"Sabahattin Ali Anı Evi" törenle açıldı - Son Dakika

"Sabahattin Ali Anı Evi" törenle açıldı

02.04.2021 20:23

"Sabahattin Ali Anı Evi" törenle açıldı Filiz Ali: "Aslında nisanın ikisi babamın kaybolduğu gündür.

"Sabahattin Ali Anı Evi" törenle açıldı

Filiz Ali: "Aslında nisanın ikisi babamın kaybolduğu gündür. Ama bence bugün babamın doğum günüdür"

Başkan Selman Hasan Arslan: " Edremit'in Sabahattin Ali'si burada yaşadı, bugün de yaşıyor ve daima yaşayacaktır"

BALIKESİR - Ünlü edebiyatçı Sabahattin Ali'nin Edremit ilçesinde çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği ev, Edremit Belediyesi tarafından tadilattan geçirilerek, 'anı evi' haline getirildi. Anı evi Sabahattin Ali'nin Kızı Prof. Dr. Filiz Ali'nin de katıldığı tören ile açıldı.

Edremit Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen Sabahattin Ali'nin çocukluk ve gençlik yıllarının geçtiği ev anı evi olarak tekrar restore edilerek düzenlendi. Sabahattin Ali'nin özel eşyalarının da sergilendiği evdi. Kendi el yazısı ile yazdığı eserleri de sergileniyor. Edremit Belediyesi tarafından yapılan Sabahattin Ali Anı Evi, ölümünün 73. yılında düzenlenen tören ile hizmete girdi. Törende bir konuşma yapan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, "Yıl 1918'di. Bundan 103 yıl önceydi. Sabahattin Ali, ailesiyle bu sokağa taşındı. Çocukluğu ve ilk gençlik yılları buralarda geçti. Bu evde yaşardı. Bu sokaklarda koşardı. Bu dağlarda gezerdi. Çalışkan bir çocuktu" dedi.

Başkan Arslan, "41 yıllık hayatına çok şey sığdırdı. İlk öykülerini, ilk şiirlerini bu topraklarda, Edremit'te yazdı. Kuyucaklı Yusuf romanı Edremit'te geçti. Nice hikayelerinde bu toprakları anlattı. Ardında eserler, dilimizde şiirlerinden esinlenen şarkılar bıraktı. 73 yıl önce bugün gözlerini yumsa da, yaşayan ve yaşatılan, "Edremit'in Sabahattin Ali'sine selam olsun" dedi.

Sabahattin Ali'nin Edremit'te yaşatıldığının altını çizen Başkan Arslan, "Altını çizerek belirtiyorum. Sabahattin Ali kitaplarıyla yaşıyor. O, ismine ithaf ettiğimiz çalışmalarımızla yaşıyor. ve bugün, birlikte açılışını yapacağımız Sabahattin Ali Anı Evi ile yaşıyor. Bugün onun öldüğü değil, onu yaşattığımız gün olarak tarihe not düşülüyor. Çünkü Edremit'in Sabahattin Ali'si burada yaşadı, bugün de yaşıyor ve daima yaşayacaktır" dedi.

Sabahattin Ali'nin kızı Prof. Dr. Filiz Ali de, yaptığı konuşmanın sonunda gözyaşlarını tutamayarak "Aslında nisanın ikisi babamın kaybolduğu gündür. Ama bence bugün babamın doğum günüdür" dedi.

Daha sonra Sabahattin Ali Anı Evi'nin açılış kurdelesi kesildi ve anı evi gezildi.

YORUMLAR (2)
  • edremitli: Türkiye de şairler nedense öldükten sonra değerleri anlaşılıyor.Şuan, Edremit te hayatta olan ,şiirleri birçok ülke tarafından çevrilip ders diye okutulan bir edebiyat devi BÜLENT GÜLDAL var ama Edremit belediyesi kültür ve sanat işleri derin bir uykuda.Böylesi değerli edebiyatçılara yaşarken sahip çıkmamız gerek... Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
500
Son dakika haber! İş kazasında ağır yaralanmıştı... 43 günlük yaşam mücadelesini doğum gününde kaybetti Son dakika haber! İş kazasında ağır yaralanmıştı... 43 günlük yaşam mücadelesini doğum gününde kaybetti Son dakika gündem: Ambulansta dünyaya getirdiği ikizlerine sağlık ekibinin ismini verdi Son dakika gündem: Ambulansta dünyaya getirdiği ikizlerine sağlık ekibinin ismini verdi Ailesiyle pikniğe giden adamın böldüğü ekmeğin içinden ölü fare çıktı! İş yerine cezai işlem uygulandı Ailesiyle pikniğe giden adamın böldüğü ekmeğin içinden ölü fare çıktı! İş yerine cezai işlem uygulandı
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat 'Sabahattin Ali Anı Evi' törenle açıldı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement