17. Beyaz Müzayede'de Yıldız Eserler Görücüye Çıkacak - Son Dakika
Kültür Sanat

17. Beyaz Müzayede'de Yıldız Eserler Görücüye Çıkacak

17. Beyaz Müzayede\'de Yıldız Eserler Görücüye Çıkacak

Beyaz Müzayede, yurtdışı sanat merkezlerinde önemli müzayedeler klasiği olan hafta arası akşam müzayedeleri geleneğini Türkiye'ye taşıyor.

20.10.2011 13:23
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çağdaş ve modern sanat başyapıt ve şaheserlerinden oluşan 17. Beyaz Müzayede, 25 Ekim Salı ve 26 Ekim Çarşamba günleri Sofa Hotel'de düzenlenecek iki akşam müzayedesi ile sezonu açıyor. 17. Beyaz Müzayede'de yer alan 329 eser, 21-24 Ekim tarihleri arasında Sofa Hotel'de sergilenecek.

17. Beyaz Müzayede, 2011-12 sezonunu Sofa Hotel'de gerçekleştireceği iki akşam müzayedesi ile açıyor. 25 Ekim Salı akşamı gerçekleştirilecek birinci bölüm 179 eserden oluşuyor. Birinci bölüm kataloğunun ön kapağında Mehmet Güleryüz'ün 'Uzanan Çıplak', arka kapağında ise Komet'in 'Selam Sana' isimli başyapıtları yer alıyor. 26 Ekim Çarşamba akşamı gerçekleştirilecek ve 150 eserden oluşan ikinci bölüm kataloğunun ön kapağında Erol Akyavaş'ın 260x90cm ebadındaki meşhur 'Mavi Kompozisyon' başyapıtı, arka kapağında ise bir İngiliz galerisinde günışığına çıkan Fahrelnisa Zeid'in 158x107cm ebadındaki 'Forbidden Sun' isimli bir şaheseri yer alıyor. 17. Beyaz Müzayede'de Mithat Şen'in gerçek Fenerbahçe formalarından yapmış olduğu bir eser de satışa sunulacak.

Beyaz Müzayede Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Karadeniz, 16. Beyaz Müzayede için iddialı konuştu: "2011-12 sezonunun ilk müzayedesinde yurtdışında önemli müzayedeler klasiği olan hafta arası akşam müzayedeleri geleneğini Türkiye'ye taşıyoruz. Birçok başyapıt ve şaheserin satışa sunulacağı 17. Beyaz Müzayede, sanatseverlerin kaçırmaması gereken bir çağdaş ve modern sanat şöleni olacak."

Beyaz Müzayede 'Neredeyse Yok Yok' geleneğini bu müzayedede de sürdürüyor. 17. Beyaz Müzayede'de 3 adet Burhan Doğançay, 3 adet Adnan Çoker, 6 adet Sabri Berkel, İhsan Cemal Karaburçak, 5 adet Mehmet Güleryüz ve 12 adet Komet başyapıt ve şaheseri satışa sunulacak. Müzayedede ayrıca yakın zamanda kaybettiğimiz Çağdaş Usta'larımızdan Ömer Uluç'un 6 adet, Ferruh Başağa'nın 10 adet ve Zekai Ormancı'nın 6 adet başyapıt ve önemli eseri yer alıyor.

17. Beyaz Müzayede Neşe Erdok severler için adeta bir şölen olacak. Müzayedenin her iki bölümünde, 5'i özel bir koleksiyondan gelen toplam 10 adet Neşe Erdok eseri sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Ayrıca 8 adedi tek bir özel koleksiyondan oluşan toplam 10 adet Avni Arbaş başyapıt ve önemli eserleri de yer alıyor. Müzayedede satışa sunulacak olan 1971 tarihli Paris dönemine ait 116x73 ebadındaki 'Sahilde Çocuklar' isimli tuval tablo, Avni Arbaş'ın en önemli yapıtları arasında gösteriliyor.

Müzayedede Türk Soyut'unun öncülerinden Sabri Berkel'in 6 adet eseri yer alıyor. Eserlerden 70x100cm ebadındaki tuval 'Renkli Soyut' ve 1964 tarihli 73x92cm ebadındaki tuval 'Figüratif Soyutlama' Sabri Berkel'in ender görülebilecek şaheserleri arasında gösteriliyor. Ayrıca İhsan Cemal Karaburçak'ın 98x63cm ebadındaki tuval 'Soyutlama'sı sanatseverler arasında büyük çekişmeye neden olacak.

17. Beyaz Müzayede'de Türk Modern Resmi'nin önemli eserleri de satışa sunulacak. Orhan Peker'in tuval 'Kırmızı Ponponlu Atbaşı' yapıtı ve Nedim Günsür'ün Ada Yayınları tarafından yayınlanan kitabının kapağında yer alan 'Köylüler' yapıtı, 110x149 ebadındaki 1983 tarihli 'Boğaz'da Gemiler' isimli Nuri Abaç'ın en önemli başyapıtı satışa sunulacak eserler arasında yer alıyor. Müzayede kapsamında satışa sunulacak başka bir müzelik eser ise Burhan Uygur'un 66x95cm ebadındaki tuval 'Portre Soyutlaması'.

17. Beyaz Müzayede'de Türk Çağdaş Sanatı'ın orta ve genç kuşağının çokça aranan sanatçılarının başyapıtları da satışa sunulacak. Müzayedede Kemal Önsoy'un çeşitli dönemlerine ait 7 adet çok önemli eseri, Canan Tolon'un 170x125cm ebadındaki 'Soyut' şaheseri ve Leyla Gediz'in 2003 tarihli 162x195cm ebatlı en önemli başyapıtlarından 'Lüks', koleksiyonerlerin çekişmesine sahne olacak. Londra'da müzayedelerde rekorlar kıran Eriç Seymen'in 5 adet eseri de satışa sunulacak. Canan Şenol'un bir edisyonu müzede yer alan 'İbretnüma' isimli video eseri de müzayedede yer alacak.

Türkiye'de dünyanın önde gelen çağdaşlarının başyapıtlarını satışa sunarak bir ilke imza atan Beyaz Müzayede, 26 Ekim Çarşamba akşamı gerçekleştireceği 2. Bölüm'de dört dünya sanatçısının eserlerine de yer verecek. Müzayedenin ikinci bölümünde; dünya geometrik soyutunun öncüsü Peter Halley'in 205x225cm ebadındaki 'Abstruse Character' isimli şaheseri, Gudmundur Erro'nun 130x130cm ebadındaki 'Cartoon Characters' Serisinden önemli bir yapıtı, Julian Opie'nin 222x118cm ebadındaki 'Verity Walking III' isimli yapıtı ve Peter Kogler'in 180x120cm ebadındaki 'Soyut' yapıtı satışa sunulacak.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat 17. Beyaz Müzayede'de Yıldız Eserler Görücüye Çıkacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 2025'te yayınlanacak Star Trek filmi eski hikayeyi canlandıracak
  01:09 2025'te yayınlanacak Star Trek filmi eski hikayeyi canlandıracak

  Paramount Pictures, ABD'de düzenlenen bir etkinlik kapsamında Star Trek serisini canlandırmayı planladığını açıkladı. Film serisinin geleceğine ilişkin yapılan açıklamada, 2025 yılında vizyona girecek yapımın orijinal hikayeye odaklanacağı söylendi. Paramount, Star Trek 4 filminin geliştirme sürecinin devam ettiğini belirtti. Ancak öte yandan stüdyo, 'Star Trek Origin Story' adını taşıyan yeni bir yapıma da başlayacaklarını duyurdu. Filmin Toby Haynes tarafından yönetileceği ve yapımcılığını ise J.J. Abrams üstleneceği bildirildi. Yeni film, Starfleet ve Federation'ın 22. yüzyılın ortalarındaki hikayesini anlatacak.

 • Pamukkale, gece müzeciliği projesiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı
  22:39 Pamukkale, gece müzeciliği projesiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı

  Pamukkale, Travertenleri ve Hierapolis antik kentiyle birlikte gece müzeciliği projesi kapsamında tamamlanan ışıklandırma projesiyle artık hava karardıktan sonra da ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan ören yerinde oluşturulan LED aydınlatma sistemi sayesinde Pamukkale, gece ziyaret edilebilen ikinci ören yeri olmuştur. Bu sayede ziyaretçi sayısının artması beklenmektedir. Bayram tatili sırasında gece de ziyarete açılan Pamukkale, birçok ziyaretçisine sürpriz yaşatmıştır.

 • Sakin kent Safranbolu binlerce turisti ağırladı
  19:32 Sakin kent Safranbolu binlerce turisti ağırladı

  UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve 'En iyi korunan 20 kent' arasında bulunan tarihi Safranbolu, Ramazan Bayramı'nda yerli ve yabancı turist akınına uğradı. Safranbolu'da trafik ve insan yoğunluğu yaşanırken esnaf da çifte bayram yaşadı. Lokumcusundan Safran satıcısına kadar tarihi kentin simgesi Safranlı ürünlerin satışını yapan esnaf yoğunluktan oldukça memnun kaldı.

 • Amasra, Bayramda Rekor Ziyaretçi Sayısına Ulaştı
  19:08 Amasra, Bayramda Rekor Ziyaretçi Sayısına Ulaştı

  Amasra, 3 günlük bayram sürecinde yaklaşık 60 bin araç ve 200 bini aşkın misafir ağırladı. İlçe, önceki yıllarda 3-4 günde ağırladığı ziyaretçi sayısını bu yıl bir günde ağırladı.

 • Tuzla'da Ramazan Bayramı Coşkusu
  18:03 Tuzla'da Ramazan Bayramı Coşkusu

  Tuzla Belediyesi, Ramazan Bayramı kapsamında bir dizi etkinlik düzenleyerek Tuzlalıları bir araya getirdi. Tuzla Belediye Başkanı Av. Eren Ali Bingöl, bayramın merhamet, sevgi ve barış olduğunu vurgulayarak güzel bayramlar geçireceklerini belirtti.

 • Tuzla Belediyesi Ramazan Bayramı'nda Eğlence Etkinlikleri Düzenledi
  17:57 Tuzla Belediyesi Ramazan Bayramı'nda Eğlence Etkinlikleri Düzenledi

  Tuzla Belediyesi, Ramazan Bayramı kapsamında yaş fark etmeksizin herkesin eğleneceği bir dizi etkinliği Tuzlalılarla buluşturdu. Çocukların eğlendiği, büyüklerin de çocukluğuna döndüğü programlarda Hacivat ve Karagöz, illüzyon, palyaço gösterileri ve yarışmalarının yanı sıra pamuk şeker de katılımcılara ikram edildi.

 • Artvin'de Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi düzenlendi
  17:51 Artvin'de Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi düzenlendi

  Artvin'de, Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1923'ten Günümüze Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi'nde, Mehmetçik'in faaliyetlerini anlatan 114 fotoğraf yer aldı. Sergiyi gezen çocuklara Türk bayrağı ve balon hediye edildi. Sergi, 21 Nisan Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.

 • İstanbul Modern, 23 Nisan'da Çocuk Şenliği Düzenliyor
  17:25 İstanbul Modern, 23 Nisan'da Çocuk Şenliği Düzenliyor

  İstanbul Modern, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel çocuk şenliği düzenliyor. Üç gün sürecek olan şenlikte çocuklar, aileleriyle birlikte müzenin farklı mekanlarında sanat aktiviteleri gerçekleştirebilecek. Programda sergi turları, atölyeler, drama etkinlikleri ve yaratıcılık seminerleri yer alacak. Kayıt ve detaylı bilgi için www.istanbulmodern.org adresine başvurulabilir.

 • Ağrılı kadınlar 'Çini Sanatıyla' harikalar üretiyor
  16:21 Ağrılı kadınlar 'Çini Sanatıyla' harikalar üretiyor

  Ağrı Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde açılan 'Çini Sanatı' kursuna katılan kadınlar, seramik üzerine işlenen Osmanlı motifleriyle hem birbirinden güzel ürünler yapıyor hem de stres atıyorlar. Kadınlar, yaptıkları ürünleri internet üzerinden satarak aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Çini sanatıyla uğraşan kadınlar, kendilerine özgü tasarımlarla gönül verdikleri bu sanatı geçim kaynağına dönüştürüyorlar.


Advertisement