Efsane Dizi Bizimkiler'in Halis'i Şimdi Tanınmaz Halde - Son Dakika

Efsane Dizi Bizimkiler'in Halis'i Şimdi Tanınmaz Halde

30.05.2016 11:51

Bir döneme damga vuran Bizimkiler dizisinde "Halis" karakterine hayat veren Ali Uyandıran'ın aradan geçen zamanda saçları ve sakalları ağardı.

90'lı yılların efsane dizisi "Bizimkiler"de "Halis" karakterini canlandıran oyuncu Ali Uyandıran, yıllar sonra ortaya çıktı.

"USTA OYUNCULAR CİDDİYE ALINMALI"

TRT ekranlarında uzun yıllar yayınlanan "Bizimkiler" dizisinde "Halis" karakterini canlandıran oyuncu Ali Uyandıran, "Genç ve popüler oyuncularla çalışılması gayet normal fakat yaşayan usta oyuncuların desteği televizyon ve sinema sektöründe ciddiye alınmalı." dedi.

Uyandıran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1990'lı yıllarda yayınlanan "Bizimkiler" dizisinde halkın kendisini canlandırdıklarını söyledi.

Efsane Dizi Bizimkiler'in Halis'i Şimdi Tanınmaz Halde

"ÇOK DİZİ VAR AMA AZI İŞ YAPIYOR"

Usta oyuncuların günümüzde dizi ve sinema yapımlarında güçlükle yer bulduğunu belirten Uyandıran, şöyle devam etti: "Bir diziyi yıllarca ayakta tutarak izlenir halde televizyonda barındırmak çok güç. Şimdilerde birçok iş 'Bizimkiler' gibi değil. Komşuluk ilişkilerini anlatan, hakikaten apartmanda herkesin birbirini tanıdığı, öğretmene sevgi ve saygıyı, kapıcı kültürünü, Türk aile yapısını net bir şekilde ortaya koyan bir iş yapmışız. Günümüzde bu bağlamda halkı televizyon ekranlarına bağlayacak çok dizi yok. Hatta şöyle diyebiliriz; çok dizi var ama azı iş yapıyor çünkü geçmişten günümüze gelen ve yaşayan usta oyuncuları bu yapımlarda göremiyoruz."

Efsane Dizi Bizimkiler'in Halis'i Şimdi Tanınmaz Halde

"ÇOK GÜZEL GEÇMİŞİMİZ VE KÜLTÜRÜMÜZ VAR"

Popüler kültürün, şöhret olmak isteyen birçok insanı hızla zirveye çıkarıp ardından aşağı çektiğini söyleyen Uyandıran, Türkiye'de animasyon bakımından çok başarılı işler çıkarıldığını vurguladı. Bu bakımdan çok iyi senaryolar ortaya konulduğunu anlatan Uyandıran, "Bir kere çok güzel bir geçmişimiz ve kültürümüz var. Çok başarılı işler çıkartılabileceğini düşünüyorum." diye konuştu.

Efsane Dizi Bizimkiler'in Halis'i Şimdi Tanınmaz Halde

"SENARYOLAR BİZİ ZORLASIN"

Ali Uyandıran, Yeşilçam oyuncularına Türk sinemasının bir vefa borcu olduğunu belirtti. Bir oyuncu 10 yıl aynı karakteri canlandırınca bu rolün o kişinin üzerine yapıştığına ve sonrasında yapımcıların başka bir projede aynı tiplemeyi beklediğine dikkati çeken Uyandıran, şunları kaydetti: "Ben ve benim gibi tiyatro kökenli oyuncular, istiyoruz ki senaryolar bizi zorlasın, yeni yüzler, karakterler olalım. 'Selamsız Bandosu' filminde bir bando şefi gibi olmalıydım, 'Bizimkiler' dizisinde hafif saf bir çocuğa bürünmeliydim. Oyuncu, verilen karaktere girer ve konu kapanır. Umuyorum ki yine eski kültürlerimizi yaşatacak, usta oyuncuların da bulunduğu, genç başarılı oyuncuların da bulunduğu güzel işler yapabiliriz. Genç ve popüler oyuncularla çalışılması gayet normal fakat yaşayan usta oyuncuların desteği televizyon ve sinema sektöründe ciddiye alınmalı. Devletimizin bu anlamda destekleri oluyor. Faydalanmak, sanatın peşinden koşmak gerekiyor. Ancak bu sayede Türk sinemasını daha ileriye taşıyabiliriz."

Efsane Dizi Bizimkiler'in Halis'i Şimdi Tanınmaz Halde

Efsane Dizi Bizimkiler'in Halis'i Şimdi Tanınmaz HaldeYORUMLAR
500

Son Dakika Magazin Efsane Dizi Bizimkiler'in Halis'i Şimdi Tanınmaz Halde - Son Dakika


Advertisement