"Devam Ettiği Sürece Güzeldi" Sergisi - Son Dakika
Kültür Sanat

"Devam Ettiği Sürece Güzeldi" Sergisi

"Devam Ettiği Sürece Güzeldi" Sergisi

Pınar Du Pre'nin, "Devam Ettiği Sürece Güzeldi" sergisi Gallery Linart'ta açıldı!

13.01.2012 09:34

Gerçekçiliğin temel doğası ile ilgilenen ressam Pınar Du Pre'nin; gerçeklik ile rüyaların arasındaki yakın benzerliği araştırdığı "It Was Good While It Lasted/ Devam Ettiği Sürece Güzeldi" sergisi, 12 Ocak 2012, Perşembe akşamı Gallery LiNART'ta açıldı! Stilini "Jugendstil Pop-Art" olarak tanımlayan Du Pre'nin; "gerçeğin ne olduğunu" sorguladığı, aynı zamanda da "gerçeğin" parçalarına yer verdiği eserlerinden oluşan sergisi, 7 Şubat 2012 tarihine kadar görülebilir.

Quantum mekaniği ve M teorisi anlayışlarından esinlenen Pınar Du Pre'nin resimleri; günlük hayatımızın dokunulabilir gerçekliğinin, dünyadaki her şey gibi yanıltıcı bir şekilde, sanal olduğunu göstermeyi hedefliyor.

Bilimsel bulgulara göre beyinlerimizin, "dış dünyayı" her seferinde plastik gibi şekillendirdiğini ve bu dünyanın bize "gerçek" gibi geldiğini belirten Pınar Du Pre; tekniğiyle bu "gerçeğin" bir yanılgı olduğunu anlatmaya çalışıyor. Sanatçının, eserlerinde kullandığı dijital sanatlar, algımızın sanallığını yansıtırken; akrilik, varak ve "epoxy" gibi klasik sanat araçları da, gerçekliğimizin yaratılmış ve dokunulabilir tarafını yansıtmaktadır.

"Akıllarımızın algılamamızın pencereleri olduğuna inanıyorum." diyen Du Pre, devam ediyor: "Her akıl gördüğünü daima kendi bünyesinde bulundurmaktadır ancak sınırlı ve belirsiz bakış açısı ile. Her birimizin hayatlarımızda farklı tecrübeleri vardır, fakat her bakış açısı geçerlidir. Beyinlerimiz, farklı bir boyutun yansıması olan frekansları yorumlayarak tarafsız gerçeği matematiksel anlamda inşa eder; bu farklı boyut, boşluk ve zamanın her ikisinin ötesindeki daha derin bir var olma düzenidir. Varoluşumuzun doğasını durmadan sorgulamam, doyumsuz merakımdan ve gerçeğe olan çok derin sevgimden gelmektedir. İnsan yaşamının kutsallığına inanıyorum. Sanat; merakımı dönüştürecek, bilimi resme aktaracak, şekilsizliğe şekil getirecek tuvalimdir."

Gallery LiNART'ın; Pınar Du Pre'ye ait "It Was Good While It Lasted/ Devam Ettiği Sürece Güzeldi" adlı kişisel sergisi; 7 Şubat 2012 tarihine kadar gezilebilir.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat 'Devam Ettiği Sürece Güzeldi' Sergisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement