Lise öğrencilerinden köylerdeki çocuklar için "tiyatro turnesi" - Son Dakika
Kültür Sanat

Lise öğrencilerinden köylerdeki çocuklar için "tiyatro turnesi"

Trabzon'da Arsin OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencilerinden oluşan tiyatro ekibi, okul okul gezerek sahneledikleri oyunlarıyla köylerdeki çocukları tiyatroyla tanıştırıyor.

19.03.2022 11:38  Güncelleme: 12:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Trabzon'da Arsin OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencilerinden oluşan tiyatro ekibi, okul okul gezerek sahneledikleri oyunlarıyla köylerdeki çocukları tiyatroyla tanıştırıyor.

Lisenin öğretmenlerinden Fatma Alkan tarafından, Her Okulun Bir Projesi Olsun (HOPO) projesi kapsamında 10 lise öğrencisiyle bir tiyatro ekibi kuruldu.

Kostüm ve dekoru kendi imkanlarıyla temin eden, makyajlarını da kendileri yapan öğrenciler, okulları gezerek "Tavşan Deneylerle Buluşuyor" isimli oyunu ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine sahneliyor.

Alkan, AA muhabirine, bilimsel deneyleri çocuklara tiyatroyla anlatmak üzere yola çıktıklarını söyledi.

Ana sınıfı ve ilkokul 1, 2 ve 3'üncü sınıfların anlayabileceği tarzda deneylerin anlatıldığı oyunu yaklaşık 2 haftada yazdıklarını, öğrencilerin de kısa sürede ezberlerini tamamladığını belirten Alkan, şöyle konuştu:

"Çok kısa sürede hazırlandık. Öğrencilerimiz, dekor ve sahneyi hazırladı, terzi yardımıyla kostümleri yaptık. Tiyatro ekibimiz hazır olunca öncelikli olarak köy okullarından başlayarak oyunumuzu sunmaya başladık. Yaklaşık 6 okulda sahneledik. Projemiz devam ediyor. Trabzon'da birçok okula sunacağız. Proje bitse bile bu oyunu çocuklarla buluşturmaya devam edeceğiz."

Alkan, projede görev alan öğrencilerin iyi iş çıkardıklarını, çocukların oyuna ilgisinin kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

"Mutluluğu paylaştık"

Oyunda tavşan karakterini canlandıran 10'uncu sınıf öğrencisi Tuğba Saraç, ilk kez bir tiyatro oyununda rol aldığını ve çok sevdiğini ifade etti.

Oyunu oynarken çok eğlendiklerini anlatan Saraç, "Çocuklar da çok eğlendi. Köy okullarına gittik, onların o sevinçlerini gördük. Hazırlanma sürecimiz de çok heyecanlıydı. Çok güzel bir proje yaptığımızın farkındayız. İçimizdekileri onlara aktardık, onlar da sevinçlerini bize aktardılar." dedi.

Arı karakterini canlandıran Merve Kaya da oyun sayesinde mutluluğu paylaştıklarına inandığını vurguladı.

Gittikleri her okulda ayrı heyecan yaşandığını aktaran Kaya, "Çocukları mutlu edebilmek bizi de mutlu ediyor. Onların enerjisi bize de katkı sağlıyor." ifadesini kullandı.

Lise öğrencilerinden köylerdeki çocuklar için "tiyatro turnesi"
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Lise öğrencilerinden köylerdeki çocuklar için 'tiyatro turnesi' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu
  01:41 Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu

  Beyköy Belediyespor'un süper amatör lig şampiyonluğunu kutlamak için kente gelen Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu. Beyköy Belediyespor Düzce Süper Amatör Ligi'ni şampiyon olarak tamamladı. Belediye başkanı seçilen Fatih Ocak, takımın şampiyonluğunu kutlamak için ünlü türkücü Ali Kınık'ı şehre getirdi. Önce kemençe ile horon oynayan Beyköylüler daha sonra Ali Kınık'ın türkülerine eşlik etti. Özellikle 'Turan ordusu', 'Yalnız Değilsin' ve 'Kurtlar Sofrası' türküleri Beyköylülerden tam not aldı.

 • Moein konserinde gerginlik
  01:32 Moein konserinde gerginlik

  İran'a giriş yasaklı ünlü şarkıcı Moein'in konseri öncesinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde gerginlik yaşandı. Binlerce İranlı turist, konserin yapılacağı salona akın etti ve güvenlik güçleriyle tartışmalar yaşandı. Konser öncesinde organizasyonun zayıf kalması nedeniyle İranlı turistler salona dalarak camları ve kapıları kırdı.

 • Emircan İğrek, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda sahne aldı
  22:29 Emircan İğrek, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda sahne aldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda şarkıcı Emircan İğrek, Adana'da sahne aldı. Kentte 12. kez düzenlenen karnaval, 200'den fazla kültürel, sanatsal ve sportif etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Merkez Park'ta düzenlenen konserde İğrek, sevilen şarkılarını seslendirdi ve seyirciler de parçalara eşlik etti. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek.

 • Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Çocuklar İçin Etkinlikler Düzenlendi
  18:59 Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Çocuklar İçin Etkinlikler Düzenlendi

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür Yolu Festivalleri kapsamında Adana'da düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda çocuklar için tiyatro, oyun, yarışma, panayır ve atölye çalışmaları gibi birçok etkinlik düzenlendi. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek ve 200'den fazla kültürel, sanatsal ve sportif etkinliğe ev sahipliği yapacak.

 • TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan son yolculuğuna uğurlandı
  18:09 TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan son yolculuğuna uğurlandı

  Türk halk müziğinin sevilen sesi, TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan(82), Muğla'nın Bodrum ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Günhan, kansere 4. kez yakalanmasının ardından hayatını kaybetti. Cenaze törenine sanatçı dostları, TRT'nin eski yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 • Diyarbakır'da Saint George Kilisesi ve Çardaklı Hamamı'nın restorasyon çalışmaları devam ediyor
  17:33 Diyarbakır'da Saint George Kilisesi ve Çardaklı Hamamı'nın restorasyon çalışmaları devam ediyor

  Diyarbakır'da, Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Saint George Kilisesi ile tarihi Çardaklı Hamamı'ndaki restorasyon çalışmaları devam ediyor. Kilisenin restorasyonu Sur Kültür Yolu Festivali'ne kadar tamamlanmayı hedeflerken, hamamın gastronomi amaçlı hizmet vermesi planlanıyor.

 • Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Bodrum'da Defnedildi
  16:57 Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Bodrum'da Defnedildi

  Muğla'nın Bodrum ilçesinde kanser tedavisi gören Türk Halk Müziği ve TRT sanatçısı Şakir Öner Günhan'ın cenazesi Bitez Mezarlığı'nda toprağa verildi. Törene sanatçının ailesi, yakınları ve sevenleri katıldı. Müzisyen Bora Gencer, Günhan'ın bugün doğum günü olduğunu belirterek duygularını paylaştı. Rıfat Kurt ise önemli bir ismi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti. Günhan'ın oğlu Ozan Günhan ise desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 • Yüzyıllara meydan okuyan Seyyit Battal Gazi Külliyesi
  16:55 Yüzyıllara meydan okuyan Seyyit Battal Gazi Külliyesi

  Eskişehir'de Bizans İmparatorluğu döneminde yapıldığına inanılan Seyyit Battal Gazi Külliyesi'nin güzellikleri dron ile havadan kayıt altına alındı. Seyitgazi İlçesi'nde bulunan külliyenin havadan görüntülenen manzaraları kartpostallık kareler oluşturdu. Tarihi külliye, geçmişe merakı olan turistler için gezilecek önemli bir nokta olarak varlığını sürdürüyor.

 • Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan'ın Son Yolculuğu
  16:26 Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan'ın Son Yolculuğu

  TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan, kanser hastalığına yenik düşerek Bodrum'da toprağa verildi. Günhan'ın cenaze törenine ailesi, sanatçı dostları ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Advertisement