Baksı Müzesi'nde 'Emanet' sergisi açıldı - Son Dakika
Kültür Sanat

Baksı Müzesi'nde 'Emanet' sergisi açıldı

Baksı Müzesi, Vuslat Doğan Sabancı'nın 'Emanet' adlı sergisine ev sahipliği yapmaya başladı. Sergi, kültürel köklere ait olan eserleriyle ilgi uyandırdı. Sabancı, serginin ismini küçük yaşlarda anneannesinden dinlediği masaldan esinlenerek verdi. Sergideki eserlerin büyük bir kısmı doğal pigmentlerle yapıldı. Müze kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, serginin yerellik, çağdaşlık ve gelecek umudu olan bir sergi olduğunu belirtti.

15.06.2023 09:08  Güncelleme: 09:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Baksı Müzesi'nde 'Emanet' sergisi açıldı

BAYBURT Ödüllü müzede Vuslat Doğan Sabancı'nın 'Emanet' isimli sergisi sanatseverlerden tam not aldı.

Baksı Müzesi yeni sezonda Vuslat Doğan Sabancı'nın 'Emanet' adlı sergisine ev sahipliği yaptı. 20 Haziran'da açılışı yapılacak ve 4 ay boyunca ziyarete açık olacak sergiye farklı illerden birçok davetli katılım sağladı. Davetlilerden tam not alan sergide eserleri ilgiyle inceleyen ziyaretçiler, sergiyi beğendiklerini ifade ettiler.

'Emanet' ismini verdiği sergide, küçük yaşlarda anneannesinden dinlediği masalın etkisinin büyük olduğunu söyleyen Vuslat Doğan Sabancı, "Türkçede 'emanet' birine bakmak ve korumak amacıyla devretmek anlamına gelir ve bu, güvene dayalı bir sözleşmeyle iç içe geçmiştir. Sergi tamamen bu temaya uygun olarak 'Emanet' ismini aldı" dedi.

Sergide merak uyandıran eserlerin başında gelen 'Göbek Bağı' çalışmasına dikkat çeken Sabancı, "ikinci sergimi yapıyorum, ilk kurumsal sergim. Baksı Müzesi bu sergiyi yapmak üzere davet ettiğinde çok heyecanlandım. Benim hem anne, hem baba tarafım nesillerdir bu topraklarda yaşıyor. Hep bu coğrafyayla ve tarihle nasıl bir köprü kurarım ve köklerime daha yakın olup çalışabilirim diye düşündüm. 'Emanet' kavramıyla yeniden tanıştım. Anneannemin bana anlattığı masal vasıtasıyla tanıştım. Hayal meyal hatırladığım masalı tekrar yazdım, yeniden yorumladım. Hemen hemen her şeyi bu coğrafyadan yaptım. Bu coğrafyanın taşını, toprağını topladım atölyemde doğal pigment haline getirdim, resimlerime kattım. 'Yaşamın Göbek Bağı' en en önemli emanet hayatın kendisi bize. Onu anlatıyorum burada. Anneannemin bana emanet ettiği bir zincirden esinlenerek yaptım onu" şeklinde konuştu.

Baksı Müzesi olarak, Vuslat Doğan Sabancı'nın sergisine ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten müze kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, "Bi sene Vuslat'ın sergisini açtık. Vuslat'ın sergisini açmamızın nedenlerinden bir tanesi Vuslat'ın kadın sanatçı olması, ikincisi Vuslat'ın bu bölgeye ait, kültürel köklere ait olması. Üçüncüsü, Vuslat'ın sözlü kültürün bir taşıyıcısı olarak, dünya deneyimiyle sözlü kültür arasındaki güçlü bağları yaratıcı faaliyete dönüştürmesidir. İçinde yerellik olan, çağdaşlık olan gelecek umudu olan bir sergi. "Emanet" aslında bizim kaybetmekte olduğumuz kültüre, buharlaşan değerlerimize yönelik bana göre bir ağıttır, yeniden hatırlatmadır. Onun için 'Emanet' ile belki kaybettiklerimiz arasında yeni bir bağ kurmayı amaçlıyor" diyerek konuştu.

Toplu fotoğraf çekimiyle son bulan programa, Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Vuslat Sabancı ve eşi Ali Sabancı ile çok sayıda davetli katıldı.

Baksı Müzesi\'nde \'Emanet\' sergisi açıldı
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Baksı Müzesi'nde 'Emanet' sergisi açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 17. ODTÜ Uluslararası Klasik Gitar Festivali
  13:19 17. ODTÜ Uluslararası Klasik Gitar Festivali

  17. ODTÜ Uluslararası Klasik Gitar Festivali, 7 ve 8 Mart'ta Ankara'da düzenlenecek. Festival kapsamında ünlü gitaristler Ozan Akyatan ve Cristina Galietto konser verecek. Ayrıca atölyelerde gitar severler bilgi ve becerilerini geliştirme imkanı bulacak. Festivalin açılış konserini Ozan Akyatan, 8 Mart'ta ise Cristina Galietto verecek.

 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Bahar Çiçekleri Sergisi Açıldı
  13:10 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Bahar Çiçekleri Sergisi Açıldı

  Marmaris Belediyesi, Kent Konseyi Kadın Meclisi, Kadın Ressamlar -Yazarlar Derneği ve Marmaris Fotoğraf Dostları Derneği işbirliğiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Bahar Çiçekleri adlı karma güzel sanatlar sergisi Armutalan Kültür Merkezi'nde açıldı. Sergide kadın temalı fotoğraflar, farklı tekniklerle yapılmış tablolar ve seramik çalışmalar konukların beğenisine sunuldu.

 • Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Yunus Emre Kültür Merkezi ve Anaokulu İnşaatını İnceledi
  13:08 Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Yunus Emre Kültür Merkezi ve Anaokulu İnşaatını İnceledi

  Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Yamanlar Mahallesi'nde yapımı süren Yunus Emre Kültür Merkezi ve Anaokulunu ziyaret etti, çalışmaları yerinde inceledi. İnşaatta sona gelinen merkezin kısa sürede tamamlanıp, açılışa hazır hale getirileceğini belirten Başkan Sandal, 'Söz verdik, tutuyoruz. Yamanlar'ı modern ve donanımlı bir kültür merkezi ile buluşturuyoruz. Bayraklımıza hayırlı olsun' dedi.

 • Niğde'de Gençler Bağlama Kursuyla Aşıklık Geleneğini Yaşatıyor
  13:01 Niğde'de Gençler Bağlama Kursuyla Aşıklık Geleneğini Yaşatıyor

  Niğde'de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından gençlik merkezlerinde ücretsiz olarak verilen bağlama kursuyla gençler, aşıklık geleneğini yaşatmaya devam ediyor. Bağlama eğitmeni Yaşar Teke'nin önderliğinde gerçekleşen eğitimler sayesinde çocuk ve gençler, bağlama çalmayı öğrenerek aşıklık geleneğini sürdürüyor.

 • Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mostar'da Ebru Atölye Çalışması Gerçekleştirdi
  13:00 Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mostar'da Ebru Atölye Çalışması Gerçekleştirdi

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Bosna Hersek'teki kardeş şehir Mostar'da, Mostar Demal Bijedi Üniversitesi İç Mimarlık Fakültesi'nin yetenekli öğrencileriyle ebru atölye çalışması gerçekleştirdi.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: Medyanın ticari kaygıları değerlerimizin önüne geçmemeli
  12:54 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: Medyanın ticari kaygıları değerlerimizin önüne geçmemeli

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, "Medyanın ticari kaygılarını yok sayamayız. Bunu elbette anlıyoruz.

 • Düzce Belediyesi İnanç ve Kültür Turları Başlıyor
  12:38 Düzce Belediyesi İnanç ve Kültür Turları Başlıyor

  Düzce Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından Ramazan ayına yönelik düzenlenen 'İnanç ve Kültür Turları' başlıyor. Turlar, Eyüp Sultan Camii, Sultan Ahmet Camii, Ayasofya ve Çamlıca Camii'ni kapsayacak şekilde rehber eşliğinde gerçekleştirilecek.

 • Menteşe Belediyesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyor
  12:34 Menteşe Belediyesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyor

  Menteşe Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü özel etkinliklerle kutluyor. Etkinlikler arasında sağlıklı yaşam semineri ve resim sergisi yer alıyor.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Dizilerin toplum üzerindeki etkisini dikkate almalıyız
  12:24 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Dizilerin toplum üzerindeki etkisini dikkate almalıyız

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Televizyon Dizilerinde Kadın Paneli'nde yaptığı konuşmada, dizilerin insanlar ve toplum üzerindeki etkilerini dikkate almanın önemine vurgu yaptı. Bakan Göktaş, Türk dizilerinin dünya çapında bir marka olduğunu ve Türkiye'nin tanıtımı için büyük bir fırsat olduğunu belirtti. RTÜK Başkanı Şahin ise şiddet sahnelerinin ortadan kaldırılması için çalıştıklarını ifade etti.

 • Artvin Şavşat'ta Karagöl-Sahara Milli Parkı'nda ladin ormanlarına zarar veren böceklere mücadele başlatıldı
  12:23 Artvin Şavşat'ta Karagöl-Sahara Milli Parkı'nda ladin ormanlarına zarar veren böceklere mücadele başlatıldı

  Artvin'in sakin şehir ünvanlı Şavşat ilçesindeki Karagöl-Sahara Milli Parkı ve çevresindeki ladin ormanlarına zarar veren sekiz dişli kabuk böceğine karşı mücadele başlatıldı. İklim değişikliğine bağlı olarak artan sıcaklıkla birlikte böcek zararlılarında da yoğun artış olduğunu belirten yetkililer, mekanik, biyolojik ve biyoteknik yöntemlerle böcek salgınının önüne geçmeyi hedeflediklerini söyledi. Aksi takdirde, milli parktaki ladin ormanlarının tamamen yok olma riskiyle karşı karşıya olduğu ifade edildi.


Advertisement