Cemal Reşit Rey'de Muhteşem Konser - Son Dakika
Magazin

Cemal Reşit Rey'de Muhteşem Konser

Cemal Reşit Rey\'de Muhteşem Konser

Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen Birlikte Yaşamak Konseri, farklı cemaatlere mensup koroların muhteşem performansına sahne oldu.

29.10.2013 17:54  Güncelleme: 17:59

Cumhuriyetin 90. yılı kutlamaları çerçevesinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen ''Birlikte Yaşamak Konseri'', farklı dini cemaatlere mensup koroların muhteşem bir performansına sahne oldu. Türk, Ermeni, Rum ve Yahudi bestekar ve söz yazarlarının şarkı ve türkülerinden örneklerin sunulduğu gecede, üç semavi dine mensup koralar birlikte ilahiler seslendirdi, sema ve semah gösterisi sunuldu.Cemal Reşit Rey Konser Salonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen çok özel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Cumhuriyetin 90. yılı kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen ''Birlikte Yaşamak Konseri''nin ilk bölümünde Sinagog Maftirim Korosu, Nişan Çalgıcıyan Akapella Korosu ve Taşkın Savaş Müzik Topluluğu sahne aldı. Üç semavi dine mensup korolar, zaman zaman ayrı, zaman zaman da birlikte ilahiler seslendirdi.

Sema ve semah gösterisinin de sunulduğu ilk bölümün ardından genel sanat yönetmenliğini Taşkın Savaş’ın yaptığı etkinlikte ikinci bölüme geçildi. Farklı dillerin, kültürlerin ve dinlerin asırlardır birlikte barış içinde yaşadığı İstanbul’un tarihi kimliğini yansıtmayı amaçlayan konserde Türk, Ermeni, Rum ve Yahudi bestekar ve söz yazarlarının şarkı ve türkülerinden örnekler sunuldu. Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu ve Selim Hubeş yönetimindeki Los Paşaros Seferadis gruplarının da seslendirdiği eserler konuklara unutamayacakları bir gece yaşattı.

İstanbul’un farklı dillerin, kültürlerin ve dinlerin asırlardır birlikte barış içinde yaşadığı medeniyetlerin başkenti olduğunu belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, “Bu eşsiz beraberliği, asırlardan beri süzülüp gelen ortaklığı, müzikteki makamsal birliktelik etrafında özetleyerek Birlikte Yaşamak Konserleri’ne taşıyoruz. 17. konserimizde de bu zenginliği yansıtmaya çalıştık” dedi.

Sunuculuğunu Ayşe Egesoy’un yaptığı etkinliğe; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanları Nadya Taşel ve Erman Tuncer, Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Kütük, Kore İstanbul Başkonsolosu, çeşitli ülkelerin konsolosluk yetkililerinin yanı sıra aralarında Aşık Veysel’in kızı Hayriye Özer ve torunu Çiğdem Özer, Erol Keskin, Suna Keskin, Gül Sunal, Mustafa Sağyaşar, Şevket Uğurluer, Okay Temiz ve Yaşar Özel’in de bulunduğu çok sayıda ünlü isim katıldı. Konser, katılımcılara ve katkıda bulunanlara plaket verilmesiyle son buldu.

EMİN GENÇ

Kaynak: İHA

Son Dakika Magazin Cemal Reşit Rey'de Muhteşem Konser - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement