Yazıcıoğlu, Ölmeden Önce Benden Film Yapmamı İstedi" - Son Dakika

Yazıcıoğlu, Ölmeden Önce Benden Film Yapmamı İstedi"

24.03.2016 17:51
Yazıcıoğlu, Ölmeden Önce Benden Film Yapmamı İstedi"

Yapımcı, yönetmen ve oyuncu Ahmet Yenilmez'in yönettiği, Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamının drama türüyle ele alındığı Başkan "Muhsin Yazıcıoğlu" belgeseli TRT'de gösterilecek.

Yapımcı, yönetmen ve oyuncu Ahmet Yenilmez'in yönettiği, Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamının drama türüyle ele alındığı Başkan "Muhsin Yazıcıoğlu" belgeseli TRT'de gösterilecek.

Yönetmen Ahmet Yenilmez, belgesele ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölmeden önce kendisinden film yapmasını istediğini söyledi.

Şu anda istediği filmleri çektiğini belirten Yenilmez, "Bu belgeselde Muhsin Bey'in annesi Fidan Hanım'ın son konuşması var. Mevlüt Çelik'in son konuşması da var. Seyirciler, hiçbir kanalda, görsel ve yazılı medyada görülmemiş, anlatılmamış bir Muhsin Yazıcıoğlu belgeseli izleyecekler." dedi.

"12 Eylül detaylı şekilde ela alınmadı"

Yenilmez, 12 Eylül döneminin sanat camiası tarafından detaylı şekilde ele alınmadığını aktardı.

Topluma ayna tutması gereken sanat camiasında 12 Eylül döneminin "ahlaklıca" hiç işlenmediğini dile getiren Yenilmez, "Hep sol taraftan bir hesaplaşma oldu. Sağ tarafta ise sanatsal noktadaki insan azlığından dolayı bir anlatım eksikliği vuku buldu. Nazım Hikmet yokluk içinde ölmüştür. Ama Nazım Hikmet'in tiyatrosunu yapanlar, kitaplarını basanlar holding oldular. Biz bunu rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ile hep konuşurduk." ifadelerini kullandı.

Muhsin Yazıcıoğlu'na her cenahtan insanın büyük bir saygı beslediğini belirten Yenilmez, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz Muhsin Yazıcıoğlu ile 12 Eylül'ü anlatan tiyatroyu da 'Kırılan Güller' isminde yapmıştık. O, bu ülkenin 12 Eylül'ü eleştiren ilk tiyatro oyunuydu. Sonra Deli Yürek, Ekmek Teknesi sürecinde bir moral, motivasyon ve teşvik görevini ifa etti Muhsin Bey. Ömer Lütfi Mete'ye, bana ve birçok insana teşvikçi olmuştur. Bizim Muhsin Yazıcıoğlu ile son görüşmemiz bir sinema filmi üzerine olmuştu."

"Bizi hep eli tespihli, yumurta topuklu ayakkabı betimlemesiyle anlatmaya çalıştılar"

Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünden sonra üçleme yapma kararı verdiğini söyleyen Yenilmez, şunları anlattı:

"Üçlemeden birisi hep, Yazıcıoğlu'nun muzdarip olduğu,12 Eylül anlatımı meselesiydi. O, 12 Eylül'ün hakkıyla anlatılması gerektiğine inanıyordu. Bizi hep eli tespihli, yumurta topuklu ayakkabı betimlemesiyle anlatmaya çalıştılar. Ben de bununla ilgili bir şey yapmak istiyordum. Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını anlatan 'Başkan' drama belgeseliyle başlıyayım dedim. Türkiye'de bir ilk olan drama tarzında bir belgesel yaptık. Bu benim ilk yönetmenlik deneyimim."

Yenilmez, belgeselin drama tarzında çekildiğini ve 72 dakika olduğunu belirterek, "Gerçekten ahlaklı, herkesin evinin kütüphanesine koyabileceği, sağdan soldan ailecek seyredilebilecek bir iş yapmış olduk. Üçlemenin ikincisi 'Sevdam Gözlerinde Kaldı' sinema filmini çektik. Bu filmde ilk kez bir sinema perdesinde Kayı, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti bayrağının göründüğü bir aşk hikayesi çektik. Eylülde de onu vizyona sokacağız." dedi.

Çekimlerine 2014 yılının şubat ayında başlanan belgeselde, röportajların yanı sıra canlandırmalar da yer alıyor.

Başkan "Muhsin Yazıcıoğlu" belgeseli 25 Mart'ta 23.45'de TRT 1'de gösterilecek.

YORUMLAR
500
Remzi Çayır: 'Muhsin Yazıcıoğlu Davasında Yargılananların İddianamesi Davanın Üstünün Örtüldüğünün Belgesidir' Remzi Çayır: 'Muhsin Yazıcıoğlu Davasında Yargılananların İddianamesi Davanın Üstünün Örtüldüğünün Belgesidir' Yazıcıoğlu davasında ilginç detay Yazıcıoğlu davasında ilginç detay Merhum gazeteci Güneş'i olay günü arayan eski muhabirin yargılanmasına devam edildi Merhum gazeteci Güneş'i olay günü arayan eski muhabirin yargılanmasına devam edildi
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Yazıcıoğlu, Ölmeden Önce Benden Film Yapmamı İstedi' - Son Dakika


Advertisement