılarına tepki gösterdi.

 • Iğdır'da Şehit Mehmetçikler ve İsrail'in Filistin'deki Saldırıları İçin Yürüyüş Düzenlendi
  25 Ara Iğdır'da Şehit Mehmetçikler ve İsrail'in Filistin'deki Saldırıları İçin Yürüyüş Düzenlendi

  Iğdır'da, Pençe-Kilit Harekatı'nda şehit olan askerlerin anısına düzenlenen yürüyüşte, terör örgütü PKK ve İsrail'in Filistin'deki saldırıları kınandı. Iğdır Valisi, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de etkinliğe katıldı.

 • Şehit Bülent Yurtseven'in Ailesinden Rektör Alma'ya ziyaret
  25 Ara Şehit Bülent Yurtseven'in Ailesinden Rektör Alma'ya ziyaret

  Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığının bombalanması sonucu ağır yaralanarak şehit olan Başkomiser Bülent Yurtseven'in ailesini makamında ağırladı.

 • Iğdır'daki Tuz Terapi Merkezi 2023'te 135 Bin Ziyaretçi Ağırladı
  17 Ara Iğdır'daki Tuz Terapi Merkezi 2023'te 135 Bin Ziyaretçi Ağırladı

  Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde bulunan Tuz Terapi Merkezi, astım, bronşit ve KOAH hastalarına iyi geldiği belirtilen bir merkezdir. 2023 yılında 135 bin ziyaretçiyi ağırlayan merkezde, ziyaretçiler hastalıklarına şifa aramak için 2 ya da 3 saat kalmaktadır. Tuz Terapi Merkezi, Iğdır Valiliği, Iğdır Üniversitesi ve Tuzluca Kaymakamlığı tarafından hazırlanan bir proje ile eski bir tuz mağarasına dönüştürülmüştür.

 • 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Programı Gerçekleştirildi
  11 Ara 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Programı Gerçekleştirildi

  10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Programda yapılan konuşmalarda, Birleşmiş Milletlerin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve yeni yasaların önemi vurgulandı.

 • Iğdır'da sis nedeniyle kaza
  10 Ara Iğdır'da sis nedeniyle kaza

  Iğdır'da etkisini artıran sis nedeniyle üniversite kampüsü önünde maddi hasarlı bir kaza meydana geldi. Yoğun sisli havadan dolayı uçaklar da iniş yapamadı.

 • Iğdır'da Dünya Gönüllüler Günü programı düzenlendi
  06 Ara Iğdır'da Dünya Gönüllüler Günü programı düzenlendi

  Iğdır Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü dolayısıyla düzenlenen programda, Iğdır Üniversitesi Genç Ofis gönüllüleri tarafından Workshop çalışması yapıldı ve Müzikoloji Bölümü öğrencileri konser verdi.

 • Iğdır Üniversitesi'nden Yer Fıstığından Elde Edilen Yağlar
  04 Ara Iğdır Üniversitesi'nden Yer Fıstığından Elde Edilen Yağlar

  Iğdır Üniversitesi bünyesinde yetiştirilen yer fıstığından elde edilen soğuk sıkım yağları, kozmetik, aromaterapi, gıda ve sağlık alanında çeşitli ürünlere dönüştürülüyor. Üniversitenin kurduğu tesiste üretilen yer fıstığı yağı, kozmetik ürünlerinde nemlendirici, besleyici krem ve güneş kremi üretiminde kullanılıyor.

 • TikTok, çocukların cinsel kimlik inşasına neden oluyor
  03 Ara TikTok, çocukların cinsel kimlik inşasına neden oluyor

  Iğdır Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sait Yıldırım, TikTok'un çocuklar üzerindeki etkisini değerlendirerek, içeriklerin çocukların cinsel kimlik inşasına yol açtığını ve tehlike oluşturduğunu belirtti. Ayrıca TikTok'un denetleme ağının yetersiz olduğunu ve aşırılıkların yaygınlaşmasına neden olduğunu ifade etti.

 • Iğdır'da Türkiye Sohbetleri toplantısı düzenlendi
  25 Kas Iğdır'da Türkiye Sohbetleri toplantısı düzenlendi

  Iğdır'da Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum'un katılımıyla 'Cumhuriyet'in 100. Yılında Türkiye Yüzyılı' temasıyla 'Türkiye Sohbetleri' toplantısı gerçekleştirildi. Uçum, yeni anayasanın ülkenin toplumsal, siyasal ve hukuksal süreçleriyle şekillenen bir ihtiyaç olduğunu belirtti ve sivil bir anayasa olacağını vurguladı.

 • Iğdır'da Üniversite Öğrencileri Çocukları Eğlendirdi
  24 Kas Iğdır'da Üniversite Öğrencileri Çocukları Eğlendirdi

  Iğdır Üniversitesi Gönüllü Yardımlaşma ve Paylaşma Topluluğu (GÖYAP) ve Genç İletişimciler Topluluğu üyeleri ile Iğdır Gençlik Merkezi paydaşlığında düzenlenen etkinlik kapsamında bir grup genç, Türkiye'nin en uç noktasındaki Aralık ilçesinde bulunan Alparslan Ortaokuluna gitti. Burada palyaço, prenses ve cüce kostümleri giyen gençler, öğrencilerle oyunlar oynayarak güzel zaman geçirdi.

 • Iğdır Üniversitesinde 'Kızılay Butik Evi' açıldı
  23 Kas Iğdır Üniversitesinde 'Kızılay Butik Evi' açıldı

  Iğdır Üniversitesinde 'Kızılay Butik Evi' açıldı Türk Kızılay ve Iğdır Üniversitesi işbirliğinde ihtiyaç sahibi öğrencilerin faydalanması amacıyla butik açıldı.

 • Iğdır'daki Erhacı Sulak Alanı, 46 kuş türüne ev sahipliği yapıyor
  23 Kas Iğdır'daki Erhacı Sulak Alanı, 46 kuş türüne ev sahipliği yapıyor

  Iğdır'daki Erhacı Sulak Alanı, Türkiye'nin önemli kuş göç rotalarından biri olup, göç döneminde 46 farklı kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Sulak alan, kuzey yarımküreden güney yarımküreye göç eden kuşlar tarafından mola noktası olarak kullanılmaktadır. Erhacı Sulak Alanı, akademisyen ve gönüllülerin çalışmaları sonucunda 106 tür tespit edilmiş olup, kız kuşu gibi nesli tükenmekte olan türlerin de göç yolculuğunda bu alana uğradığı belirlenmiştir. Kuş türü çeşitliliğinin ileriki zamanlarda artması beklenmektedir.

 • Samsun'da Kenevirden Tekstil Üretecek Fabrikanın Tanıtımı Yapıldı
  18 Kas Samsun'da Kenevirden Tekstil Üretecek Fabrikanın Tanıtımı Yapıldı

  Samsun'un Havza ilçesinde, kenevirden tekstil ürünleri üretecek olan fabrikanın tanıtımı gerçekleştirildi. Fabrika tam kapasite faaliyete geçtiğinde 600'den fazla kişiye istihdam sağlayacak ve kenevirden üretilen ürünler de tanıtıldı. Konuşmacılar, kenevirin önemini vurgulayarak, kenevirin tarımı ve kullanım alanları hakkında bilgilendirme yaptılar. Fabrika, 30 milyon dolarlık bir yatırımla kuruldu ve 30 bin metrekare kapalı alana sahip.

 • Iğdır'da üniversite öğrencileri İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına tepki gösterdi
  14 Kas Iğdır'da üniversite öğrencileri İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına tepki gösterdi

  Iğdır'da bir araya gelen üniversite öğrencileri, İsrail'in Filistin'de gerçekleştirdiği saldırılara tepki gösterdi.

 • AYM, daire başkanları ve müdürlerin sendika üyeliğini engelleyen hükmü iptal etti
  02 Kas AYM, daire başkanları ve müdürlerin sendika üyeliğini engelleyen hükmü iptal etti

  Anayasa Mahkemesi (AYM), daire başkanları, dekanlar, enstitü ve yüksekokul müdür ve yardımcılarının sendika üyeliğini engelleyen hükmü iptal etti. AYM, bu kadrolarda bulunan kamu görevlilerinin sendika üyesi olamayacaklarına dair hükmün demokratik toplumda zorunlu ihtiyacı karşılamadığı gerekçesiyle kararı verdi. Bu kararla birlikte daire başkanları, enstitü ve yüksekokul müdürleri ile yardımcılarının sendika kurucusu ve üyesi olmaları mümkün hale geldi.

 • Iğdır'da Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı Paneli Düzenlendi
  26 Eki Iğdır'da Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı Paneli Düzenlendi

  Iğdır Üniversitesi tarafından düzenlenen panelde, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri bir araya geldi. Panelde Cumhuriyet konusu ve sporla ilgili anılar ele alındı.

 • Bitlis Eren Üniversitesi'nde Bilim Kongresi Başladı
  20 Eki Bitlis Eren Üniversitesi'nde Bilim Kongresi Başladı

  Bitlis Eren Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, Iğdır Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlenen '7. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi' açılış programıyla başladı. Kongrede konuşan Vali Erol Karaömeroğlu, bilgi çağındaki ülkelerin, ürettiği bilgi, geliştirdiği teknoloji ve gerçekleştirdiği yenilikler ölçüsünde dünyada söz sahibi olacağını ifade etti. Kongreye, Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Alma, öğretim üyeleri, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Kongrede ayrıca İsrail saldırıları da kınandı.

 • Bitlis Eren Üniversitesi'nde '7. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi' başladı
  20 Eki Bitlis Eren Üniversitesi'nde '7. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi' başladı

  Bitlis Eren Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, Iğdır Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlenen '7. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi' açılış programıyla başladı. Kongrede konuşan Vali Erol Karaömeroğlu, bilgi çağındaki ülkelerin, ürettiği bilgi, geliştirdiği teknoloji ve gerçekleştirdiği yenilikler ölçüsünde dünyada söz sahibi olacağını ifade etti. Kongreye, Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Alma, öğretim üyeleri, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Vali Karaömeroğlu, kongrenin önemine vurgu yaparak, İslam alemi ve diğer kültürlerin meydan okumalarının üstesinden gelmeyi başaran insanların büyük bir özgüven ve hakikat bilinciyle ilim havzalarıyla karşılaşmaktan çekinmediğini belirtti. Ayrıca, Vali Karaömeroğlu, bilgi çağında ülkelerin söz sahibi olabilmesi için kalifiye insan kaynağının yetiştirilmesinin önemine dikkat çekti ve son günlerde yaşanan İsrail saldırılarını kınadı. Kongrenin birlikte organize edildiği Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Alma ise, kongrenin 7. yılına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

 • Bitlis Eren Üniversitesi'nde Yaratılış Kongresi Başladı
  19 Eki Bitlis Eren Üniversitesi'nde Yaratılış Kongresi Başladı

  Bitlis Eren Üniversitesi ev sahipliğinde Iğdır Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen 7. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi başladı. Kongrenin açılışında konuşan Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, bilimin ve eğitimin önemine vurgu yaptı.

 • Iğdır Üniversitesi Kendi Temizlik Ürünlerini Üretecek
  29 Eyl Iğdır Üniversitesi Kendi Temizlik Ürünlerini Üretecek

  Iğdır Üniversitesi bünyesinde kurulan atölyede yüzey temizleyici, çamaşır suyu, cam temizleyici ve WC-banyo temizleyici gibi ürünlerin seri üretimi yapılacak. Üniversite, kendi kendine yetebilen bir üniversite modeli oluşturarak yenilikçi ürünler üretmeye devam ediyor.

 • 2. Uluslararası İpek Yolu Kongresi Başladı
  26 Eyl 2. Uluslararası İpek Yolu Kongresi Başladı

  Iğdır Üniversitesi, Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Semerkant Devlet Mimarlık Enstitüsü ve İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (İKSAD) işbirliğiyle düzenlenen '2. Uluslararası İpek Yolu Kongresi', 20 farklı ülkeden gelen bilim insanların katılımıyla başladı. Kongre kapsamında Iğdır Üniversitesindeki kurslarda yapılan yöresel ürünlerin yer aldığı serginin açılışı da gerçekleştirildi.

 • Iğdır'da 'Doğu Anadolu Volkanizması, Jeoturizm Potansiyeli ve UNESCO Süreci Toplantısı' yapıldı
  25 Eyl Iğdır'da "Doğu Anadolu Volkanizması, Jeoturizm Potansiyeli ve UNESCO Süreci Toplantısı" yapıldı

  Iğdır merkezli Ağrı Dağı ile çevresindeki jeolojik ve kültürel alanların uluslararası platformlara taşınması amacıyla "Doğu Anadolu Volkanizması (Iğdır-Ağrı) Jeoturizm Potansiyeli ve UNESCO Süreci Toplantısı" gerçekleştirildi.

 • TÜBA BAŞKANI: G7, G8 ÜLKELERİNİN SORUMLULUĞUNUN DAHA FAZLA OLDUĞUNU BİLMEMİZ GEREKİYOR
  21 Eyl TÜBA BAŞKANI: G7, G8 ÜLKELERİNİN SORUMLULUĞUNUN DAHA FAZLA OLDUĞUNU BİLMEMİZ GEREKİYOR

  ERZURUM'da düzenlenen 'Biyoçeşitlilik, Tarım ve Gıda Sempozyumu'nda konuşan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr.

 • TÜBA Başkanı: G7, G8 ülkelerinin sorumluluğunun daha fazla olduğunu bilmemiz gerekiyor
  21 Eyl TÜBA Başkanı: G7, G8 ülkelerinin sorumluluğunun daha fazla olduğunu bilmemiz gerekiyor

  ERZURUM'da düzenlenen 'Biyoçeşitlilik, Tarım ve Gıda Sempozyumu'nda konuşan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr.

 • Iğdır'da Nesli Tehlike Altında Olan Küçük Akbabaların Yoğun Popülasyonu
  20 Eyl Iğdır'da Nesli Tehlike Altında Olan Küçük Akbabaların Yoğun Popülasyonu

  Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde, nesli tehlike altında olan küçük akbabaların yoğun popülasyonu dikkat çekiyor. Küçük akbaba, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından tehlikedeki türler arasında kırmızı listede yer alıyor. Türkiye'nin Ermenistan sınırını oluşturan Tuzluca ilçesinin doğu hattındaki insan kalabalığının olmadığı alanlarda yaşayan akbabalar, Aras Nehri'nin de içinde bulunduğu vadinin yamaçlarında yoğun olarak bulunuyor. Iğdır Üniversitesi Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çelik, küçük akbabaların doğa için önemli bir tür olduğunu belirtti ve türün korunması için çalışmaların başlatılması gerektiğini vurguladı. Küçük akbabalar, doğanın temizleyicileri olarak adlandırılıyor ve çevredeki leş ve atıkların temizlenmesinde önemli bir rol oynuyor.

 • Ağrı Dağı'nda Kuşlar Kış Göçüne Başladı
  16 Eyl Ağrı Dağı'nda Kuşlar Kış Göçüne Başladı

  Ağrı Dağı'nda yaşayan kuşlar, havaların soğumasıyla birlikte kışı geçirmek için güneye doğru göçe başladı. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından soyu tehlike altındaki türlerin yer aldığı kırmızı listedeki kuşlar da bu göç hareketine katılıyor. Iğdır Üniversitesi Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Emrah Çelik, kuşların göç rotasında bulunan Ağrı Dağı eteklerindeki Karasu sulak alanında göç hareketliliği yaşandığını belirtti. Yırtıcı kuş türlerinin daha uzun yolculuklara çıktığı ve Ağrı Dağı'nın bu türler açısından zengin olduğu da vurgulandı.

 • Iğdır'da Yaz Spor Okulları Tamamlandı
  15 Eyl Iğdır'da Yaz Spor Okulları Tamamlandı

  Iğdır'da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Yaz Spor Okulları, 3 bin öğrencinin katılımıyla tamamlandı. Kış aylarında da öğrencilere farklı branşlarda eğitim verileceği belirtildi. Kapanış programında yapılan gösteriler ve konserlerle öğrencilerin başarıları kutlandı.

 • Iğdır'daki Tuz Terapi Merkezi'ni 250 Bin Kişi Ziyaret Etti
  12 Eyl Iğdır'daki Tuz Terapi Merkezi'ni 250 Bin Kişi Ziyaret Etti

  Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde bulunan Tuz Terapi Merkezi, 2 yıl önce açıldığından bu yana 250 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Doğu Anadolu Bölgesi'nin tuz ihtiyacının karşılandığı Tuz Dağı'nın maden mağaraları, sağlık turizmine kazandırılarak solunum yolu rahatsızlığı yaşayanlara hizmet vermektedir. Bu yıl 90 bin kişi tarafından ziyaret edilen merkez, büyük ilgi görmektedir.

 • Pomza Madeni, Kağıt Üretiminde Kullanılacak
  08 Eyl Pomza Madeni, Kağıt Üretiminde Kullanılacak

  Dünyada üretilen ve inşaat sektöründe kullanılan pomza madeni, kağıt üretiminde de kullanılmaya başlandı. Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, dünyada ilk defa taştan kağıt üretmeyi başardıklarını belirtti. Pomza madeninin kullanım alanları ve yeni keşifler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Alma, bu tür ürünlerin kullanım alanlarının artırılması gerektiğini vurguladı.

 • Şehit öğretmen Aybüke Yalçın'ın adı Iğdır'da yapılan kız yurdunda yaşatılacak
  08 Eyl Şehit öğretmen Aybüke Yalçın'ın adı Iğdır'da yapılan kız yurdunda yaşatılacak

  Batman'ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017'de PKK'lı teröristlerin hain saldırısı sonucu 22 yaşında şehit olan öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın adı, Iğdır'da yapılan 2 bin 400 kişi kapasiteli kız yurduna verildi.

 • 2. Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumu başladı
  07 Eyl 2. Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumu başladı

  Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ev sahipliğinde, Bitlis Eren Üniversitesi ve Iğdır Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen '2. Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumu (PuPeS'23 Kapadokya)' başladı. Sempozyum, pomza ve perlit üzerine yapılan güncel araştırmaları sunmayı amaçlamaktadır.

 • NEVÜ, 2. Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumuna Davet Ediyor
  01 Eyl NEVÜ, 2. Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumuna Davet Ediyor

  Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, sektör temsilcilerini ikincisini 7-8-9 Eylül 2023 tarihlerinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi iş birliğinde ve ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan '2. Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumuna (PuPeS'23 Kapadokya)' davet etti.

 • Iğdır Üniversitesi Bitkisel Vücut Kremi Üretti
  31 Ağu Iğdır Üniversitesi Bitkisel Vücut Kremi Üretti

  Iğdır Üniversitesi, 'Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler' alanında çalışmalarını sürdürerek bitkisel vücut kremi üretti. Sağlığa zararlı kimyasallar içermeyen ve tamamen bitkisel içerikli olan krem, cilt bakımı konusunda doğal ve etkili bir alternatif sunmayı hedefliyor.

 • Iğdır Üniversitesi, Alaca Bitkisel Vücut Kremi'ni Satışa Sunuyor
  29 Ağu Iğdır Üniversitesi, Alaca Bitkisel Vücut Kremi'ni Satışa Sunuyor

  Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler alanında çalışmalarını sürdüren Iğdır Üniversitesi, doğal içerikli ve sağlığa dost bir ürün olan Alaca Bitkisel Vücut Kremi'ni piyasaya sürdü.

 • Iğdır Üniversitesi, rüzgar erozyonunu tarımsal üretimle önlemeye başladı
  10 Ağu Iğdır Üniversitesi, rüzgar erozyonunu tarımsal üretimle önlemeye başladı

  Iğdır Üniversitesi, Aralık ilçesinde rüzgar erozyonunun yaşandığı toprakları tarımsal üretimle korumak amacıyla çalışma başlattı. Üniversiteye tahsis edilen 320 dekarlık arazinin ilk etapta 10 dekarında katma değeri yüksek tarımsal ürünler yetiştirilmeye başlandı. Proje kapsamında rüzgar erozyonuna bağlı hava kirliliğinin önlenmesi için de çalışmalar yapılacak. Iğdır Üniversitesi, bölge halkına örnek olmayı ve çiftçilere eğitimler vererek verimli tarım yöntemlerini yaygınlaştırmayı hedefliyor.

 • Iğdır Üniversitesi İHA Eğitim Kuruluşu Yetki Belgesi Aldı
  08 Ağu Iğdır Üniversitesi İHA Eğitim Kuruluşu Yetki Belgesi Aldı

  Iğdır Üniversitesi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden İnsansız Hava Aracı (İHA) Eğitim Kuruluşu Yetki Belgesi almaya hak kazandı. Bu belge ile üniversite, Ticari İHA-0 ve İHA-1 pilot lisansı sınıflarında insansız hava aracı kullanım lisansı verebilecek ve ticari olarak kullanım sağlamak isteyen herkese eğitim imkanı sunabilecek.

 • Ağrı Dağı'nda 31 Sürüngen ve Amfibi Türü Yaşıyor
  06 Ağu Ağrı Dağı'nda 31 Sürüngen ve Amfibi Türü Yaşıyor

  Nahçıvan ve Ermenistan sınırında bulunan Ağrı Dağı bölgesinde, farklı habitatları bir arada bulunduran etekler ve Iğdır Ovası, 31 sürüngen ve amfibi türüne beslenme ve üreme imkanı sunuyor. Bu türler arasında Kafkas keleri, topbaş keler, toprak kurbağası, koca engerek ve Wagner engereği de bulunuyor. Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bahadır Akman, Ağrı Dağı bölgesinin sürüngenler için önemli bir yaşam alanı olduğunu belirtti.

 • Iğdır yöresinin meyvesi ve bitkileri tıbbi ve aromatik ürünlere dönüştürülüyor
  04 Ağu Iğdır yöresinin meyvesi ve bitkileri tıbbi ve aromatik ürünlere dönüştürülüyor

  Iğdır Üniversitesi, yöreye ait meyve ve bitkileri tıbbi ve aromatik ürünlere dönüştürerek katma değeri yüksek tarımsal ürünler üretiyor. Ayrıca Artvin Çoruh Üniversitesi ile birlikte Artvin'e ait bitkilerden de krem üretimi gerçekleştiriliyor. Iğdır Üniversitesi, Doğu Anadolu bölgesine ait birçok bitkiden de tıbbi ve aromatik ürünler üretmek için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Ağrı Dağı'ndaki Yaban Hayvanları Karasu Sulak Alanı'nda Sıcakları Geçiriyor
  04 Ağu Ağrı Dağı'ndaki Yaban Hayvanları Karasu Sulak Alanı'nda Sıcakları Geçiriyor

  Ağrı Dağı'nın sıcaklıkların 40 dereceyi bulduğu Iğdır tarafında yaşayan yaban hayvanları, yazın su sıkıntısı çekmemek ve sıcaklardan etkilenmemek için Karasu Sulak Alanı'na iniyor. Karasu Sulak Alanı, kar, buzul ve yer altı kaynak sularıyla beslenen yaban hayvanlarına ev sahipliği yaparak onların yaşamlarını sürdürmelerini sağlıyor. Sulak alanda bugüne kadar 204 kuş türü kaydedilirken, Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bahadır Akman, sulak alanların yaban hayatı için büyük önem taşıdığını belirtti ve Ağrı Dağı'nın çevresindeki türlerin yüzde 80'inin bu alanda yaşadığını vurguladı. Karasu Sulak Alanı, sadece yaban hayvanlarına değil, tüm doğaya ve canlılara hayat sunan önemli bir ekosistem olarak öne çıkıyor.

 • Türkiye'de Bağımlılık Yaşı Düşüyor
  30 Tem Türkiye'de Bağımlılık Yaşı Düşüyor

  IĞDIR Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sait Yıldırım, Türkiye'de alkol ve madde bağımlılığı yaşının giderek düştüğünü belirtti. Yıldırım, cinayet, saldırganlık ve cinsel saldırı vakalarının büyük bir kısmında failin alkol ve uyuşturucu bağımlısı olduğunu söyledi. Bu durumun ciddi bir risk oluşturduğunu vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden 12 akademisyen, bağımlılıklara dikkat çekmek için 'Her Yönü ile Bağımlılık, Sebepler, Sonuçlar ve Mücadele Stratejileri' adlı bir kitap çıkardı. Kitapta, teknoloji bağımlılığından alkol ve madde bağımlılığına kadar birçok konuda yapılan bilimsel çalışmalar yer aldı.

