37 Üniversite Yeni Anayasa Konusunda Görüş Bildirdi - Son Dakika
Politika

37 Üniversite Yeni Anayasa Konusunda Görüş Bildirdi

37 Üniversite Yeni Anayasa Konusunda Görüş Bildirdi

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yeni anayasa hakkında görüş bildirmeleri için 165 üniversite, 78 il barosu, 60 siyasi parti ile binlerce dernek ve vakfa çağrıda bulundu.

04.01.2012 11:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yeni anayasa hakkında görüş bildirmeleri için 165 üniversite, 78 il barosu, 60 siyasi parti ile binlerce dernek ve vakfa çağrıda bulundu. Komisyona şimdiye kadar 37 üniversite, 14 meslek kuruluşu ve sendika, 35 dernek, 29 vakıf ve 14 siyasi parti ile 5 bin 780 vatandaş görüş bildirdi.

TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığından alınan bilgiye göre, 19 Ekim 2011 tarihinde göreve başlayan Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yeni anayasa yapım sürecini aktif olarak takip edip gelişmeleri üyeleriyle paylaşmaları, süreçte etkin rol almaları, görüş ve önerilerini bildirmeleri için çok sayıda kurum ve kuruluşla irtibata geçti.

Komisyon, 30 Aralık 2011 tarihi itibariyle 10'u TBMM'de, biri İstanbul'da olmak üzere 11 kez toplandı. Oluşturulan 3 alt komisyonda, yeni anayasa konusunda görüş bildiren siyasi partiler, meslek örgütleri, sendikalar, sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıfların temsilcilerini dinlendi.

Yeni anayasa yapım sürecine katılmaları için 165 üniversite, 78 il barosu, 60 siyasi parti, 18 belediye birliği, 17 kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu, 7 yüksek mahkeme, 7 kamu görevlileri sendikaları üst kuruluşu, 6 muhtarlar birliği dernekleri, 4 işçi ve işveren sendikaları üst kuruluşu, RTÜK, Vilayetler Hizmet Birliği ve Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı ile posta yoluyla yazışma yapıldı. 14 bin 538 dernek, 4 binden fazla vakıf, 1700 yerel ve ulusal radyo ve 197 yerel televizyona da e-posta yolu ile ulaşıldı.

Anayasa Uzlaşma Komisyonuna bugüne kadar, komisyonun resmi web sitesi üzerinden, 5 bin 780 kişi görüş bildirdi.

Komisyona 37 üniversiteden toplam 563 sayfalık, 14 meslek örgütü ve sendikadan toplam 369 sayfalık, 35 dernekten 820, 29 vakıftan 739 sayfalık görüş sunuldu. Komisyona ayrıca 14 siyasi parti görüş bildirdi. Alt komisyonlarda 7 siyasi parti, 3 meslek örgütü ve sendika, 20 sivil toplum kuruluşu dinlendi.

Öte yandan çeşitli kurum ve kuruluşların hazırladığı projelere çok sayıda kişi katkıda bulundu.

Memur-Sen'in düzenlediği, "Sahadan Yeni Anayasaya (Algı, Beklenti ve Talepler) Araştırması" çalışmasına 81 ilde 49 bin 740 kişi anket yoluyla katıldı.

Memur Dernekleri Federasyonunun "Yeni anayasa Raporu" çalışmasına ise değişik illerde faaliyet gösteren 100 sivil toplum kuruluşu ve 100 uzman destek verdi. - TBMM

Kaynak: AA

Son Dakika Politika 37 Üniversite Yeni Anayasa Konusunda Görüş Bildirdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Mansur Yavaş: Hiçbir Allah'ın kulunu ayırmadık, oradaki sorunu çözdük
  20:07 Mansur Yavaş: Hiçbir Allah'ın kulunu ayırmadık, oradaki sorunu çözdük

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ayaş'taki Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, hiçbir Allah'ın kulunu ayırmadıklarını ve nereden kaç oy çıktığına bakmadıklarını belirtti. Yavaş, görev süresi boyunca ihalelerin canlı yayımlandığını ve kararların tek başına alınmadığını vurguladı. Ayrıca, her köye ve mahalleye giderek sorunları yerinde tespit ettiklerini ve çözdüklerini ifade etti.

 • CHP Milletvekili, maket mezarın çevresinde ağlayan öğrencilerin fotoğrafını Meclis'te gösterdi
  20:06 CHP Milletvekili, maket mezarın çevresinde ağlayan öğrencilerin fotoğrafını Meclis'te gösterdi

  CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars'taki bir ortaokulda maket mezarın çevresinde ağlayan öğrencilerin fotoğrafını Meclis Genel Kurulu'nda göstererek, ÇEDES uygulamasına tepki gösterdi. Alp, 'Bu çocuğun psikolojisini düşünmüyor musunuz? Nasıl Bakandır bu Yusuf Tekin? Şu anda bunun yanlış olduğunu siz de kabul ediyorsunuz ama bunun tedbirini almalısınız. Bu ÇEDES uygulaması çok yanlış sonuçlara doğru gidiyor' dedi.

 • AK Parti Milletvekili Malatya'da esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi
  20:05 AK Parti Milletvekili Malatya'da esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi

  AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, Malatya'da esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek talepleri dinledi. Ankara'ya döndükten sonra bakanlıklarda görüşmeler gerçekleştiren Ölmeztoprak, Malatya'nın öncelikli beklentilerini ve vatandaşların taleplerini iletti. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve AFAD'da yapılan ziyaretlerde devam eden çalışmalar, yeni projeler ve yatırımlar görüşüldü.

