Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Marakeş haberleri, Marakeş son dakika, son dakika Marakeş

Son Dakika Marakeş Haberleri

Son dakika Marakeş haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son marakeş haberleri anında burada.


 • 15.10.2023 15 Eki 11:03 IMF Başkanı: İsrail-Hamas çatışması küresel ekonomi için belirsizlik kaynağı olabilir

  IMF Başkanı: İsrail-Hamas çatışması küresel ekonomi için belirsizlik kaynağı olabilir IMF Başkanı Kristalina Georgieva, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın küresel ekonomi için başka bir belirsizlik kaynağı olabileceğini söyledi. Ancak çatışmaların etkisini belirlemek için henüz erken olduğunu belirtti. Georgieva, masum sivillere yönelik saldırıları trajedi olarak nitelendirerek barışın yeniden tesis edilmesini umduğunu ifade etti. Açıklamaları, Dünya Bankası Grubu ve IMF yıllık toplantısı sırasında yapıldı.

 • 12.10.2023 12 Eki 12:15 IMF Başkanı Georgieva: Finansal Koşulların Keskin Şekilde Sıkılaştırılması Piyasaları Vurabilir

  IMF Başkanı Georgieva: Finansal Koşulların Keskin Şekilde Sıkılaştırılması Piyasaları Vurabilir IMF Başkanı Kristalina Georgieva, piyasaların faizlerin uzun süre yüksek kalacağı algısına uyum sağladığını belirterek, finansal koşulların keskin şekilde daha da sıkılaştırılmasının piyasaları, bankaları ve finansal kuruluşları vurabileceğini söyledi. Georgieva, enflasyonla mücadele ve finansal istikrarın önemine vurgu yaparak, orta vadeli büyümeyi artırmak gerektiğini ifade etti. Ayrıca, İsrail-Filistin çatışmasının küresel ekonomiye etkilerini henüz değerlendirebilecek durumda olmadıklarını belirtti.

 • 11.10.2023 11 Eki 11:39 ABD Hazine Bakanı Yellen: "ABD ekonomisi için temel senaryonun yumuşak iniş olduğunu düşünüyorum.

  ABD Hazine Bakanı Yellen: 'ABD ekonomisi için temel senaryonun yumuşak iniş olduğunu düşünüyorum. ABD Hazine Bakanı Yellen: "ABD ekonomisi için temel senaryonun yumuşak iniş olduğunu düşünüyorum.

 • 06.10.2023 06 Eki 11:29 Küresel finansın liderleri, IMF ve Dünya Bankasının yıllık toplantılarında sorunları masaya yatıracak

  Küresel finansın liderleri, IMF ve Dünya Bankasının yıllık toplantılarında sorunları masaya yatıracak Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası, küresel ekonomik büyümenin zayıf ve belirsizliklerin yüksek kalmaya devam ettiği bir dönemde, karşı karşıya olunan zorluklar ve riskleri ele almak üzere küresel finansın liderlerini bir araya getirecek.

 • 01.10.2023 01 Eki 00:05 Fas Bakanı Fransızca Konuşmayı Reddetti

  Fas Bakanı Fransızca Konuşmayı Reddetti Fas Sanayi ve Ticaret Bakanı Riyad Mezzur, Marakeş'te düzenlenen bir toplantıda Fransızca konuşma talebini reddetti. Bu olay, Fas ile Fransa arasındaki gerginliği ortaya koyan son bir örnek oldu. Öncesinde Fransa'ya vize uygulanması talebiyle sosyal medyada kampanya başlatılmış ve Fas depremi Paris ile Rabat arasındaki gerginliği arttırmıştı.

 • 29.09.2023 29 Eyl 17:52 Fas ve İsrail Tarım Bakanları Gıda Güvenliği ve Su Krizi Konularını Görüştü

  Fas ve İsrail Tarım Bakanları Gıda Güvenliği ve Su Krizi Konularını Görüştü Fas Tarım Bakanı Muhammed Sıddıki, İsrailli mevkidaşı Avi Dichter ile gıda güvenliği ve su krizi konularını ele aldı. İki ülke arasında yapılan konferansta, dünya nüfusunu tehdit eden su krizi ve gıda güvenliği sorunlarına çözüm bulunması için görüşmeler gerçekleştirildi. İsrail Tarım Bakanı ayrıca Faslı yetkililer ve Agadir'de Sus Massa Bölge Konseyi Başkanı ile de gıda güvenliği, iklim krizi ve kuraklık gibi konuları ele aldı. Fas-İsrail ilişkileri ise 20 yılın ardından yeniden başlatılmış ve çeşitli alanlarda 12 anlaşma imzalanmıştır.

 • 29.09.2023 29 Eyl 14:49 Fas'ta Deprem Sonrası Yardım Çalışmaları Devam Ediyor

  Fas'ta Deprem Sonrası Yardım Çalışmaları Devam Ediyor Fas'ta meydana gelen depremde binlerce kişi hayatını kaybederken, devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları yaraların sarılması için harekete geçti. Hükümet, depremden etkilenen bölgelerin yeniden imarı için 12 milyar dolarlık bir ödenek tahsis etti ve depremzedelere maddi destek sağlamayı planladığını duyurdu. Ayrıca, vatandaşlar ve kurumlar tarafından yapılan bağışlar için açılan özel hesapta biriken tutar 1 milyar doları aştı. Sivil toplum kuruluşları da depremden etkilenen bölgelere yardım ulaştırmak için çeşitli faaliyetlerde bulundu. Deprem sonucunda hasar gören köylerin üçte biri ise hala onarılmayı bekliyor.

 • 24.09.2023 24 Eyl 21:51 Fas'ta depremden sağ kurtulan kadın, 4 gün sonra bebek dünyaya getirdi

  Fas'ta depremden sağ kurtulan kadın, 4 gün sonra bebek dünyaya getirdi Fas'ta 8 Eylül'de meydana gelen depremden sağ kurtulan Fatıma Leşker, 4 gün sonra bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Depremde yıkılan evinin enkazından çıkarılan Leşker, hayırseverlerin yardımıyla Marakeş'e götürüldü ve burada doğum yaptı. Leşker'in eşi, ailenin kış aylarında barınacak bir yere ihtiyaç duyduklarını belirtti. Fas'ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde ise binlerce kişi etkilendi, binlerce ev yıkıldı ve binlerce kişi hayatını kaybetti.

 • 23.09.2023 23 Eyl 18:56 Fas'ta 9 Asırlık Tinmel Camisi Restore Edilecek

  Fas'ta 9 Asırlık Tinmel Camisi Restore Edilecek Fas Kültür ve İletişim Bakanı, depremde zarar gören Tinmel Camisi ve diğer tarihi yapıları restore etmek için çalışmalara başlanacağını duyurdu. Tinmel Camii, 1148 yılında inşa edilmiş ve 9 asırdır varlığını koruyordu. Fas'ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde ise binlerce kişi etkilendi, binlerce ev yıkıldı ve yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

 • 23.09.2023 23 Eyl 16:03 Fas'ta deprem sonrası hayat normale dönüyor

  Fas'ta deprem sonrası hayat normale dönüyor Fas'ta 8 Eylül'de meydana gelen depremde zarar görenlerin ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalar devam ederken, bölgedeki hayatın aşamalı olarak normale döndüğü gözleniyor. Marakeş kentinde, depremden etkilenen gören belde ve köylerden getirilen 6 bin öğrenci hazırlanan yurtlara yerleştirildi. Depremden hasar gören yollar ve altyapıda onarım çalışmaları da hızla sürüyor. Marakeş'e 60 kilometre uzaklıkta Tahhanavt kentinde ise depremzedeler için kurulan çadır kentlere su temini ve kanalizasyon çalışmaları devam ediyor. Yardım kampanyasıyla toplanan miktar 9 milyar dirheme ulaştı.

 • 22.09.2023 22 Eyl 17:20 Fas'ta deprem sonrası yardım çalışmaları devam ediyor

  Fas'ta deprem sonrası yardım çalışmaları devam ediyor Fas'ta 8 Eylül'de meydana gelen ve büyük yıkıma yol açan depremin ardından devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları (STK), depremden etkilenenlere çadır ve insani yardım dağıtmaya devam ediyor. Yardımlar, yapılan tespitlerin ardından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere büyük depolarda biriktiriliyor. Depremin etkilediği bölgelerde hayat yavaş yavaş normale dönerken, hasar nedeniyle birçok kuruluş hizmet veremiyor. Depremden en çok etkilenen köylerde aileler çadırlarda yaşamaya çalışıyor.

 • 22.09.2023 22 Eyl 11:14 Fas'ta depremzedeler kışın endişesi taşıyor

  Fas'ta depremzedeler kışın endişesi taşıyor Fas'ta meydana gelen büyük depremin ardından çadırlara yerleştirilen afetzedeler, yaklaşan kışın endişesini taşıyor. Depremde hayatını kaybeden köy halkının kalanları, yardımlarla yaralarını sarmaya çalışırken, bölgede etkili olması beklenen kar, şiddetli yağmurlar ve soğuk nedeniyle endişeli. Yardımların umut ışığı olduğunu belirten köylüler, devletin barınma konusunda çözüm bulmasını istiyor.

 • 21.09.2023 21 Eyl 01:51 Fas, deprem sonrası yeniden imar için 12 milyar dolar ayıracak

  Fas, deprem sonrası yeniden imar için 12 milyar dolar ayıracak Fas Kraliyet Divanı, depremden etkilenen bölgelerin yeniden imarı için 5 yıl içinde 12 milyar dolarlık bir bütçe tahsis edileceğini duyurdu. Program, konut inşası, hasarlı altyapının iyileştirilmesi ve ekonomik kalkınmayı hedefliyor. Fas'ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde ise binlerce ev yıkıldı ve binlerce kişi hayatını kaybetti.

 • 20.09.2023 20 Eyl 23:50 Fas'ta depremden 10 gün sonra enkaz altında kalan eşek sağ olarak kurtarıldı

  Fas'ta depremden 10 gün sonra enkaz altında kalan eşek sağ olarak kurtarıldı Fas'ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremden 10 gün sonra arama-kurtarma ekipleri, Marakeş'in eteklerindeki Imni-n-Isli köyünde enkaz altında kalan bir eşeği sağ olarak kurtardı. Eşek, yapılan kurtarma operasyonunun ardından yerel bir veteriner tarafından muayene edildi. Fas'taki deprem felaketinde ise şu ana kadar 2 bin 901 kişi hayatını kaybetti, 5 bin 530 kişi yaralandı.

 • 20.09.2023 20 Eyl 14:46 Fas'ta meydana gelen depremin ekonomik maliyeti büyük

  Fas'ta meydana gelen depremin ekonomik maliyeti büyük Faslı uzmanlar, Marakeş merkezli 8 Eylül'de meydana gelen depremin, can ve mal kaybının yanı sıra ülke ekonomisine maliyetinin 'külfetli' olacağını belirtiyor. Depremin tahmini ekonomik maliyeti, küçük bir şehrin inşa edilmesi için gerekli bütçeye eş değer. Fas'ın maliyet açısından mevcut durumu absorbe etmesi için yaklaşık 5 yıla ihtiyacı var. Marakeş'te turizm birkaç ay sonra normale dönecek. Fas'ın depremzede ailelere doğrudan mali destek ve hasarlı evlerin yeniden inşası ya da onarımına destek için yaklaşık 10 milyar dirhem (yaklaşık bir milyar dolar) sağlaması gerekiyor.

 • 20.09.2023 20 Eyl 11:55 Fas'ta meydana gelen deprem tarihi camilere ve kültürel miras alanlarına büyük hasar verdi

  Fas'ta meydana gelen deprem tarihi camilere ve kültürel miras alanlarına büyük hasar verdi Fas'ta 8 Eylül gecesi meydana gelen deprem, birçok şehirde yüzyıllara uzanan tarihe sahip camilere ve kültürel miras alanlarına büyük hasar verdi. Marakeş başta olmak üzere birçok bölgede hasar tespit çalışmaları başlatıldı. Deprem sonucunda yıkılan ve hasar gören tarihi yapıların restore edilmesi ve yeniden kazanılması gerektiği vurgulandı.

 • 19.09.2023 19 Eyl 18:44 IMF, Fas'a iklim değişikliğiyle mücadele için 1,3 milyar dolar kredi sağlayacak

  IMF, Fas'a iklim değişikliğiyle mücadele için 1,3 milyar dolar kredi sağlayacak Uluslararası Para Fonu (IMF), iklim değişikliğiyle mücadele etmek için Fas'a 1,3 milyar dolar kredi sağlayacağını duyurdu. IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Fas'ın iklim değişikliğiyle mücadelesini desteklemek amacıyla uzmanlar düzeyinde imzalanan kredi anlaşmasını açıkladı. Kredinin hayata geçirilmesi için IMF'nin yönetim kurulu tarafından onaylanması gerekiyor. IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantıları da depremin vurduğu Fas'ın Marakeş kentinde düzenlenecek ve Fas'a destek olmak için Faslı yetkililer de toplantılara katılacak.

 • 19.09.2023 19 Eyl 16:49 Fas'ta deprem arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

  Fas'ta deprem arama kurtarma çalışmaları devam ediyor Fas'ta meydana gelen depremin on ikinci gününde arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Depremzedelere çadır ve yardım malzemeleri dağıtılırken, öğrenciler çadır sınıflarda eğitimlerine devam ediyor. Ayrıca hasar gören evlerin kayıt altına alınması ve destek sağlamak için çeşitli çözümler üretiliyor. Depremde 2 bin 946 kişi hayatını kaybetmiş, 6 bin 125 kişi yaralanmıştı.

 • 19.09.2023 19 Eyl 12:37 Dünya Bankası-IMF Yıllık Toplantıları 2023'te Marakeş'te düzenlenecek

  Dünya Bankası-IMF Yıllık Toplantıları 2023'te Marakeş'te düzenlenecek Dünya Bankası Grubu ve Uluslararası Para Fonu (IMF), Fas hükümetiyle birlikte, 2023 Dünya Bankası-IMF Yıllık Toplantıları'nın Marakeş'te düzenlenmesi planını sürdürme kararı aldı. Toplantı, Fas'ın batısındaki Marakeş kentinde 9-15 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek. Dünya Bankası ve IMF yetkilileri, Faslı yetkililerle ve uzmanlardan oluşan bir ekiple yakın koordinasyon içinde çalışarak toplantıların depremzedelere ve Fas halkına saygılı olacak şekilde yürütülmesini sağlamak için değerlendirme yaptı.

 • 18.09.2023 18 Eyl 14:50 Fas'taki depremden etkilenen bölgelerde eğitim çadırlarda başladı

  Fas'taki depremden etkilenen bölgelerde eğitim çadırlarda başladı Fas'ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremden etkilenen bölgelerde, öğrencilerin eğitimine devam edebilmeleri için tahsis edilen çadırlarda dersler yeniden başladı. Marakeş'in güneyindeki Amizmiz kenti, Asni kasabası ve Tarudant'ın bazı köylerinde çadırlarda eğitim gören öğrenciler için 150 çadır kuruldu. Ayrıca depremde ağır hasar gören eğitim kurumlarındaki 789 öğrenci, Marakeş kentindeki okullara nakledildi.

 • 15.09.2023 15 Eyl 18:26 Fas'ta depremden etkilenen köy ve şehirlerin yeniden inşası yıllar alabilir

  Fas'ta depremden etkilenen köy ve şehirlerin yeniden inşası yıllar alabilir Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) İletişim Direktörü Benoit Carpentier, Fas'ta yaşanan depremin etkileriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Carpentier, depremin Marakeş'e 75 kilometre uzakta olduğunu ve yüzlerce kilometre uzaklıktaki köylerin dahi etkilendiğini belirtti. Yüz binlerce kişinin barınağa ihtiyaç duyduğunu ve köy ve şehirlerin yeniden inşasının aylar hatta yıllar sürebileceğini ifade etti. Libya'daki sel felaketleri de ele alınan toplantıda, IFRC Libya Heyeti Başkanı Tamer Ramadan da Derne kentindeki durumun karmaşık olduğunu ve erişim konusunda sıkıntılar yaşandığını söyledi. Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin Afrika Adli Tıp Müdürü Bilal Sablouh ise çatışma ve felaketler sonucu yaşanan ölümlerin ardından cesetlerin hastalık veya salgınlara neden olmadığını belirtti.

 • 15.09.2023 15 Eyl 15:28 Fas'ta meydana gelen depremde binlerce kişi hayatını kaybetti

  Fas'ta meydana gelen depremde binlerce kişi hayatını kaybetti Fas'ın Marakeş kentinde meydana gelen deprem sonucunda binlerce kişi hayatını kaybetti ve yaralandı. Kurtarma görevlileri, hayatta kalanları bulmak, yaralıları tedavi etmek ve depremzedelere sağlık malzemeleri ve ihtiyaçları ulaştırmak için büyük bir çaba sarf ediyor.

 • 14.09.2023 14 Eyl 23:21 Fas'ta 7 Büyüklüğündeki Depremde 50 Bin Ev Yıkıldı

  Fas'ta 7 Büyüklüğündeki Depremde 50 Bin Ev Yıkıldı Fas'ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 50 bin evin tamamen veya kısmen yıkıldığı bildirildi. Fas Kraliyet Divanı, depremzedelerin barınma ihtiyacının karşılanması ve yardımların ulaştırılması için acil durum programını etkinleştirdi. Devlet, depremden etkilenen ailelere acil yardım olarak 30 bin dirhem sağlayacak. Tamamen yıkılan evler için 140 bin dirhem, kısmen yıkılan evler için ise 80 bin dirhem doğrudan mali yardım yapılacak. Depremde can kaybı 2 bin 946, yaralı sayısı ise 5 bin 674 olarak açıklandı.

 • 14.09.2023 14 Eyl 10:16 Fas'ta Marakeş yakınlarında 4,8 büyüklüğünde deprem

  Fas'ta Marakeş yakınlarında 4,8 büyüklüğünde deprem Fas'ın Marakeş kenti yakınlarında 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü El-Huz bölgesindeki İglil kenti olarak belirlendi. Depremin Marakeş'te de hissedildiği bildirildi. Fas'ta 8 Eylül'de gerçekleşen 7 büyüklüğündeki deprem sonucunda ise 2 bin 946 kişi hayatını kaybetti, 5 bin 674 kişi yaralandı.

 • 14.09.2023 14 Eyl 00:11 Fas'ta meydana gelen depremde ölü sayısı 2 bin 946'ya yükseldi

  Fas'ta meydana gelen depremde ölü sayısı 2 bin 946'ya yükseldi Fas İçişleri Bakanlığı, Marakeş'te meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 946'ya yükseldiğini duyurdu. Depremde ölenlerin sayısı 2 bin 946'ya, yaralı sayısı ise 5 bin 674'e çıktı. Depremde yaşamını yitirenlerden 2 bin 944'ü defnedildi. Deprem, Marakeş'in yanı sıra başkent Rabat ile Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerini de etkilemişti.

 • 13.09.2023 13 Eyl 14:34 Fas'ta deprem sonrası enkaz altından kurtulanlar anlatıyor

  Fas'ta deprem sonrası enkaz altından kurtulanlar anlatıyor Fas'ın Marakeş kentinde meydana gelen deprem sonrası Douar Targa köyünde enkaz altından kurtulanların hikayeleri. Kurtarma ekipleri ve gönüllüler çalışmalarını sürdürürken, köy halkı evsiz kalmış durumda ve bir ev istiyorlar.

 • 13.09.2023 13 Eyl 12:08 Fas'ta meydana gelen depremde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

  Fas'ta meydana gelen depremde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor Fas'ta meydana gelen yıkıcı depremin beşinci gününde, ekipler enkaz altında kalanlara ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Yüksek dağlarda kurulu köyler ve engebeli yollar, ekiplerin çalışmalarını zorlaştırıyor. Bölge sakinlerinin de arama kurtarma çalışmalarına katıldığı görülüyor. Faslıların dayanışma ruhunu canlandıran görüntüler ise duygusal bir etki yaratıyor. Fas Kralı 6. Muhammed depremzedeleri ziyaret ederek kan bağışında bulunmuştu. Depremde 2 bin 901 kişi hayatını kaybetmiş, 5 bin 530 kişi ise yaralanmıştı.

 • 12.09.2023 12 Eyl 18:34 Fas'taki depremde can kaybı 2 bin 901'e yükseldi

  Fas'taki depremde can kaybı 2 bin 901'e yükseldi Fas'ın El-Huz bölgesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 901'e yükseldi. Yaralıların sayısı ise 5 bin 530'a çıktı. Kurtarma ekipleri çalışmalarına devam ederken, depremden etkilenen Marakeş ve Atlas Dağları'nda 300 binden fazla kişi olduğu tahmin ediliyor.

 • 12.09.2023 12 Eyl 18:13 Depremin Vurduğu Fas'ta Halk Kan Bağışı İçin Seferber Oldu

  Depremin Vurduğu Fas'ta Halk Kan Bağışı İçin Seferber Oldu MARAKEŞ, 12 Eylül (Xinhua) -- Fas'ın Marakeş kentindeki bir kan bağışı merkezinde kan bağışı yapmak için bekleyen insanlar, 12 Eylül 2023. Fas İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamaya göre, depremde Pazartesi akşamı itibarıyla 2.862 kişi hayatını kaybederken, en az 2.562 kişi yaralandı.

 • 12.09.2023 12 Eyl 17:27 Fas'ta meydana gelen depremde ölü sayısı 2 bin 901'e yükseldi

  Fas'ta meydana gelen depremde ölü sayısı 2 bin 901'e yükseldi Fas'ın El-Huz bölgesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 901'e, yaralıların sayısı ise 5 bin 530'a yükseldi. Kurtarma ekipleri arama çalışmalarına devam ederken, depremden etkilenen Marakeş ve Atlas Dağları'nda 300 binden fazla kişi olduğu tahmin ediliyor.

 • 12.09.2023 12 Eyl 16:48 BM, Fas'taki Deprem Sonrası Hükümete Destek Vermeye Hazır

  BM, Fas'taki Deprem Sonrası Hükümete Destek Vermeye Hazır Birleşmiş Milletler (BM), Fas'ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin ardından, hükümetten talep gelmesi halinde desteğe hazır olduklarını bildirdi. BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, depremden etkilenen kişi sayısının 300 binden fazla olduğunu ve BM'nin hazırda beklediğini belirtti. BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ise 100 binden fazla çocuğun etkilendiğini tahmin ettiklerini duyurmuştu. Depremde 2 bin 901 kişi hayatını kaybetmiş, 5 bin 530 kişi yaralanmıştı.

 • 12.09.2023 12 Eyl 15:20 Fas'ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremden etkilenenler çadır kentlerde barınıyor

  Fas'ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremden etkilenenler çadır kentlerde barınıyor Fas'ta 8 Eylül'de meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremden etkilenenler, deprem bölgesinde kurulan çadır kentlerde barınıyor. Fas Sivil Savunma Kurumu, deprem bölgesinde kurduğu çadır kentlerdeki depremzedelere barınma, giyecek ve yiyecek desteği sağlıyor. Depremin merkez üssü El-Huz'a yakın bölgede kurulan çadır kentte evleri ağır hasarlı ya da yıkılan 250 aile kalıyor. Çadır kentte kalan 62 yaşındaki Muhammed Emhamid, evinin tamamen yıkıldığını ve ailesiyle çadır kentte yaşadıklarını belirtti. Fas'ta 8 Eylül'de meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 862, yaralı sayısı ise 2 bin 562 olarak açıklandı.

 • 12.09.2023 12 Eyl 00:43 Fas'ta meydana gelen depremde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

  Fas'ta meydana gelen depremde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor Fas'ta meydana gelen depremin ardından, görevliler çıplak elleriyle arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Ülkede son 60 yılın en ölümcül depreminde şu ana kadar 2.681 kişi hayatını kaybetti. Kurtarma görevlileri yorgunluk noktasına gelirken, Fas hükümeti daha fazla uluslararası yardım kabul etme baskısı altında. Şu ana kadar sadece dört ülkenin yardımını kabul eden Fas, tüm dünyadan ekiplerin birden gelmesinin kaos yaratacağını savunuyor.

 • 11.09.2023 11 Eyl 21:11 Fas'taki depremzedelere yardım kampanyası devam ediyor

  Fas'taki depremzedelere yardım kampanyası devam ediyor Fas'ta geçtiğimiz cuma günü yaşanan 7 büyüklüğündeki depremin ardından, ülke genelinde başlatılan yardım kampanyası Marakeş'te devam ediyor. Yardımseverlerin katkılarıyla toplanan ayni yardımlar, kabul merkezinde kayıt altına alınıp depremzedelere ulaştırılıyor. Yardım kampanyasına destek veren gönüllülerin fedakarca çalıştığı belirtilirken, depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 681 olarak açıklandı.

 • 11.09.2023 11 Eyl 20:59 Fas'ın Marakeş kentindeki Medine turizm merkezi depremden zarar gördü

  Fas'ın Marakeş kentindeki Medine turizm merkezi depremden zarar gördü Fas'ın Marakeş kentinde bulunan turizm merkezi Medine, geçen cuma günü meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde büyük zarar gördü. Tarihi camiler, okul binaları, müzeler ve evler depremde ağır hasar aldı. Bazı turistik mekanlar kapandı ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Depremin etkisine rağmen turistler bölgeyi ziyaret etmeye devam ediyor. Depremde evi zarar gören bir vatandaş, evlerinin tamir edilmesi için yetkililerden yardım istedi. Fas'ta meydana gelen depremde ise binlerce kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.

 • 11.09.2023 11 Eyl 18:55 Fas'taki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 681'e yükseldi

  Fas'taki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 681'e yükseldi Fas İçişleri Bakanlığı, 8 Eylül gecesi meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremle ilgili güncel bilgileri paylaştı. Bakanlığın açıklamasına göre, deprem sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 681'e, yaralıların sayısı ise 2 bin 501'e yükseldi. Deprem Marakeş'in yanı sıra başkent Rabat ile Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerini de etkilemişti.

 • 11.09.2023 11 Eyl 16:59 İHH, Fas için acil yardım çalışması başlattı

  İHH, Fas için acil yardım çalışması başlattı İHH, Fas'ta meydana gelen depremden etkilenen bölgelere acil yardım çalışması başlattı. İlk etapta gıda paketi, battaniye ve elbise dağıtımı gerçekleştirildi. İHH ekibi, ihtiyaç tespitlerinde bulunarak daha geniş kapsamlı yardım çalışmaları planlıyor.

 • 11.09.2023 11 Eyl 16:10 Fas'ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 497'ye yükseldi

  Fas'ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 497'ye yükseldi Fas'ın El-Huz bölgesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 497'ye yükselirken yaralı sayısı ise 2 bin 476 olarak açıklandı. Yıkım uydudan görüntülendi.

 • 11.09.2023 11 Eyl 14:41 Fas'ta depremzedeler için kan bağışı kampanyası başlatıldı

  Fas'ta depremzedeler için kan bağışı kampanyası başlatıldı Sağlık Bakanlığı tarafından ülke genelinde başlatılan kan bağışı kampanyası kapsamında Marakeş'te yüzlerce turist, güvenlik görevlisi, öğrenci ve esnaf kan bağışında bulundu. Fas hükümeti de depremzedelere nakdi yardım yapılabilmesi için özel bir hesap numarası açtı.

 • 11.09.2023 11 Eyl 11:53 Fas'ta meydana gelen depremde 2.000'den fazla kişi hayatını kaybetti

  Fas'ta meydana gelen depremde 2.000'den fazla kişi hayatını kaybetti Fas'ın orta kesiminde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde 2.000'den fazla kişi hayatını kaybetti. Kurtarma görevlileri enkaz altında kalanlara ulaşmak için zamana karşı yarışıyor.

 • 11.09.2023 11 Eyl 08:01 Fas'ı yıkan 7 şiddetindeki depremde bazı köyler tamamen yok oldu

  Fas'ı yıkan 7 şiddetindeki depremde bazı köyler tamamen yok oldu Fas'ta meydana gelen 7 şiddetindeki depremde hayatı kaybedenlerin sayısı 2 bin 122'ye, yaralı sayısı ise 2 bin 421'e yükseldi. Marakeş çevresindeki bazı köyler tamamen yok olurken ekipler enkaz altındakilere ulaşmak için zamana karşı yarışıyor.

