Çinli Ressamın Tablosuna 29 Milyon Dolar - Son Dakika

Çinli Ressamın Tablosuna 29 Milyon Dolar

16.11.2015 12:38
Çinli Ressamın Tablosuna 29 Milyon Dolar

Çin modern sanatının ünlü ressamlarından Li Kıran'ın Kızıl Manzara adlı tablosu, Pekin'de düzenlenen açık artırmada 29 milyon dolara satıldı.

Çin modern sanatının ünlü ressamlarından Li Kıran'ın "Kızıl Manzara" adlı tablosu, Pekin'de düzenlenen açık artırmada 184 milyon yüene (29 milyon dolar) satıldı.

Şinhua ajansının haberine göre, "China Guardian Auctions" adlı şirket  tarafından düzenlenen açık artırmada Li'nin tablosunu adının açıklanmasını istemeyen bir koleksiyoncu satın aldı. Bu alışveriş Çin'deki müzayede evlerinin bu yıl yaptığı açık artırmalarda ulaşılan en yüksek rakamı temsil ediyor.

Gelenekçi ve yenilikçi akımları birleştirerek kendine özgü bir tarz geliştiren Li'nin sonbaharın kızıl renklerine bürünen bir ormanı tasvir ettiği tablosuna  58 milyon yüen değer biçilmişti.

Ressamlığa 13 yaşında başlayan ve 1989'da 82 yaşındayken hayata veda eden Li, eserini Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu Mao Zıdong'un bir şiirindeki "Kıpkırmızı bir manzaraya bakıyorum, orman kızıllara bürünmüş" dizesinden esinlenerek yaptığını söylemişti.

Li, ölümünden önce tabloyu cüzi bir miktara merkezi Pekin'de olan "Rong Baocay" (Görkemli Hazineler) sanat galerisine satmıştı.

Eser, Li'nin 1962-1964 yılları arasında yaptığı, modern Çin sanatının dönüm noktası kabul edilen yedi tablosu arasında yer alıyor. Ressamın sanat hayatının da zirvesi oluşturan tablolardan 4'ü Çin Ulusal Sanat Enstitüsü'nde sergileniyor.

YORUMLAR
500
Video: Beijing'de Kargo Şirketleri, Kovid-19'un Yeniden Canlanması Nedeniyle Dezenfeksiyon Tedbirlerini Artırdı Video: Beijing'de Kargo Şirketleri, Kovid-19'un Yeniden Canlanması Nedeniyle Dezenfeksiyon Tedbirlerini Artırdı Çinliler bunu da yaptı: Klasik MINI Cooper elektriklendi! Çinliler bunu da yaptı: Klasik MINI Cooper elektriklendi! Çin'de #MeToo hareketini başlatan feminist gazeteci Sophia Huang Xueqin nasıl ortadan kayboldu? Çin'de #MeToo hareketini başlatan feminist gazeteci Sophia Huang Xueqin nasıl ortadan kayboldu?
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Çinli Ressamın Tablosuna 29 Milyon Dolar - Son Dakika


Advertisement