 • Özgür Özel, İstanbul'da:
  20:04 Özgür Özel, İstanbul'da: "'94 Ruhuyla' Diyorlar.

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Beykoz’daki halk buluşmasında; “Çıkmışlar, tekrar oy istiyorlar. Hatta 1994’te kazanmış ya, ‘94 ruhuyla’ diyorlar. Kardeşim, 94 ruhu dediğin nedir? Ankara’da Melih Gökçek belediyeciliğidir. Burada o günden itibaren İstanbul’a ihanetin başlangıç günüdür. Ben demiyorum, Tayyip Bey diyor. Diyor ki, ‘Biz yatay mimari yapamadık, dikey mimariyi tercih ettik. İstanbul’a hançerleri sapladık. Burada benim de suçum var’. Doğru söylüyor, rakamı söyleyeyim mi? O geldiğinde İstanbul’da kaç gökdelen vardı, 4. O giderken kaç vardı, tam 247. İstanbul’a 243 tane hançer saplayanın bundan sonra İstanbul’a vereceği hiçbir şeyi yoktur. Uzak dursunlar, gölge etmesinler yeter” dedi.

 • İmamoğlu:
  20:04 İmamoğlu: "Ülkenin En Büyük Sorunu Ekonomik Kriz. 14 Sene Önce 200 Lira, 130 Dolar Yapıyordu, Şimdi 6,5 Dolar. Nereden Nereye"

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Beykoz Belediye Başkan adayı Alaattin Köseler, Beykoz’da halkla buluştu. Ülkenin en büyük sorunlarının başında ekonomik krizin geldiğini belirten İmamoğlu, “En büyük paramız 200 lirayı, 14 sene önce bu hükümet çıkardı. 14 sene önce 200 lira, 130 dolar yapıyordu. Dün akşam arkadaşlarım, raporunu çıkarttılar. Şu anda 6,5 dolar yapıyor. Öğlene doğru arkadaşım beni aradı, ‘Başkanım, belki de bugün 6 dolara düşecek’ dedi. 130 dolar nere, 6 dolar nere? Hani bunu diyordu ya ‘Nereden nereye.’ Nereden nereye!” dedi.

 • Özhaseki: Zafer inananların, çalışanların ve iyi insanların olacak
  20:03 Özhaseki: Zafer inananların, çalışanların ve iyi insanların olacak

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nde hep birlikte ipi göğüsleyeceklerini belirterek, 'Zafer inananların, çalışanların ve iyi insanların olacak.' dedi. Özhaseki, kentte bir otelde düzenlenen AK Parti Teşkilat Programı'nda, AK Parti olarak 22 yıldır hizmet belediyeciliği, marka şehirler, gönül belediyeciliği olarak çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Orban'ı Kabul Etti
  20:02 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Orban'ı Kabul Etti

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı kabul etti.

 • DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarıyla dernek üyeleriyle buluştu
  20:01 DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarıyla dernek üyeleriyle buluştu

  Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni ile Siirt ve Kars derneklerinin üyeleriyle bir araya geldi. Bakırhan, yöre derneklerini halkın taleplerinin karşılık bulması noktasında aktif katılımcı haline getirdiklerini belirtti ve İstanbul'un güvenli bir yer olmasını, çocukların gelecek kaygısı yaşamamasını istediklerini vurguladı. Ayrıca, 31 Mart seçimleri için çıkardıkları adaylara işaret ederek, İstanbul'da adaylarını çıkaracaklarını ve helal oylarla onlarca belediye alacaklarını söyledi.

 • Emine Erdoğan, BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı Başkanı ile bir araya geldi
  20:00 Emine Erdoğan, BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı Başkanı ile bir araya geldi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı Başkanı Jeffrey Sachs ile Antalya Diplomasi Forumu kapsamında bir araya geldi. Emine Erdoğan, Sachs ile sürdürülebilirlik ve sıfır atık hareketi konularında işbirliği alanlarını ele aldıklarını ve Türkiye'deki çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti. Emine Erdoğan, Sachs'a katkıları için teşekkür etti.

 • DAEŞ'e finansman sağlayan 4 zanlı tutuklandı
  19:59 DAEŞ'e finansman sağlayan 4 zanlı tutuklandı

  Zonguldak'ta DAEŞ'e yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 5 şüpheli adliyeye sevk edildi. DEAŞ terör örgütüne üye olan ve finans sağlama suçundan adliyeye sevk edilen 5 şüpheliden 4'ü tutuklanırken 1'i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Batman'da hurdalarla kapatılan gizli bölmede 49 Afganistan uyruklu kaçak göçmen yakalandı
  19:59 Batman'da hurdalarla kapatılan gizli bölmede 49 Afganistan uyruklu kaçak göçmen yakalandı

  Batman'ın Kozluk ilçesinde polisin durdurduğu tırın dorsesinde etrafı hurdalarla kapatılan gizli bölmede 49 Afganistan uyruklu kaçak göçmen yakalandı. Tır şoförü gözaltına alınırken, kaçak göçmenler Geri Gönderme Merkezi'ne götürüldü.


Advertisement