 • Ağrı Dağı'nda zirve yapan turistler Nuh'un Gemisi'nin izinde aşure yedi
  29 Tem Ağrı Dağı'nda zirve yapan turistler Nuh'un Gemisi'nin izinde aşure yedi

  Ağrı Dağı'nda zirve yapan turistler Nuh'un Gemisi'nin izinde aşure yedi Ağrı Dağı'nda zirve yapan bir grup Polonyalı ve Honkonglu turist, zirve tırmanışından sonra Doğubayazıt Kaymakamlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Doğubayazıt Ticaret ve sanayi Odası iş birliği ile Nuh'un Gemisi'nin...

 • Ağrı'da Nuh Tufanı'nın Arkeolojik İzleri Konulu Konferans Düzenlendi
  29 Tem Ağrı'da Nuh Tufanı'nın Arkeolojik İzleri Konulu Konferans Düzenlendi

  Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, Nuh'un Gemisi'ne ait izlerin olduğuna inanılan alanda düzenlenen konferansa yerli ve yabancı bilim insanları katıldı. Konferansta, Türkiye ve bölge açısından önemine vurgu yapıldı ve bilimsel araştırmalar desteklendi.

 • Ağrı'daki Balık Gölü'nde 110 Kuş Türü Tespit Edildi
  26 Tem Ağrı'daki Balık Gölü'nde 110 Kuş Türü Tespit Edildi

  Ağrı'daki 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü'nde yapılan çalışmalarda, 110 farklı kuş türünün yaşadığı belirlendi. Göl, yaban hayatı açısından önemli bir alan olup, göçmen kuşlar tarafından mola noktası olarak kullanılıyor. Kızkuşu, elmabaş patka, sakallı akbaba ve çamurçulluğu gibi nesli tehlike altında olan türlerin de bulunduğu göl, doğa tutkunları ve bilim insanları için önemli bir ziyaret noktasıdır. Balık Gölü, ekoturizm açısından da büyük bir potansiyele sahiptir.

 • TÜGVA, Iğdır kongresini gerçekleştirdi
  24 Tem TÜGVA, Iğdır kongresini gerçekleştirdi

  Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Iğdır İl Temsilciliği 4. Olağan Kongresini düzenledi. Kongrede TÜGVA Iğdır İl Temsilciliğine Cemalettin Cantepe yeniden seçildi. TÜGVA Genel Başkanı İbrahim Beşinci, vakfın 10 yıllık süre içinde büyük işler yaptığını belirterek, Türkiye'nin en güçlü ve en büyük gençlik hareketlerinden biri olduklarını söyledi. Programa, Iğdır Valisi ve Belediye Başkan Vekili H. Engin Sarıibrahim, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, AK Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz, TÜGVA üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 • TÜGVA, Türkiye'nin en büyük gençlik hareketlerinden biri
  24 Tem TÜGVA, Türkiye'nin en büyük gençlik hareketlerinden biri

  TÜGVA Genel Başkanı İbrahim Beşinci, Türkiye'nin en güçlü ve en büyük gençlik hareketlerinden biri olduklarını belirtti. Iğdır'da düzenlenen kongrede, TÜGVA Iğdır İl Temsilciliğine Cemalettin Cantepe yeniden seçildi.

 • Iğdır'daki Tuz Terapi Merkezi'ni 202 bin kişi ziyaret etti
  16 Tem Iğdır'daki Tuz Terapi Merkezi'ni 202 bin kişi ziyaret etti

  Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde bulunan Tuz Terapi Merkezi, hizmete girdiği tarihten bu yana 202 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Tuz mağarasının içinde yer alan merkez, astım, bronşit ve KOAH hastalarına şifa kaynağı olmasının yanı sıra kafeterya, hediyelik eşya bölümü ve şarj istasyonu gibi hizmetler de sunuyor. Merkezde haftanın belirli günlerinde müzik ziyafeti de düzenleniyor. Tuz Terapi Merkezi'nin ikinci etabında ise konferans salonu ve diğer hizmet alanları yapılması planlanıyor.

 • Iğdır'daki Tuz Terapi Merkezi'ni 202 bin kişi ziyaret etti
  16 Tem Iğdır'daki Tuz Terapi Merkezi'ni 202 bin kişi ziyaret etti

  Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde bulunan Tuz Terapi Merkezi, hizmete girdiği tarihten bu yana 202 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Tuz mağarasının içinde yer alan merkezde astım, bronşit ve KOAH hastalarına şifa kaynağı olan tuz terapisi uygulanıyor. Ayrıca ziyaretçilere kafeterya, hediyelik eşya bölümü ve elektrikli araçlar için şarj istasyonu gibi hizmetler sunuluyor. Merkez, yerel sanatçıların müzik ziyafeti sunduğu etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

 • Dikkuyruk Kuşu Van Gölü civarında yayılış gösteriyor
  09 Tem Dikkuyruk Kuşu Van Gölü civarında yayılış gösteriyor

  Iğdır Üniversitesi Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi (KUŞMER) ile Avcılık ve Yaban Hayatı Bölümü, nesli tehlike altında olan dikkuyruk kuşuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Doğu Anadolu Bölgesi'nde yapılan çalışmalarda, dikkuyrukların üreme ve yaşam alanları tespit edilip takip altına alınıyor. Van Gölü civarında yapılan çalışmalarda ise 120 bireylik bir popülasyon tespit edildiği belirtildi. Yaban hayatı meraklıları ve doğaseverler, Van Gölü'ndeki sulak alanlarda dikkuyrukları gözlemleyebilirler.

 • Iğdır Üniversitesi'nde antepfıstığı parselinde bu yıl ilk hasat yapılacak
  04 Tem Iğdır Üniversitesi'nde antepfıstığı parselinde bu yıl ilk hasat yapılacak

  Iğdır Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde 2019 yılında oluşturulan Antepfıstığı parselinden bu yıl ilk kez ürün hasadı yapılacak. Iğdır Üniversitesi, bölgenin tarımsal kalkınmasına katkı sunan çalışmalara devam ediyor. Antepfıstığı, Iğdır'da alternatif bir gelir kaynağı olabileceği düşünülüyor. Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Dr. Öğr. Üyesi ve Iğdır Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ramazan Gürbüz, Antepfıstığı ağaçlarının 2019 yılında dikildiğini ve bu yıl meyve vereceğini belirtti. Hasat yaklaşık 1,5 ay sonra gerçekleşecek.

 • Eskişehir'de Nesli Tehlikede Olan Küçük Akbabalardan Birisi Öldü
  29 Haz Eskişehir'de Nesli Tehlikede Olan Küçük Akbabalardan Birisi Öldü

  Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından nesli tükenme riskiyle karşı karşıya olan küçük akbabalar, Eskişehir'de uçamaz halde bulundu. Zehirlendiği düşünülen 3 akbabadan biri öldü, diğer ikisi tedavi edilerek doğaya salındı. Küçük akbabaların zehirlenme nedeni tarım ilacı veya yasa dışı zehirlemeler olabilir.

 • Ağrı'da nadir rastlanan Wagner engereği cep telefonu kamerasıyla görüntülendi
  12 Haz Ağrı'da nadir rastlanan Wagner engereği cep telefonu kamerasıyla görüntülendi

  Ağrı'da doğa tutkunu İbrahim Altun ve arkadaşları, cep telefonu kamerasıyla kayıt altına aldığı yılanın, doğada nadir rastlanan zehirli yılan türlerinden Wagner engereğini olduğu anlaşıldı. Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Bahadır Akman, Wagner engereğinin ülkedeki yaklaşık 15 engerek türünden biri olduğunu söyledi ve türün koruma altında endemik ve zehirli olduğunu belirtti.

 • Iğdır Üniversitesi Tuz Mağaraları'nda KOAH hastalığı üzerine çalışma başlattı
  06 Haz Iğdır Üniversitesi Tuz Mağaraları'nda KOAH hastalığı üzerine çalışma başlattı

  Iğdır Üniversitesi, Tuzluca ilçesinde yer alan Tuz Dağı'nın içinde geçmişten bugüne yapılan tuz çıkarma çalışmaları sonucu oluşan mağaraların KOAH hastalığı üzerindeki etkilerini araştırıyor.

 • Iğdır Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri Ağrı Dağı Milli Parkı'nda çevre temizliği yaptı
  05 Haz Iğdır Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri Ağrı Dağı Milli Parkı'nda çevre temizliği yaptı

  Iğdır Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) ile Avcılık ve Yaban Hayatı Programı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle, Ağrı Dağı Milli Parkı'ndaki çöpleri topladı, sulak alanı yosunlardan temizledi. Etkinlikte çevre bilincinin artırılması ve sulak alanların önemi vurgulandı.

 • Nesli tehlike altındaki dikkuyruk, Kars'taki Çalı Gölü'nde görüntülendi
  05 Haz Nesli tehlike altındaki dikkuyruk, Kars'taki Çalı Gölü'nde görüntülendi

  Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin (IUCN) nesli tehlike altında olan türleri kapsayan kırmızı listesinde yer alan dikkuyruk, Kars'taki Çalı Gölü sulak alanında görüntülendi. Iğdır Üniversitesi akademisyenleri ve Anadolu Ajansı ekibi tarafından yapılan çalışma sonucu, 2 üreyen erkek dikkuyruk kayıt altına alındı. Dikkuyruk, Çalı Gölü sulak alanında bugüne kadar gözlemlenen 185 tür arasında yer alıyor.

 • Kars'taki Çalı Gölü sulak alanı 185 kuş türüne ev sahipliği yapıyor
  02 Haz Kars'taki Çalı Gölü sulak alanı 185 kuş türüne ev sahipliği yapıyor

  Kars'ta bulunan Çalı Gölü sulak alanı, Türkiye'nin en yüksek rakımlı göllerinden biri olup, 185 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Göçmen kuşların mola noktası olan göl, kuş gözlemcilerinin de uğrak noktaları arasında yer alıyor.

 • Iğdır Üniversitesinde Haydar Aliyev konferansı
  26 Nis Iğdır Üniversitesinde Haydar Aliyev konferansı

  Azerbaycan'ın kurucu lideri Haydar Aliyev'in doğumunun 100. yılı dolayısıyla Iğdır Üniversitesinde konferans düzenlendi. Konferansta Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kardeşlik bağları vurgulandı ve iş birliği protokolü imzalandı.

 • Ağrı Dağı'nın kuzeyinde tespit edilen kuş türü 200'e ulaştı
  11 Nis Ağrı Dağı'nın kuzeyinde tespit edilen kuş türü 200'e ulaştı

  Türkiye'nin en doğusundaki doğal zenginliklerden Karasu Sulak Alanı'nda tespit edilen kuş türü 200'e yükseldi.

 • Ağrı Dağı'nın kuzeyinde tespit edilen kuş türü 200'e ulaştı
  11 Nis Ağrı Dağı'nın kuzeyinde tespit edilen kuş türü 200'e ulaştı

  Türkiye'nin en doğusundaki doğal zenginliklerden Karasu Sulak Alanı'nda tespit edilen kuş türü 200'e yükseldi.

 • Yeni tespit edilen ada çayı türüne bulunduğu Adıyaman'ın ismi verildi
  06 Nis Yeni tespit edilen ada çayı türüne bulunduğu Adıyaman'ın ismi verildi

  Adıyaman bölgesinde yapılan araştırmalar sonucunda, tıbbi ve ekonomik özellikleri yüksek yeni bir ada çayı türü keşfedildi. Adıyaman adaçayı olarak isimlendirilen bu tür, sadece Adıyaman'da yetişiyor ve Salvia Adiyamanense adıyla biliniyor. Iğdır Üniversitesi Tarımsal Biyoteknoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Zafer Tel, yeni türün biyokimyasal içerik çalışmasının da yapıldığını ve sonuçların yakında bilim dünyasıyla paylaşılacağını belirtti. Keşfedilen yeni türün Adıyaman'a ve bilim dünyasına hayırlı olması temennisinde bulunan Tel, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma'ya da destekleri için teşekkür etti.

 • Dünyanın farklı ülkelerinde müzisyenler, depremzedeler için konser verdi
  23 Mar Dünyanın farklı ülkelerinde müzisyenler, depremzedeler için konser verdi

  Dünyanın farklı ülkelerindeki üniversiteler ve müzik grupları, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremler için duydukları üzüntüyü ülkelerinde verdikleri konserlerle paylaştı.

 • Baharın geldiği Ağrı Dağı'na güney yarımküreden kuş göçü başladı
  16 Mar Baharın geldiği Ağrı Dağı'na güney yarımküreden kuş göçü başladı

  Havaların ısındığı Ağrı Dağı Milli Parkı'na güney yarımküreden dünyada nesli tehlike altında olan türlerin de yer aldığı kuş göçü başladı.

 • Iğdır'ın merkez ilçesinde bir alan 'teknoloji geliştirme bölgesi' ilan edildi
  16 Mar Iğdır'ın merkez ilçesinde bir alan "teknoloji geliştirme bölgesi" ilan edildi

  Iğdır'ın merkez ilçesine bağlı Suveren köyünde sınırları çizilen alan "Iğdır Üniversitesi Serhat Teknoloji Geliştirme Bölgesi" olarak belirlendi.

 • Iğdır Üniversitesi arama kurtarma ekibi, Çinli ekiple diyaloğunu anlattı
  27 Şub Iğdır Üniversitesi arama kurtarma ekibi, Çinli ekiple diyaloğunu anlattı

  Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Malatya'ya giderek arama kurtarma çalışmalarına katılan Iğdır Üniversitesi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümündeki akademisyen ve öğrencilerden oluşan 15 kişilik ekip, yaşadıklarını unutamıyor.

 • Sakarya Üniversitesi Kahramanmaraş ve Hatay'daki depremlere ilişkin rapor hazırladı Açıklaması
  24 Şub Sakarya Üniversitesi Kahramanmaraş ve Hatay'daki depremlere ilişkin rapor hazırladı Açıklaması

  Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezince, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli depremler ile Hatay merkezli depreme ilişkin hazırlanan rapor açıklandı.

 • Iğdır Üniversitesi öğrencileri, köylerde çocuklara yaban hayatını anlatıyor
  19 Oca Iğdır Üniversitesi öğrencileri, köylerde çocuklara yaban hayatını anlatıyor

  Iğdır Üniversitesi öğrencileri, köyleri gezerek çocuklara yaban hayatını anlatıyor.

 • Üniversite öğrencileri yöresel bitki envanteri için köyleri geziyor
  16 Oca Üniversite öğrencileri yöresel bitki envanteri için köyleri geziyor

  Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı Programı'ndaki öğrenciler, köy gezileriyle hem uygulamalı eğitim görüyor hem de yöredeki endemik bitki türlerini tespit ediyor.

 • Morkaraman ırkı koyun sayısının artırılması için üniversitede çalışma yapılıyor
  12 Oca Morkaraman ırkı koyun sayısının artırılması için üniversitede çalışma yapılıyor

  Iğdır Üniversitesi, damızlık morkaraman ırkı koyunların sayısının artırılması için çalışma yürütüyor.

Advertisement