Sinemaya İlk Adım Eğitimi - Son Dakika
Kültür Sanat

Sinemaya İlk Adım Eğitimi

Sinemaya İlk Adım Eğitimi

Ezel Akay, Ercan Kesal, Gökhan Tiryaki, Cahit Berkay, Yüksel Aksu ile Güven Kıraç gibi sinema ve dizi endüstrisinin önemli isimleri 20 Ekim 05 Ocak'ta, sinemaya gönül verenlerle buluşacak Sinema sanatının tüm inceliklerinin, Türk sinemasından yönetmen, yapımcı, senarist, oyuncu ve müzisyen gibi pek çok tanınan ismin katılımıyla anlatılacağı "Film Stüdyosu Masterclass Programı" Ankara'da başlıyor Program Yönetmeni Taştan: "Film Stüdyosu Masterclass Programı'yla beyaz perdeye sevdalananlara sinemanın kapısını aralamayı, büyülü dünyasında gezintiye çıkarmayı amaçlıyoruz"

05.10.2013 11:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ŞENAY ÜNAL - Ezel Akay, Ercan Kesal, Gökhan Tiryaki, Cahit Berkay, Yüksel Aksu ve Güven Kıraç gibi sinema ve dizi endüstrisinin önemli isimleri, Ankara'da sinemaya gönül verenlerle buluşacak.

Sinema sanatının tüm inceliklerinin, Türk sinemasından yönetmen, yapımcı, senarist, oyuncu ve müzisyen gibi pek çok tanınan isim tarafından anlatılacağı "Film Stüdyosu Masterclass Programı"nın Yönetmeni Tufan Taştan, AA muhabirine, programa ilişkin bilgi verdi.

"Film Stüdyosu Masterclass Programı"nın sinema sektöründe var olmak isteyenler için eksiksiz bir fırsat olduğunu savunan Taştan, 3,5 ay sürecek programda, bir filme başlamak için gerekenlerin ele alınacağını belirtti.

Sinema sektörüyle Ankara arasında köprü kurmayı hedeflediklerini dile getiren Taştan, "Masterclass Programı'nın Türk sinemasındaki değişim için akademik bir önem arz ettiğini düşünüyoruz" dedi.

Daha önce CerModern'de de "Bir Film Yaratmak", "Düşten Kağıda", "Kameraya Oynamak" ve "Sinema Okuryazarlığı" atölyeleri açtıklarını ve başkentlilerin büyük ilgisiyle karşılaştıklarını anlatan Taştan, "Sinema sanatına ilişkin bir eğitim programı olan Film Stüdyosu Masterclass Programı'yla beyaz perdeye sevdalananlara sinemanın kapısını aralamayı, büyülü dünyasında gezintiye çıkarmayı amaçlıyoruz. Programa katılanlar sinemaya adım atmak, projelerini hayata geçirmek isteyenler, usta oyuncular, yönetmenler ve eleştirmenlerin tecrübelerinden faydalanabilecek" diye konuştu.

-Dersler sinema salonunda

Taştan, derslerin konuya uygun olarak başkentteki bir sinema salonunda yapılacağını, senaryodan oyunculuğa, yapımdan yönetmenliğe, görüntüden sanata, müzikten ses tasarımana ve kurguya kadar sinemanın bütün disiplinlerinin, alanına hakim isimler tarafından ele alınacağını anlattı.

Taştan, şöyle devam etti:

"Sinemada anlatı dersini Ezel Akay, hikayeden başlamak dersini Ercan Kesal, senaryoya yolculuk dersini Ümit Ünal, ilk film dersini Emin Alper ve Belmin Söylemez, oyuncunun gözünden dersini Güven Kıraç, görüntünün dili dersini Gökhan Tiryaki, sanatın dili dersini Natali Yeres, kurgunun dili dersini Çiçek Kahraman, müziğin dili dersini Cahit Berkay, yönetmenin dünyası dersini Yüksel Aksu, yaratıcı yapımcılık dersini Yamac Okur ve bir filmin durakları dersini Özcan Alper, Feza Çaldıran, Thomas Balkhenol ile Engin Altıntaş verecek."

20 Ekim-05 Ocak'ta düzenlenecek eğitime katılmak isteyenler, 17 Ekim'e kadar başvurabilecek. - Ankara

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Sinemaya İlk Adım Eğitimi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Edirne Valiliği Semazen Grubu Üç Şerefeli Cami'de Sema Gösterisi Yaptı
  15:31 Edirne Valiliği Semazen Grubu Üç Şerefeli Cami'de Sema Gösterisi Yaptı

  Edirne'de lise öğrencilerinden oluşan Edirne Valiliği Semazen Grubu, Turizm Haftası kapsamında Üç Şerefeli Cami avlusunda sema gösterisi gerçekleştirdi. Gösteriyi cami cemaati izledi. Grup daha önce Bulgaristan ve Yunanistan'da da gösteri yapmıştı.

 • Gaziosmanpaşa Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı Kutluyor
  15:13 Gaziosmanpaşa Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı Kutluyor

  Gaziosmanpaşa Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı birbirinden renkli etkinliklerle festival havasında kutlamaya hazırlanıyor. Konserler, atölye etkinlikleri ve kortej yürüyüşü gibi etkinliklerle coşku doruğa çıkacak.

 • Oldboy Dizisi Yolda
  15:10 Oldboy Dizisi Yolda

  2003 yılında seyirciye sunulan Oldboy filmi, yapımcısı Park Chan-wook tarafından dizi versiyonu için hazırlanıyor. Lionsgate Television firmasıyla anlaşma yapılan dizi, İngilizce dilinde olacak ve yoğun duygusal derinlik taşıyacak. Çekimlerin ne zaman başlayacağı ve yayın tarihi henüz belirsiz.

 • Berlin'de Dimitri Kantemir'in Müziğiyle Doğuyla Batı Buluştu
  14:19 Berlin'de Dimitri Kantemir'in Müziğiyle Doğuyla Batı Buluştu

  Almanya'nın başkenti Berlin'de Rumen asıllı tarihçi, yazar ve müzisyen Dimitri Kantemir'in bestelediği eserlerden oluşan bir konser programı gerçekleştirildi. Konserde, 17. yüzyıl Moldova bölgesinin türkülerini ve halk müziğini içeren zengin bir repertuvar sunuldu. Konsere katılanlar arasında Alman tarih ve müzik severlerin yanı sıra Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu İlker Okan Şanlı da yer aldı. Kantemir'in Osmanlı dönemindeki önemi ve bestelerinin notaya dökülmesi vurgulandı.

 • Ayşenur Karadibek ve Sevgi Akgül'ün küratörlüğünde 'Sanata Dair' karma sergisi Büyük Çamlıca Camisi'nde açıldı
  13:48 Ayşenur Karadibek ve Sevgi Akgül'ün küratörlüğünde 'Sanata Dair' karma sergisi Büyük Çamlıca Camisi'nde açıldı

  Ayşenur Karadibek ve Sevgi Akgül'ün küratörlüğünü yaptığı 'Sanata Dair' karma sergisi, Büyük Çamlıca Camisi sergi salonunda sanatseverlerle buluştu. Sergide, ev hanımı sanatçılar tarafından yapılan modern çalışmaların yanı sıra klasik suluboya, hat, minyatür, çini, gravür, yağlıboya ve kolajların da yer aldığı 300'den fazla eser sergileniyor. Sergi, 27 Nisan'a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

 • Nazilli Belediye Başkanı Dr. Ertuğrul Tetik, Bahar Konseri'nde bin kişilik salon müjdesi verdi
  11:47 Nazilli Belediye Başkanı Dr. Ertuğrul Tetik, Bahar Konseri'nde bin kişilik salon müjdesi verdi

  Nazilli Belediye Başkanı Dr. Ertuğrul Tetik, Türk Sanat Müziği Korosu'nun Bahar Konseri'nde kente bin kişilik konferans ve tiyatro salonu kazandıracaklarının müjdesini verdi.

 • 100 Yılın 100 Sinema Eseri İstanbul Dijital Sanat Festivali'nde Sergilenecek
  11:30 100 Yılın 100 Sinema Eseri İstanbul Dijital Sanat Festivali'nde Sergilenecek

  Cumhuriyetin birinci asrında üretilen sinema eserlerinden hazırlanan '100 Yılın 100 Sinema Eseri' adlı çalışma, İstanbul Dijital Sanat Festivali'nde ziyaretçilerle buluşacak. Festivalde, Anadolu Ajansı'nın yayımladığı kitaptan yola çıkılarak yapay zekayla üretilen görsel eserler sergilenecek. Ayrıca, festivalde Türk filmlerinin yanı sıra Azerbaycan sinemasının klasik filmlerinin de yapay zeka ile canlandırılması gösterilecek. Festivalde farklı kategorilerde eserlerin yanı sıra çocuk ve yetişkin atölyeleri de yer alacak. Festival, diji-fiziksel olarak gerçekleştirilecek ve sergilenen eserlerin metaverse versiyonu da festival sonrasında deneyimlenebilecek.

 • Ressam Orhan Umut'un 'Gece Görüşü' sergisi DG Art Gallery & Projects'de açıldı
  11:03 Ressam Orhan Umut'un 'Gece Görüşü' sergisi DG Art Gallery & Projects'de açıldı

  Küratörlüğünü Zeynep Öztürk'ün üstlendiği ressam Orhan Umut'un 50 eserinden oluşan 'Gece Görüşü' sergisi, DG Art Gallery & Projects'de ziyaretçilere açıldı. Serginin adı, gece temalı resimlerden esinlenilerek konuldu. Sergi, 11 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 • Bursa Devlet Tiyatrosu'ndan 'Küçük Korku Dükkanı' müzikali
  10:43 Bursa Devlet Tiyatrosu'ndan 'Küçük Korku Dükkanı' müzikali

  Bursa Devlet Tiyatrosu, sezonun iddialı projelerinden olan 'Küçük Korku Dükkanı' adlı müzikalin prömiyerini gerçekleştirdi. Howard Ashman ve Alan Menken'in yazıp bestelediği müzikal, tiyatroseverlerin beğenisini topladı. Müzikal, sezon sonuna kadar Bursa'da sahnelenecek ve daha sonra İstanbul ve Antalya'da da gösterilecek.


Advertisement