Altınova'daki Sualtı kazıları tarihe ışık tutacak - Son Dakika
Kültür Sanat

Altınova'daki Sualtı kazıları tarihe ışık tutacak

Altınova'daki Sualtı kazıları tarihe ışık tutacak Yalova'nın Altınova ilçesindeki Hersek lagününde Temmuz 2021'de başlayan Limnae/Civetot sualtı kazıları devam ediyor.

14.09.2021 11:54  Güncelleme: 12:34

Altınova'daki Sualtı kazıları tarihe ışık tutacak

YALOVA - Yalova'nın Altınova ilçesindeki Hersek lagününde Temmuz 2021'de başlayan Limnae/Civetot sualtı kazıları devam ediyor.

Sualtı kazıları, Altınova Belediyesi sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni, Yalova Müze Müdürü Ali Sinan Özbey başkanlığında, Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sualtı Ana Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Serkan Gündüz'ün bilimsel danışmanlığında arkeologlardan oluşan bir ekip tarafından yürütülüyor. Taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarını meydana çıkarmak üzere gerçekleştirilen sualtı kazı çalışmalarının büyük bir heyecanla devam ettiğini söyleyen Dr. Serkan Gündüz, "Sualtında bulunan yapı grubunun geç antik dönemden başlayarak 13. asra kadar kullanıldığı düşünülmekte. Kuzey Anadolu fayında meydana gelen bir deprem ile yapının battığı düşünülüyor. Gerçekleşen kazılar bu yapının hikayesi ve Altınova tarihine ışık tutacaktır" diye konuştu.

Limnae/Civetot sualtı kazıları çalışmasının tamamlanmasının ardından yine Hersek bölgesinde Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Serkan Gündüz başkanlığında "Yalova Kıyıları Antik Liman ve Sualtı Yüzey Araştırması" çalışmalarına devam edilecek.

Altınova\'daki Sualtı kazıları tarihe ışık tutacak
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Altınova'daki Sualtı kazıları tarihe ışık tutacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement