Enine Boyuna İslamcılık Konuşulacak - Son Dakika

Enine Boyuna İslamcılık Konuşulacak

13.05.2013 03:05
Enine Boyuna İslamcılık Konuşulacak

İslamcılık, Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen ve üç gün sürecek bir sempozyumda tartışmaya açılıyor. ­­­

TÜRKİYE’DE  yaşanan fikri tartışmaların merkezinde yer alan kavramlardan biri olan İslamcılık Düşüncesi Zeytinburnu’nda düzenlenecek sempozyumla her yönüyle tartışmaya açılıyor. Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen ve üç gün boyunca sekiz oturumdan oluşacak sempozyum, Prof. Dr. İsmail Kara’nın açılış konferansı ile 17 Mayıs Cuma günü başlayacak.


İslamcılığın dünü bugünü


Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek sempozyumda ayrıca İslamcılık Düşüncesi’nin yaşadığı değişim ve dönüşüm, İslamcılık Düşüncesi’nin Türkiye’de tarihe, kültüre, sosyal hayata, edebiyata, sanata, siyasete etkileri konuşulacak. İslamcılık Düşüncesi’nin sağcılık, muhafazakârlık, milliyetçilik ile etkileşimi de sempozyumda gündeme getirilecek başlıklar arasında.


Çok sayıda yazar, akademisyen, gazeteci ve düşünürün tebliğ sunacağı programda İslamcılık Düşüncesi’nin tarihsel gelişimi ve bu gelişimde rol oynamış kişilikler, onların İslamcılık merkezli temel görüşleri anlatılacak. İslamcılık Düşüncesi’nin Türkiye’de tarihe, kültüre, sosyal hayata, edebiyata, sanata, siyasete etkileri enine boyuna konuşulacağı sempozyumda İslamcılık Düşüncesi’nin sağcılık, muhafazakârlık, milliyetçilik ile etkileşimi konuları da bildirilerde yer bulacak.


Öncü isimler ve yeni yorumlar


Yusuf Kaplan’ın yöneteceği Aktüel İslamcılık Tartışmaları başlıklı oturumda Prof. Dr. Mümtazer Türköne “İslamcılığın Ölümü: Tarihi ve Aktüel Gerekçeler”,  Nuh Yılmaz “AK Parti’den Sonra İslamcılık” başlıklı birer konuşma yapacaklar.


İslamcılığın tarihsel sürecinin konuşulacağı ve Prof. Ergün Yıldırım’ın oturum başkanlığı yapacağı ikinci bölümde Prof. Bedri Gencer’in “İslamcılığın Doğuşu - Dinden İdeolojiye İslam”, Metin Karabaşoğlu’nun “Bediüzzaman Said Nursi” ve Doç. Dr. Alev Erkilet’in “II. Dünya Savaşı Sonrası Şartlarda İslamcılık” başlıklı tebliğleri ekseninde İslamcılığın tarihsel süreci konuşulacak.


Sekülerleşme paradoksu


Yeni Din/ İslam Yorumları konulu oturumda Yard. Doç. Dr. Sami Erdem “İslamcıların İçtihat Kapısı Nereye Açılır?”, Doç. Dr. Ekrem Demirli de “İslamcıların Tasavvufa Bakışı: Mehmed Akif, Necip Fazıl ve Sezai Karakoç Örneği” başlıklı birer konuşma yapacak. Yeni Din Yorumları başlığı altında yapılacak ikinci oturumda da Dr. M. Kürşat Atalar “80 sonrası Türkiye’de İslam Düşüncesi’nin Problemleri - Modernist İslam Söyleminin Eleştirisi”ni yapacak. Sempozyumda Sağcılık, Muhafazakârlık, Milliyetçilik, İslamcılık’ın konuşulacağı oturumda Tanıl Bora “İslamcılığın Üç Güzergahı: Üçüncü Yol, Orta Yol, Milli Sağ”, Asım Öz, “İslamcılığın Muhafazakârlaşması Eleştirisi Üzerine Bazı Dikkatler”, Etyen Mahçupyan “İslamcılık ve Sekülerleşme Paradoksu” ve Yıldız Ramazanoğlu da “İslamcılığın Kurucu Öznesi Kadınlar” başlıklı birer konuşma yapacak.


Sempozyumda Kimler konuşacak?


Prof Dr. İsmail Kara, Yusuf Kaplan, Prof. Dr. Ali Yaşar, Prof. Dr. Mümtazer Türköne, Ruşen Çakır, Nuh Yılmaz, Prof. Dr. Ergün Yıldırım, Prof. Dr. Bedri Gencer, Metin Karabaşoğlu, Doç. Dr. Alev Erkilet, Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, Prof. Dr. Tahsin Görgün, Doç. Dr. Suat Mertoğlu, Yard. Doç. Dr. Sami Erdem, Doç. Dr. Ekrem Demirli, Prof. Dr. Turan Koç, Yard. Doç. Dr. Harun Anay, Yusuf Turan Günaydın, Dr. M. Kürşat Atalar, Tanıl Bora, Asım Öz, Etyen Mahçupyan, Yıldız Ramazanoğlu, Prof. Dr. İlhan Kutluer, D. Mehmet Doğan, Doç. Dr. Fahrettin Altun, Yard. Doç. Dr. Fırat Mollaer, Doç. Dr. Burhanettin Duran, Ercan Yıldırım, Dr. Necdet Subaşı, Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Hamza Türkmen, Prof. Dr. Abdülhamit Birışık, Musa Üzer, Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Prof. Dr. M. Fatih Andı, Ömer Lekesiz, Cihan Aktaş, Yard. Doç. Dr. Z. Kevser Şerefoğlu, Hakan Arslanbenzer.

YORUMLAR
500
Şanlıurfa İslam ülkeleri turizm başkenti oldu Şanlıurfa İslam ülkeleri turizm başkenti oldu Şanlıurfa'nın turizmde 2023 beklentisi yükseliyor Şanlıurfa'nın turizmde 2023 beklentisi yükseliyor Hindistan'da bir Hindu'nun öldürüldüğü görüntüler internete kısıtlama getirdi Hindistan'da bir Hindu'nun öldürüldüğü görüntüler internete kısıtlama getirdi
Kaynak: Star

Son Dakika Kültür Sanat Enine Boyuna İslamcılık Konuşulacak - Son Dakika

Bu haber Star tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Star tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Star kurumudur.

Advertisement