Yerini Ayıttınız mı? - Son Dakika

Yerini Ayıttınız mı?

30.01.2012 15:29
Yerini Ayıttınız mı?

Şahika Tekand'ın yazıp yönettiği, Studio Oyuncuları'nın rol aldığı "10 Adımda Unutmak (Anti Prometheus)" oyunuyla başlıyor!

6 Şubat tarihinde ENKA İbrahim Betil Oditoryumu'nda tiyatro severlerle buluşacak oyun, geniş sahnelere ihtiyaç duyulan dekor tasarımı nedeniyle, bugüne kadar Türkiye'de sadece 1 kez, yurtdışında ise Yunanistan, Belçika ve Almanya'da sergilendi.

24. Yıl ENKA Kültür Sanat Buluşmaları; 6 Şubat 2012, Pazartesi akşamı saat 20:30'da çok özel bir oyunla başlıyor. "10 Adımda Unutmak (Anti Prometheus)"; ateşi insanlığa armağan ederek kendini feda eden Prometheus gibi, karşı çıktığı "sistemin mahkumu" olmak yerine, gönüllüce "sisteme mahkum" olanların görmezden geldikleri tragedyalarını, ironik bir metin ve performans diliyle sergiliyor.

Oyunda, dünyada yaşananlara kayıtsız kalarak, "umut"u sadece sistemin gerektirdiği şekliyle görmeye çalışan çağdaş insanın tragedyası; ışık, ses, dekor gibi temel sahne elemanları ve oyuncular arasında gerçekleşen zorlu bir mücadele ile ifade ediliyor. Oyunun ana eksenini oluşturan bu mücadelede; oyuncular zorlu oyun koşullarına maruz kalıyor, oyun alanı olan sahne zorunlu koşullar oluşturuyor ve hem sahne hem de seyir yeri için "gerçek" bir paylaşım ve performans süreci yaratılıyor.

Yönetmenliği, yazarlığı ve ışık tasarımcılığı Şahika Tekand'a ait olan "10 Adımda Unutmak (Anti Prometheus)" oyunu, Studio Oyuncuları tarafından sahneleniyor. Ayşe Draz, Nagihan Gürkan, Verda Habif, Selen Kartay, Nilgün Kurtar'ın yönetmen yardımcılığını üstlendiği oyunun sahne ve kostüm tasarımı ise Esat Tekand'a ait. Jaki Baruh, Cem Bender, Şerif Erol, Selen Kartay, Tolga Korkut, Ahmet Sarıcan'ın rol aldığı oyunda, Nagihan Gürkan, Selen Kartay ve Özgür Özcan ayrıca ışık ve komut masası oyuncuları olarak rol alıyorlar.

ENKA İbrahim Betil Oditoryumu'nda koltuk sayısının sınırlı ve yerlerin numarasız olması nedeniyle, önceden rezervasyon yaptırılması öneriliyor. Dileyen katılımcılar, her etkinlik öncesi saat 19:00'da TaksimAKM önünden kalkacak ücretsiz servis ile etkinlik merkezine ulaşabiliyorlar. Etkinlik bitiminde ise, ENKA İbrahim Betil Oditoryumu'ndan kalkacak servis, konukların Taksim – AKM'ye ulaşımını sağlıyor. Servisten yararlanabilmek için etkinliklerden en az iki gün önce ENKA ile bağlantıya geçerek rezervasyon yaptırılması yeterli.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Yerini Ayıttınız mı? - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi indirdi 00:46 Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi indirdi Apple CEO'su Tim Cook İstanbul paylaşımı yaptı, Elon Musk dalga geçti 00:18 Apple CEO'su Tim Cook İstanbul paylaşımı yaptı, Elon Musk dalga geçti Burun estetiği yaptıran Survivor Aleyna Kalaycıoğlu, bambaşka biri oldu 23:59 Burun estetiği yaptıran Survivor Aleyna Kalaycıoğlu, bambaşka biri oldu
AK Parti'den 22:12 AK Parti'den "Erken seçim mi var sahaya inildi?" sorusuna cevap! Tüm meraklar giderildi Aksaray Üniversitesi, doçentlik belgesi sahte çıkan Zehra Zulal Atalay'ı savcılığa şikayet etti 21:27 Aksaray Üniversitesi, doçentlik belgesi sahte çıkan Zehra Zulal Atalay'ı savcılığa şikayet etti Anne, otomobil çalan oğluna adliye çıkışı saldırıp tepki gösterdi 19:27 Anne, otomobil çalan oğluna adliye çıkışı saldırıp tepki gösterdi
Canlı yayındaki çirkin teklife kayıtsız kalamadı! Ece Üner, kendini tutamayıp bağırdı: Çocuklar mal değildir 17:23 Canlı yayındaki çirkin teklife kayıtsız kalamadı! Ece Üner, kendini tutamayıp bağırdı: Çocuklar mal değildir İngiltere bu görüntüyle sarsıldı! İğneli saldırıların son kurbanı 20 yaşındaki üniversite öğrencisi oldu 15:35 İngiltere bu görüntüyle sarsıldı! İğneli saldırıların son kurbanı 20 yaşındaki üniversite öğrencisi oldu
Advertisement