Bursa'da Kültür Sanat - Son Dakika

Bursa'da Kültür Sanat

27.02.2014 10:54
Bursa'da Kültür Sanat

"Pygmalion Bir Kadın Yarattım" oyununun prömiyerini yapacak BDT, "Aklı Olan Durmaz", "Aşk Bir Şey Değildir" ve "Sırça Köşk" oyunlarını tiyatroseverlerin beğenisine sunacak.

Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), "Pygmalion - Bir Kadın Yarattım" adlı oyunun prömiyerini yapacak ve "Aklı Olan Durmaz", "Aşk Bir Şey Değildir" ile "Sırça Köşk" oyunlarını sahneleyecek.

George Bernard Shaw'ın yazdığı, Sevgi Sanlı'nın Türkçeye çevirdiği ve Sibel Özer Chulliat'ın yönettiği "Pygmalion - Bir Kadın Yarattım" oyununun dekor tasarımını Ali Cem Köroğlu, kostüm tasarımını Bengisu Mükiyen, ışık tasarımını da Aslı Atasoy yapıyor.

Taner Turan, Kemal Okur, Nergiz Acar ve Berrin Kulya Balkanlar'ın da aralarında bulunduğu 30 kişinin rol aldığı oyunda, sahte ile hakikati birbirinden ayırmanın her zaman siyah ile beyazın farkını bir bakışta kavramak kadar kolay olmadığı anlatılıyor. "Bir insana yaşamını değiştirmesi, güzelleştirmesi, yeni ve değerli anlamlar katması için el uzatabilmek gerçekten mümkün müdür" sorusuna cevap aranan oyunda, buna cesaret eden birinin ne gibi sürprizlerle karşılaşacağı gözler önüne seriliyor.

Oyunun prömiyeri, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde 4 Mart Salı günü saat 20.00'de gerçekleştirilecek. Oyun 5-6 Mart'ta 20.00'den itibaren izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Kerem Kobanbay'ın yazdığı, Ömer Naci Topcu'nun yönettiği "Aklı Olan Durmaz" oyununun, dekor tasarımını Aytuğ Dereli, kostüm tasarımını İnci Kangal, ışık tasarımını da Ali Karaman üstleniyor.

Harun Türköz, Emre Işık ve Arzu Özyürekin'in bulunduğu 19 kişinin rol aldığı oyunda, topluma uyum sağlayamayanların dünyasından, anlamsızca toplumu yönlendiren kurallar dizisi eleştiriliyor. Oyun, AVP Sahnesi'nde bugün ve yarın 20.00'de, 1 Mart'ta ise 15.00 ve 20.00'de tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

Şahin Örgel'in yazdığı, Ali Volkan Çetinkaya'nın yönettiği "Aşk Bir Şey Değildir" oyununun dekor tasarımını Ufuk Üsterman, kostüm tasarımını Ceren Karahan, ışık tasarımını da Yüksel Aymaz yapıyor. "Nihal" karakterini Ecehan Şarman Çetinkaya'nın, "Tekin" karakterini de Ali Volkan Çetinkaya'nın canlandırdığı oyunda, evli bir çift odağında kadın-erkek ilişkileri anlatılıyor. Oyun, bugün, yarın ve 1 Mart'ta 18.00'den itibaren Feraizcizade Oda Tiyatrosu'nda sahnelenecek.

Ülker Köksal'ın yazdığı "Sırça Köşk" oyununun yönetmenliğini, Harun Türköz üstleniyor. Dekor tasarımını Melih Karakurt, kostüm tasarımını Aytuğ Dereli, ışık tasarımını Mehmet Yaşayan'ın yaptığı oyunda, Çağlar Ozan Aksu, Emre Işık, Mutlu Dereli, Savaş Ak, Şafak Pak, Hayati Özen ve Derya Gümral'ın da bulunduğu 21 kişi rol alıyor.

Keloğlan, Karagöz, Hacivat, Nasreddin Hoca gibi kahramanların canlandırıldığı oyunda, Balpınar köylülerinin, Sırça Köşk'teki devden, Keloğlan ve arkadaşlarının yardımıyla nasıl kurtulduğu şarkı, şenlik ve danslarla anlatılıyor. Oyun, AVP Sahnesi'nde 2 Mart'ta saat 14.00'te sahneye konulacak.

Bursa Şehir Tiyatrosu

Bursa Şehir Tiyatrosu ise Tarık Buğra'nın yazdığı, Mustafa Sekmen'in yönettiği "Osmancık" oyununu sahneleyecek.

Oyunun dekor ve kostüm tasarımını Akın Tezer Tunalı, ışık tasarımını Zeynel Işık yapıyor. 36 kişinin rol aldığı oyun, Osman Gazi'nin tarih sahnesine çıkışını ve Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu konu alıyor. Oyun, Tayyare Kültür Merkezi'nde bugün ve yarın saat 20.00'de, 1 Mart'ta ise saat 14.00'te sahneye konulacak. - Bursa

YORUMLAR
500
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Bursa'da Kültür Sanat - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement