Bir Ruh Hekiminin Hazine Sandığı - Son Dakika
Kültür Sanat

Bir Ruh Hekiminin Hazine Sandığı

Bir Ruh Hekiminin Hazine Sandığı

Ruh hekimliği konusunda efsaneleşmiş bir isim olan merhum Prof. Dr. Ayhan Songar’ın hatıraları yayınlandı. Songar’ın defterindeki suretler arasında sanat dünyamıza damga vurmuş ünlü isimler de var.

15.08.2013 00:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sadece ruh hekimi kimliği ile değil, Türkiye’nin yetiştirdiği önemli bilim insanlarından biri olarak da düşünce atlasımızda izler bırakan merhum Prof. Dr. Ayhan Songar’ın anıları ‘Ruh Hekiminin Hatıraları’ adı altında Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları’nca okura sunuldu. Binlerce kişiyi ruh sağlığına kavuşturan ünlü hekim aynı zamanda sanat ve edebiyat çevreleriyle de dostluklar kurup, ‘sırdaş’ sohbetlerde bulunmuş bir isim. Songar, meslek hayatı boyunca kimleri gördü, neler yaşadı? Türk edebiyatında hatırat kaleme alanların sayıca az olması, Songar’ın ‘kayıtlarını’ son derece değerli kılıyor. Bu hatıratlar sayesindedir ki, pek çok sanatçının, ilim adamının bilinmeyen, ya da sadece yakın çevresi tarafından bilinen, ancak zamanla unutulup giden özellikleri de kayda geçirilmiş oluyor. Dile kolay, Songar’ınkisi otuz küsur senelik meslek hayatı, insanların sıkıntıları, ıstırabı ile hemhal olarak geçen bir ömür, sonra genç yaşlardan itibaren tadı alınmış o matbaa mürekkebinin kokusu. Bu kokuyu ve devamını şöyle anlatıyor Songar: ‘Dünü ve bugünü ile Bab-ı Ali yokuşu fikir ve sanat adamlarımızdan devlet büyüklerimize kadar birçok değerli dostlar, tanınmış ve mümtaz kişileri nihayet bütün bunların bıraktığı bir hatıra birikimi... Bu hazine sandığımın kapağını şimdiye kadar kendim için bile pek açmamıştım, sadece elime geçeni içine atıyordum. Ahmet Kabaklı hocamız hatırlattı. ‘Şimdi değilse ne zaman?’ İşte ben de o kapağı açıyorum.’


Hatıralar gün ışığında


Peki ünlü ruh hekiminin açtığı o ‘hazine sandığı’ndan kimler, hangi hatıralar gün ışığına çıkıyor? Songar’ın defterine kaydettiği suretler arasında pek çok ünlü isim var. Neyzen Tevfik’ten, Bakırköy Akıl Hastanesi’nin meşhur Mösyö Dögol’üne, Mazhar Osman’dan Peyami Safa’ya... Yahya Kemal, Fethi Gemuhluoğlu, Necip Fazıl, Erol Güngör, Nevzad Atlığ, Mehmet Kaplan ve daha niceleri. Songar, kitabında, Mazhar Osman’ı ‘Kalbi memlekete ve millete hizmet aşkıyla tutuşan bir hekim’, Peyami Safa’yı ‘Nahif bedeniyle gözlerinden zeka fışkıran bir edip’ olarak tanımlıyor. Yahya Kemal’in Türkçe sevdasını, koca şairin perhizden nasıl vazgeçtiğini, Nevzad Atlığ’ın olanca ciddiyetiyle Türk müziğini nasıl yeniden ayağa kaldırdığını, ihtiraslı bir benlik ve engin mizah duygusuyla Necip Fazıl’ın ruh portresini bir ruh hekiminin süzgecinden geçiriyor. Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları’ndan çıkan kitap, Türkiye’nin kültür sanat hayatına, düşünce dünyasına damga vurmuş pek çok ismi ve onların dünyasını, gelecek kuşaklara bıraktıkları mirası, hassas öngörülere sahip Ayhan Songar’ın penceresinden tanımak isteyenler için önemli bir eser.

Kaynak: Star

Son Dakika Kültür Sanat Bir Ruh Hekiminin Hazine Sandığı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor
  17:06 Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor

  Fransa'nın başkenti Paris'te 5 yıl önce çıkan yangında hasar gören ünlü Notre-Dame Katedrali, 8 Aralık'ta yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Katedralin yeniden inşa çalışmaları 2022'de başlamış ve 250'den fazla firma ile yüzlerce sanatçı, mimar ve uzmanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yangının nedeni ise henüz belirlenememiştir.

 • Ağrı'nın düşman işgalinden kurtuluşu 106. yıl dönümü kutlandı
  16:38 Ağrı'nın düşman işgalinden kurtuluşu 106. yıl dönümü kutlandı

  Ağrı'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 • Uluslararası Amazon ve Titanlar Sanat Buluşması İzmir'de başladı
  15:57 Uluslararası Amazon ve Titanlar Sanat Buluşması İzmir'de başladı

  Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği (UASB) tarafından 15 Nisan Dünya Sanat Günü kapsamında düzenlenen Uluslararası Amazon ve Titanlar Sanat Buluşması, İzmir'de başladı. Sanatçılar, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende bir araya geldi ve barış, özgürlük ve demokrasi taleplerini dile getirdi. Etkinlikler, Konak Metro Galeri'de devam edecek.

 • Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nde Balkan esintileri sergisi açıldı
  15:35 Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nde Balkan esintileri sergisi açıldı

  Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında, Türkiye, Makedonya, Bosna Hersek ve Karadağ'ın tarihi yerleri ve doğal güzelliklerinden esinlenilerek oluşturulan resim ve heykel sergisi açıldı. Sergide, 25 resim ve 6 heykel eser yer aldı. Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin, serginin zengin bir kültürel mirası gözler önüne serdiğini belirtti ve Balkanlar'ın tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaparak sanata yansımalarını gösterdiğini vurguladı. Sergi, bir hafta boyunca ziyaret edilebilecek.

 • Edirne'de bayramda tonlarca 'tava ciğer' tüketildi
  15:31 Edirne'de bayramda tonlarca 'tava ciğer' tüketildi

  Edirne'de Ramazan Bayramı tatilinde 100 binden fazla kişinin ziyaret ettiği kentte tonlarca tava ciğer tüketildi. Restoranların önünde saatlerce sıra bekleyen vatandaşların oluşturduğu kuyruk havadan görüntülendi. Bayram boyunca binlerce kişinin tercihi tava ciğer ve kuru acı biber ikilisi oldu.

 • Milli Saraylar Ramazan Bayramı Tatilinde Ziyaretçi Akını Yaşadı
  15:09 Milli Saraylar Ramazan Bayramı Tatilinde Ziyaretçi Akını Yaşadı

  Milli Saraylar Başkanlığı'na bağlı müzeler, Ramazan Bayramı tatilinde ziyaretçi akınına uğradı. Topkapı Sarayı başta olmak üzere Dolmabahçe ve Beylerbeyi sarayları ile tarihi kasırlar ve müzeler, 9 günlük tatil boyunca 326 bin 531 kişiyi ağırladı. Topkapı Sarayı'nı bayramı tatili boyunca 147 bin 353 yerli ve yabancı turist ziyaret ederken Dolmabahçe Sarayı'nı 60 bin 223 turist gezdi. Milli Saraylar Resim Müzesi'ni gezenlerin sayısı bayram tatilinde 21 bin 931 kişiye ulaştı.

 • Dai halkının su sıçratma festivali
  14:50 Dai halkının su sıçratma festivali

  Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletinde Dai halkı Dai yeni yılını, su sıçratma festivaliyle karşıladı. Bu heyecan verici gelenek katılımcılar için unutulmaz bir deneyim sunuyor. Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Yunnan'dan bildiriyor. (XHTV)

 • Talas Belediyesi'nin 100. Yıl Müzesi'ni 3 ayda 54 bin 207 kişi ziyaret etti
  13:53 Talas Belediyesi'nin 100. Yıl Müzesi'ni 3 ayda 54 bin 207 kişi ziyaret etti

  Talas Belediyesi tarafından Çanakkale'den Cumhuriyet'e 100. Yıl Müzesi'nin açılmasının ardından 3 ayda 54 bin 207 kişi müzeyi ziyaret etti. Müzede, Çanakkale Savaşı, Milli Mücadele ve Cumhuriyet'in ilk yıllarına dair eserler sergileniyor. Başkan Mustafa Yalçın, müzeye gösterilen ilgiden memnuniyet duyduklarını belirtti.

 • Myanmar'da Thingyan Su Festivali coşkusu
  13:49 Myanmar'da Thingyan Su Festivali coşkusu

  Myanmar'ın geleneksel Thingyan Su Festivali, ülkenin dört bir yanındaki insanların doyasıya eğlendiği ikinci gününde devam etti. Festivalde insanlar birbirlerine su sıçratma geleneğiyle geçmişteki hataları sembolik olarak temizleyip yeni bir başlangıç yapmayı temsil ediyor. Canlı dans gösterileriyle renklenen festival, dört gün sürecek ve Myanmar Yeni Yılı'na denk gelen Çarşamba günü sona erecek. Thingyan Su Festivali, yıl boyunca her ay kutlanan 12 mevsimlik festivaller arasında en ünlü ve kültürel olarak önemli olanıdır.


Advertisement