Leyla Gencer Şan Yarışması - Son Dakika
Kültür Sanat

Leyla Gencer Şan Yarışması

Leyla Gencer Şan Yarışması

Dünya opera sahnelerinde heyecanla beklenen Leyla Gencer Şan Yarışması'na başvurular başladı.

03.01.2012 14:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Opera dünyasına kazandırdığı genç yeteneklerle uluslararası müzik çevrelerinde çok konuşulan Leyla Gencer Şan Yarışması, 15-20 Eylül 2012 tarihleri arasında, yedinci kez İstanbul'da gerçekleştirilecek. Bir kez daha opera dünyasının yeni yıldızlarını belirlemeye hazırlanan 7. Leyla Gencer Şan Yarışması için başvurular başladı.

7. Leyla Gencer Şan Yarışması, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, La Scala Tiyatrosu Sahne ve Gösteri Sanatları Akademisi'nin işbirliğiyle Doğuş Grubu ve Garanti Bankası'nın sponsorluğu ile Borusan Holding'in katkılarıyla, 15-20 Eylül 2012 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek.

Nisan ve Mayıs ayları boyunca altı farklı Avrupa ülkesinde yapılacak ön elemelerinde Uzak Doğu'dan Amerika'ya, birçok ülkeden şancının kendini göstermeye çalışacağı Leyla Gencer Şan Yarışması'na başvurular başladı. Yarışmaya başvuracak adayların, yarışma şartnamesinde yer alan belgeleri 16 Nisan 2012 tarihine kadar İstanbul Kültür Sanat Vakfı'na göndermeleri gerekiyor.

LEYLA GENCER ŞAN YARIŞMASI OPERA DÜNYASININ YENİ YILDIZLARINI BELİRLİYOR

Leyla Gencer Şan Yarışması, farklı ülkelerden opera alanında uzman ve etkili üyelerden oluşan jürisi kadar, kariyerlerinde dünya çapında hızlı bir çıkış yakalayan finalistleri ile de adından övgüyle söz ettiriyor.

2010 yılında Leyla Gencer Şan Yarışması'nda birinci olan Güney Afrikalı soprano Pretty Yende, yarışmanın ardından Operalia'da da tüm büyük ödülleri topladı ve dünyanın önde gelen prodüksiyonlarında, en önemli sahnelerinde göz kamaştıran başarılara imza attığı baş döndüren bir kariyere başladı. Aynı sene üçüncülüğü kazanan koloratür soprano Pervin Çakar, her gün bir yenisini eklediği uluslararası başarılarını son olarak, jüri başkanlığını Teresa Berganza'nın yaptığı 28. Maria Caniglia Opera Yarışması'nda aldığı birincilikle taçlandırdı. Daha önceki yılların dereceye giren yarışmacılarından Gürcü sopranolar Nino Machaidze ve Anita Rachvelishvili, Arjantinli tenor Marcello Alvarez, Yugoslav bariton Nikola Mijailovic gibi isimler ise dünya starları arasında kabul ediliyor.

AVRUPA'NIN ALTI FARKLI ÜLKESİNDE ÖN ELEMELER

7. Leyla Gencer Şan Yarışması ön elemeleri, Nisan ve Mayıs aylarında İngiltere, Avusturya ve İspanya'nın da eklenmesiyle, Berlin, Londra, Viyana, Madrid, Milano ve İstanbul olmak üzere altı farklı şehirde jüri karşısında gerçekleştirilecek.

Yarışma heyecanı, Eylül ayında İstanbul'da düzenlenecek finallerle devam edecek. 16 ve 17 Eylül 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek, ön elemelerde belirlenen adayların katılacağı çeyrek finalin ardından, 18 Eylül 2012 Salı günü düzenlenecek yarı finalde 8 finalist belirlenecek.

7. Leyla Gencer Şan Yarışması 20 Eylül 2012 tarihinde, finalistlere Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın eşlik edeceği görkemli final gecesi ile son bulacak.

Doğuş Grubu ve Garanti Bankası'nın sponsorluğunda, Borusan Holding'in katkılarıyla gerçekleştirilen 7. Leyla Gencer Şan Yarışması'nın birincisi 12.500 Euro, ikincisi 7.500 Euro ve üçüncüsü 3.500 Euro'luk nakit ödül kazanacak. Bu sene ilk kez verilecek La Scala Tiyatrosu Akademisi Özel Ödülü ise bir finaliste üç aylık eğitim bursu sağlayacak.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Leyla Gencer Şan Yarışması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement