Beçin Definesi Belgeleniyor - Son Dakika

Beçin Definesi Belgeleniyor

25.04.2013 13:56
Beçin Definesi Belgeleniyor

Muğla'nın Milas İlçesi Beçin Beldesi'nde, kalede yapılan çalışmalar sırasında bulunan yaklaşık 60 bin Osmanlı akçesi ve Avrupa kökenli gümüş paranın, envanter ve belgeleme çalışmalarına başlanıldı.

Muğla'nın Milas İlçesi Beçin Beldesi'nde, kalede yapılan çalışmalar sırasında bulunan yaklaşık 60 bin Osmanlı akçesi ve Avrupa kökenli gümüş paranın, envanter ve belgeleme çalışmalarına başlanıldı.

Tarihi Beçin Kalesi'nde Prof. Dr. Rahmi Hüseyin Ünal başkanlığında sürdürülen kazı çalışmaları sırasında 2000 yılında 60 bin Osmanlı akçesi ile 850'ye yakın Avrupa kökenli gümüş paradan oluşan büyük bir define bulundu. 16 ve 17'nci yüzyılda devlet işlerinin yapıldığı mekanda, üç grup halinde ortaya çıkartılan akçe ve yabancı paraların, 1600'lü yılların başında boy gösteren Celali İsyanları sırasında çalındığı ve çıkan bir yangında ortadan kaybolduğu sanılıyor. Definede, Kanuni Sultan Süleyman, 2'nci Selim ve 3'üncü Murad dönemlerine tarihlenen Osmanlı sikkeleri ile 3'üncü Mehmed dönemine ait çok sayıda akçe bulunuyor.

Yangına maruz kalarak toprak altında kalmış olabileceği düşünülen hazinenin temizliği 2001 yılında Türkiye Bilimler Akademisi ve Avusturya Bilimler Akademisi'nin işbirliğinde yapıldı. Define müzede muhafaza edilmeye başlandı. Personel yetersizliği nedeniyle hazinenin bulunmasının üzerinden yaklaşık 13 yıl geçtikten sonra envanter ve belgeleme çalışmalarına geçilebildi. Milas, Samsun, Konya ve Çankırı müze müdürlüklerinde görevli uzmanların yer aldığı komisyon oluşturuldu. Komisyonda yer alan uzmanlar hazinede yer alan eserleri tek tek kayıt altına alınarak, değer takdirlerini belirliyorlar. - Muğla/ Milas

YORUMLAR
500
Eğitim-Sen Muğla Şubesi'nden Rektör İlanı: 'İnsan, Toplum ve Doğa Yararına Çalışacak Bir Rektör Aranmaktadır' Eğitim-Sen Muğla Şubesi'nden Rektör İlanı: 'İnsan, Toplum ve Doğa Yararına Çalışacak Bir Rektör Aranmaktadır' Kaymakam Maslak başarılı sporcuları ağırladı Kaymakam Maslak başarılı sporcuları ağırladı Muğla Bisiklet Takımı Türkiye Şampiyonası'ndan madalya ile döndü Muğla Bisiklet Takımı Türkiye Şampiyonası'ndan madalya ile döndü
Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat Beçin Definesi Belgeleniyor - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement