Rıza Rit Son Yolculuğuna Uğurlandı - Son Dakika

Rıza Rit Son Yolculuğuna Uğurlandı

23.04.2016 15:20
Rıza Rit Son Yolculuğuna Uğurlandı

Türk Sanat Müziği (TSM) sanatçısı Rıza Rit, toprağa verildi.

Türk Sanat Müziği (TSM) sanatçısı Rıza Rit, toprağa verildi.

TRT İstanbul Radyosunda düzenlenen törende konuşan TRT'nin eski genel müdürlerinden Cengiz Taşer, hiçbir ölümün geç olmadığını söyleyerek, her ölümün derinden etkilediğini dile getirdi.

Rıza Rit ile uzun yıllar önce tanıştığını aktaran Taşer, "O gerçekten Türk musikisinin tam bir aşığıydı. Samimi, içten, dost ve iyi bir insandı. Türk musikisine yaptığı katkılardan dolayı, eminim onu milyonlar çok sevdi. Onlar adına ona teşekkür ediyoruz. Onu ebedi yolculuğuna dualarla uğurluyoruz. Her musikisini, musikiye olan her katkısını hatırladıkça, eserlerini, icralarını duydukça, onun için dualarımızı göndereceğiz. Nur içinde yatsın. Onu saygı ve sevgiyle selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

TSM sanatçısı Mustafa Sağyaşar, Rit'in Türk musikisine ömür boyu hizmet verdiğine dikkati çekerek, "Musikiyi çok sevmekle birlikte, icrası son derece hassas, dikkatli ve tam bir Türk musikisi icracısıydı. Onu her zaman takdir ederdim. Ona ağabey saygısını hiç yitirmedim. O da beni çok severdi. Bazen oturur dertleşirdik. Tabii konumuz hep musikiydi." dedi.

Sağyaşar, sanatçının esprileri seven, fıkralar anlatan ve sosyal paylaşımlarda bulunan bir yapısının olduğunu kaydederek, "Kendisini saygı, sevgi ve özlemle uğurlamaya geldik. Nur içinde yatsın. Allah rahmet eylesin. Hakiki müzikseverlere ve ailesine baş sağlığı diliyorum. Türk musikisini icra edenler Rıza Rit'i unutmayacaktır." diye konuştu.

Ses sanatçısı Rahmi Sönmezocak da Rıza Rit ile 50 yıllık dostlukları olduğunu aktararak, "Rıza bey çok iyi bir sanatçıydı. Bunun tereddüdü yoktur. Çok iyiydi. Nüktedandı. Söyleyecek başka bir şey yok. Bunun önüne geçmemize imkan yok. Kendisine Allah'tan rahmet, kalanlara sabırlar diliyorum." ifadesini kullandı.

Sanatçının kızı Renan Rit de babasını kaybettiği için duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Mükemmel bir baba, mükemmel bir dede, mükemmel bir eş ve mükemmel bir sanatçıydı. Yeri doldurulamayacak." dedi.

Törene katılanların, sanatçının vasiyeti olduğunu söylemesi üzerine, Mustafa Sağyaşar, Hasan Özçivi'nin "Nice Sevdi, Nice Yandı, Nice Bağlandı Gönül" isimli eserini yorumladı.

Rıza Rit, Levent Camisi'nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından, Feriköy Mezarlığı'na defnedildi.

Rıza Rit

Rıza Rit, 1925'te İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ni bitiren Rit, klasik Türk müziğiyle ilgili amatör çalışmalarda bulundu. Lise yıllarında tanıştığı, dönemin ünlü bestekarı ve udi Şerif İçli, kemençe ustası Hadiye Ötüken ve Halil Öztan'ın yönlendirmesiyle müzikle uğraşmaya başladı.

İlk solo icrasını 1946'da Ankara Radyosu'nda gerçekleştiren sanatçı, 1946-1953 yılları arasında radyoda solo programlar yaptı. Rit, 1953'te İstanbul Radyosu'nda solist ve korist olarak göreve başladı. 1978'den 1984'e kadar iki dönem TRT yönetim kurulu üyesi olan Rit, uzun yıllar Belediye İcra Heyeti Şefliği görevini de yürüttü.

Rit, konservatuvar hocalığı ile şeflik görevlerinden 2005'te emekli oldu.

YORUMLAR
500
Galatasaray dünyaca ünlü golcüyü transfer ediyor! Mauro Icardi'nin menajeri ve aynı zamanda eşi olan Wanda Nara, İstanbul'a geldi Galatasaray dünyaca ünlü golcüyü transfer ediyor! Mauro Icardi'nin menajeri ve aynı zamanda eşi olan Wanda Nara, İstanbul'a geldi Selde yıkılan köprü köyü ikiye böldü, vatandaşlar ulaşımda sıkıntı yaşıyor Selde yıkılan köprü köyü ikiye böldü, vatandaşlar ulaşımda sıkıntı yaşıyor Samsunlu esnafın cama astığı yazı işlerinin açılmasını sağladı: Amacım bu değildi Samsunlu esnafın cama astığı yazı işlerinin açılmasını sağladı: Amacım bu değildi
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Rıza Rit Son Yolculuğuna Uğurlandı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement