Son Dakika Son Dakika Son Dakika
İmgelerin Gizemli Dili" Sergisi Ziyarete Açıldı - Son Dakika

İmgelerin Gizemli Dili" Sergisi Ziyarete Açıldı

Ressam Mürüvvet Durak'ın "İmgelerin Gizemli Dili" sergisi İstanbul Sanayi Odası (İSO) Sanat Galerisi'nde ziyarete açıldı.

İmgelerin Gizemli Dili" Sergisi Ziyarete Açıldı
16.11.2015 - 18:55,

Ressam Mürüvvet Durak'ın "İmgelerin Gizemli Dili" sergisi İstanbul Sanayi Odası (İSO) Sanat Galerisi'nde ziyarete açıldı.

Sergiye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan ressam Mürüvvet Durak, "İmgelerin Gizemli Dili"nin dördüncü kişisel sergisi olduğunu belirterek, belli bir özgün anlayışla sanatında ilerlediğini, görülmemiş konseptlerle sergiler açmaya devam edeceğini aktardı.

Sergiyi yaklaşık dört ayda hazırladığını dile getiren ressam Durak, şunları kaydetti:

"Genellikle eserlerimde Anadolu medeniyetleri, Anadolu sembolleri ve ayrıca yerelden evrensele kullanılan geçmişteki sembollerin şekillerinden yararlanarak bir bütünsellik oluşturdum. İmgeler ve imgelerin üzerindeki yerelden evrensele simgelerin varlığı, çizimleri, desenleri, motifleri, geçmişte kullanılan yine tılsımlı, anlamlı olan her şeyi bir arada kullanmaya, yer vermeye çalıştım."

Çalışmalarında kolaj tekniğine ağırlık verdiğine dikkati çeken Durak, "Beğeniler olumlu. Ben Anadolu'yu tanıtma anlamında yola çıktığım için dünyaya, kültürel zenginliğimizi aşılamak ve tanıtmak amacım. Bunu daha farklı şeylerle öne çıkarmak istiyorum" diye konuştu.

Ünlü Türk ressamı Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun beğeniyle izlediği bir ressam olduğuna değinen Durak, şöyle devam etti:

"Geçen yıl Bodrum'daki sergimde Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun öğrencisi heykeltraş Sezer Sancar sergime geldi. Bana 'eserlerini çok beğendim, çok etkileyici, bir anda beni çarptı, Bedri Rahmi Eyüboğlu eğer yaşasaydı ve burada olsaydı kesinlikle beğeniyle izlerdi' dedi. Beni gerçekten çok onore etti."

Pamukkale Üniversitesi Resim Bölümünden 2004 yılında mezun olan ve yaklaşık 20 yıldır sürdürdüğü sanat hayatını, Anadolu'nun çeşitli yerlerlerinde etnik araştırmalar yaparak devam ettiren Mürüvvet Durak'ın sergisi 27 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Kültür Sanat İmgelerin Gizemli Dili' Sergisi Ziyarete Açıldı - Son Dakika


Advertisement