 • 11.09.2023 11 Eyl 05:14 Fas'ta depremzedelerin yardım çağrısı

  Fas'ta depremzedelerin yardım çağrısı Fas'ta meydana gelen deprem sonrası yardıma ihtiyaç duyan depremzedelerin çadırlarda yaşadığı ve yetkililerden yeterli yardım alamadığı belirtiliyor.

 • 10.09.2023 10 Eyl 15:39 Papa Franciscus Fas'taki deprem felaketinde hayatını kaybedenler için dua etti

  Papa Franciscus Fas'taki deprem felaketinde hayatını kaybedenler için dua etti Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Fas'ın Marakeş kenti yakınlarında meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybedenler ve yaralananlar için dua ettiğini açıkladı.

 • 10.09.2023 10 Eyl 13:49 Fas'ta Marakeş'e yakın artçı sarsıntı

  Fas'ta Marakeş'e yakın artçı sarsıntı Fas'ta Marakeş'e yakın bir bölgede 4,5 büyüklüğünde artçı sarsıntı meydana geldi. Sarsıntı, Marakeş ve çevre bölgelerde hissedildi.

 • 10.09.2023 10 Eyl 13:46 Fas'ta depremde sağ kurtulanlar korku dolu anlarını anlattı

  Fas'ta depremde sağ kurtulanlar korku dolu anlarını anlattı Fas'ın orta kesimindeki Şişava kentinde meydana gelen depremde birçok ev yıkıldı. Sağ kurtulan depremzede, yaşadıkları korku dolu anları anlattı ve acil yardım çağrısında bulundu.

 • 10.09.2023 10 Eyl 12:59 2024 Avrupa Jeoparklar Ağı Toplantısı Kula-Salihli Jeoparkı'nda Yapılacak

  2024 Avrupa Jeoparklar Ağı Toplantısı Kula-Salihli Jeoparkı'nda Yapılacak Fas'ın Marakeş şehrinde düzenlenen 10. Uluslararası UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı Konferansı'nda, bir sonraki Avrupa Jeoparklar Toplantısı'nın 2024 yılında Kula-Salihli Jeoparkı'nda gerçekleştirileceği açıklandı.

 • 10.09.2023 10 Eyl 01:16 Fas'ta depremde ölü sayısı 2 bin 12'ye yükseldi

  Fas'ta depremde ölü sayısı 2 bin 12'ye yükseldi Fas İçişleri Bakanlığı, merkez üssü Marakeş'in El-Huz bölgesi olan 7 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 12'ye yükseldiğini duyurdu. Ölümlerin, El-Huz bölgesi, Tarudant, Şişava, Verzazat, Marakeş, Azila, Agadir, Kazablanka ve Yusifiyye bölgesinde kaydedildiği aktarıldı.

 • 10.09.2023 10 Eyl 00:08 Fas'ta 7 büyüklüğündeki depremde tarihi cami yıkıldı

  Fas'ta 7 büyüklüğündeki depremde tarihi cami yıkıldı Fas'ın birçok kentinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde, Muvahhidler döneminde inşa edilen tarihi caminin bir kısmı yıkıldı. Ayrıca, Marakeş'in surları ve tarihi evler de zarar gördü. Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 1305'e yükseldi.

 • 09.09.2023 09 Eyl 23:32 AB Liderleri Fas Kralı'na Depremde Dayanışma Mektubu Gönderdi

  AB Liderleri Fas Kralı'na Depremde Dayanışma Mektubu Gönderdi Avrupa Birliği (AB) ve ona üye ülkelerin liderleri, Fas Kralı 6. Muhammed'e deprem nedeniyle dayanışmalarını göstermek için ortak mektup gönderdi. Mektupta, AB Konseyi üyeleri olarak deprem sonrasında yaşanan can kaybı nedeniyle taziyelerini ilettiklerini belirterek, Fas halkıyla tam dayanışma içinde olduklarını ifade ettiler.

 • 09.09.2023 09 Eyl 23:14 Fas'ta meydana gelen depremde ölü sayısı artıyor

  Fas'ta meydana gelen depremde ölü sayısı artıyor Fas'ın El-Huz bölgesinde meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı bin 305'e, yaralananların sayısı ise bin 832'ye yükseldi. Arama kurtarma çalışmaları devam ederken, yetkililer ölü sayısının daha da artmasından endişe ediyor.

Advertisement