Gürcü Kızı Yahut İntikam" Gürcüceye Çevriliyor - Son Dakika
Kültür Sanat

Gürcü Kızı Yahut İntikam" Gürcüceye Çevriliyor

Ahmet Mithat Efendi'nin 18'nci yüzyıl Gürcistanını anlatan romanı "Gürcü Kızı Yahut İntikam" Yunus Emre Enstitüsü tarafından Gürcüceye çevriliyor.

24.02.2016 11:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ahmet Mithat Efendi'nin 18'nci yüzyıl Gürcistanını anlatan romanı "Gürcü Kızı Yahut İntikam" Yunus Emre Enstitüsü tarafından Gürcüceye çevriliyor.

Tiflis Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Zekeriya Gütekin, Sulakauri Yayınevi Müdürü Tina Mamulashvili ve Türkolog Tamar Alpenidze, 2016 yılı içinde basımı tamamlanarak dağıtımı gerçekleştirilecek olan romana ilişkin anlaşmayı Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te imzaladı.

Kitabın, Gürcistan tarihine ışık tutması açısından önemli olduğunu belirten Gültekin, söz konusu eserin ilk defa Gürcüceye çevrileceğini kaydederek çalışmanın aynı zamanda kaynak kitap olma özelliği taşıyacağını söyledi.

Gürcülerin, 18'nci yüzyıl sonlarıyla 19'ncu yüzyıl başlarında yurtlarını savunurken Ruslara karşı verdikleri mücadelelerin anlatıldığı eserde Gürcü kültürüne derinlemesine yer veriliyor. Kitapta özellikle giyim kuşam, yemek, dans, müzik, ahlak, karakter ve kahramanlık gibi temalar işleniyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Gürcü Kızı Yahut İntikam' Gürcüceye Çevriliyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İskeçe Şehir Sempozyumu düzenlendi
  01:39 İskeçe Şehir Sempozyumu düzenlendi

  Batı Trakya'da, İskeçe Müftülüğü tarafından düzenlenen İskeçe Şehir Sempozyumu'nda İskeçe'nin siyasi tarihi, gelenek ve görenekler, eğitim, dini kurumlar ve Osmanlı dönemine ait mezar taşları gibi konular ele alındı. Sempozyuma Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu, İskeçe Müftüsü, Türk azınlık temsilcileri ve soydaşlar katıldı. Yapılan sunumlar kitaplaştırılacak ve şehrin önemine vurgu yapan konulara yoğun ilgi gösterildi.

 • Belçika'da Türk Gastronomisi Etkinliği Siyasetçileri Buluşturdu
  23:29 Belçika'da Türk Gastronomisi Etkinliği Siyasetçileri Buluşturdu

  Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Türk gastronomisi etkinliğine katılan Belçikalı siyasetçiler, Türk şefler eşliğinde mantı yaparak Türk kültürünü tanıttı. Etkinliğe, Brüksel Başkonsolosu, milletvekilleri ve AB Komisyonu yetkilileri de katıldı.

 • Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Selvilitepe Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi açıldı
  22:37 Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Selvilitepe Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi açıldı

  Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, belediye tarafından yaptırılan Selvilitepe Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi törenle açıldı. Açılışa katılan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Programda Turgutlu Alevi Bektaşi Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Hüseyin Tekin de bir konuşma yaptı. Cemevinde cem salonu, kurs odaları, idari bölüm, mutfak, yemekhane, gasilhane, morg ve depo yer alıyor.

 • Trabzon'da Şehit Eren Bülbül Gençlik Merkezi üyeleri tarafından hazırlanan 'Marah' adlı kısa film galası yapıldı
  19:40 Trabzon'da Şehit Eren Bülbül Gençlik Merkezi üyeleri tarafından hazırlanan 'Marah' adlı kısa film galası yapıldı

  Trabzon'da, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Şehit Eren Bülbül Gençlik Merkezi üyelerince hazırlanan "Marah" adlı kısa filmin galası gerçekleştirildi.

 • Yönetmen Derviş Zaim:
  19:03 Yönetmen Derviş Zaim: "Türk sinemasındaki nihilizmi büyük dezavantaj olarak görüyorum"

  Batman Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen "Batman Film Günleri"ne katılan usta yönetmen Derviş Zaim, yurtdışında Türk sinemasının karşılaştığı sorunlara ilişkin, "Türklerden bekledikleri filmi yapmazsan, allameicihan olsan seni o yerlere sokmazlar.

 • Hakkari'de Mavi Düşler Sahne Sanatları Grubu Çocuklar İçin Müzikli Tiyatro Oyunu Sahneledi
  19:01 Hakkari'de Mavi Düşler Sahne Sanatları Grubu Çocuklar İçin Müzikli Tiyatro Oyunu Sahneledi

  Hakkari'de Mavi Düşler Sahne Sanatları Grubu tarafından çocuklar için 'Z tayfa' adlı müzikli tiyatro oyunu sahnelendi. Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda sahnelenen oyun çocuklardan ilgi gördü. Aileleriyle etkinliğe katılan çocuklar, bir saat süren oyunda müzik eşliğinde eğlendi. Grup sorumlusu Orhan Danışman, 12 kişilik grupla kentleri gezerek çocukları eğlendirdiklerini söyledi. Hakkari ve Yüksekova'da da oyun sahnelediklerini belirten Danışman, çocukları eğlendirmekten mutluluk duyduklarını dile getirdi.


Advertisement