AK Parti, sağlıkla ilgili kanunlarda değişiklik teklifi sundu - Son Dakika
Politika

AK Parti, sağlıkla ilgili kanunlarda değişiklik teklifi sundu

AK Parti, sağlıkla ilgili kanunlarda değişiklik teklifi sundu

AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, ebelerin görev tanımının güncellenmesi, acil tıp ana dal uzmanlık alanının yoğun bakım yan dal uzmanlığı yapılabilmesi ve sosyal pediatri yan dalının Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ana dalına ihdas edilmesi gibi maddeleri içeren 28 maddelik bir kanun teklifi sunduklarını açıkladı. Ayrıca, diş hekimlerinin ağız ve diş sağlığı muayenehanelerinde daha fazla hekim çalıştırabilmesine imkan sağlayacak düzenlemelerin de yer aldığı teklifte, ilaç temininin kolaylaştırılması ve beşeri tıbbi ürün imaline ilişkin şartların belirlenmesi gibi konular da yer alıyor.

05.02.2024 16:44  Güncelleme: 06:33
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, "Ebelerin görev tanımının güncellenmesi ve ebelerin doğuma daha aktif katılımlarının sağlayacak maddemiz var. Acil tıp ana dal uzmanlık alanının yoğun bakım yan dal uzmanlığı yapılabilmesine ve sosyal pediatri yan dalının Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ana dalına ihdas edilmesine dair teklifimiz var" dedi.

Usta, AK Parti Grup Yönetim Salonu'nda Uşak milletvekili İsmail Güneş ve Bayburt milletvekili Orhan Ateş ile birlikte açıklama yaptı. Usta, 28 maddelik Sağlıkla ilgili Bazı Kanunlarda ve 663 sayılı Kanun hükmünde kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Teklifi verdiklerini söyleyerek, ebelerin görev tanımının güncellenmesinden, ilaç temininin kolaylaştırılmasını sağlayacak uygulamalar olduğunu aktardı. Usta, "Mesleğini serbest olarak icra eden diş hekimlerinin ağız ve diş sağlığı muayenehanelerinde birer tane daha diş hekimi çalıştırabilmesine imkan sağlıyoruz. Ebelerin görev tanımının güncellenmesi ve ebelerin doğuma daha aktif katılımlarının sağlayacak maddemiz var. Acil tıp ana dal uzmanlık alanının yoğun bakım yan dal uzmanlığı yapılabilmesine ve sosyal pediatri yan dalının Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ana dalına ihdas edilmesine dair teklifimiz var. Beşeri tıbbi ürün imaline ve bu maksatla laboratuvar veya fabrika açma ile ilgili tüzel kişilerin taşıması gereken şartların Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmesine, ilaç analizlerimin piyasaya arz sonrasında ruhsatlandırılma sürecinin hızlandırılarak ihtiyaç duyulan ilaca daha hızlı erişimin teminine ve mevzuatın Dünya Sağlık Örgütü mevzuatı ile uyumlaştırılması vesile olacak maddemiz var" dedi.

Ek ücretlere ilişkin soruya Usta, "200 puanlık bir artış. Yan dal uzmanı olan hekimlerde 20-24 bin liralık bir farka tekabül edebilir. Hekimin bulunduğu hastane, hastane performansına göre değişebilir" dedi. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika AK Parti, sağlıkla ilgili kanunlarda değişiklik teklifi sundu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hakan Peker, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi
  01:09 Hakan Peker, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

  Ünlü şarkıcı Hakan Peker, İYİ Parti çatısı altında Safranbolu Belediye Başkan adayı olarak seçimlere katıldı ancak kazanamadı. Peker, seçim sürecinden sonra yaptığı açıklamada siyasetin herkesin hakkı olduğunu ve kaybetmekten çekinmediğini belirtti. Aday olduğu takdirde Safranbolu'yu kültür kenti yapmayı hedeflediğini söyleyen Peker, her zaman kazanmanın mümkün olmadığını ifade etti.

 • DEB Partisi ve EFA Gümülcine'de ortak etkinlik düzenledi
  00:48 DEB Partisi ve EFA Gümülcine'de ortak etkinlik düzenledi

  Batı Trakya'daki Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi ile Avrupa Hür İttifakı (EFA) Gümülcine'de ortak bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte, DEB Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve diğer konuşmacılar, Batı Trakya Türk azınlığının sorunlarına dikkat çekti ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacaklarını belirtti. DEB'in kurulma amacının azınlık haklarına çözüm bulmak olduğunu vurgulayan Asafoğlu, EFA'nın desteğiyle Yunanistan'daki haksızlıkları tüm Avrupa'ya duyurabildiklerini ifade etti.

 • Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay: Belediyenin hiçbir geliri olmamış
  00:46 Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay: Belediyenin hiçbir geliri olmamış

  Manisa'nın Şehzadeler ilçesi Belediye Başkanı Gülşah Durbay, belediyenin hiçbir geliri olmadığını ve borçlarının büyük olduğunu açıkladı. Durbay, kreş çalışmalarına başladıklarını da belirtti.

 • Yine Diyarbakır Belediyesi, yine aynı görüntü! Makam odasında da Türk bayrağını kaldırmışlar
  00:09 Yine Diyarbakır Belediyesi, yine aynı görüntü! Makam odasında da Türk bayrağını kaldırmışlar

  31 Mart yerel seçimlerinin ardından belediye meclisinde Türk bayrağının kaldırılmasıyla tepkilerin odağına oturan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin makam odasında da benzer görüntülerle karşılaşıldı.


Advertisement