Yalova'da 13 tarihi eserin nakli gerçekleştirildi - Son Dakika
Kültür Sanat

Yalova'da 13 tarihi eserin nakli gerçekleştirildi

Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde koruma altında bulunan 13 tarihi mimari eser, Altınova ilçesinde bulunan kazıevine nakledildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayıyla gerçekleştirilen nakil, polis denetiminde gerçekleşti.

22.11.2023 17:50  Güncelleme: 17:54

Yalova'da 13 tarihi eserin nakli gerçekleştirildi

YALOVA - Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde koruma altında bulunan 13 tarihi mimari eserin Altınova ilçesinde bulunan kazıevine nakli gerçekleştirildi.

Çiftlikköy ilçesinde çeşitli tarih aralıklarında bulunarak koruma altına alınan ve Çiftlikköy Belediyesi'ne teslim edilen 13 tarihi eserin nakli gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayıyla Yalova Müze Müdürlüğü'nün koordinesinde gerçekleştirilen nakilde sütun ve sütun altlarından oluşan Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi eserler kepçe yardımıyla özenli bir şekilde kamyonlara yüklenerek Altınova ilçesine sevk edildi. Tarihi eserler Hersek Deltası Kara ve Su Altı Kazıevi'ne getirilerek Kazı Başkanı Doç. Dr. Serkan Gündüz, kontrolünde teslim alındı. Tarihi eserlerin nakli polis denetiminde gerçekleştirildi.

Öte yandan kent merkezi ve diğer ilçelerde bulunan tarihi eserlerin bir araya getirilerek bölgede toplanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Yalova\'da 13 tarihi eserin nakli gerçekleştirildi
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Yalova'da 13 tarihi eserin nakli gerçekleştirildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement