Bakan Şimşek'ten Gtb'ye Ziyaret - Son Dakika
Politika

Bakan Şimşek'ten Gtb'ye Ziyaret

Bakan Şimşek\'ten Gtb\'ye Ziyaret

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, beraberinde AK Parti Gaziantep milletvekili adaylarıyla Gaziantep Ticaret Borsası’nı (GTB) ziyaret ederek, borsa üyeleriyle bir araya geldi.

04.06.2015 13:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, beraberinde AK Parti Gaziantep milletvekili adaylarıyla Gaziantep Ticaret Borsası'nı (GTB) ziyaret ederek, borsa üyeleriyle bir araya geldi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve AK Parti milletvekili adayları, GTB Meclis Başkanı Selami Memiş, GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ile GTB Meclis üyeleri tarafından karşılandı. Ziyarette Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanı sıra, AK Parti İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci, AK Parti Gaziantep milletvekili adayları Abdülhamit Gül, Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Canan Candemir Çelik, Serpil Kavrak, Fikret Murat Tural, Mehmet Menderes Karaduman Yusuf Erdem Güzelbey ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da hazır bulundu.

Bakan Şimşek ve AK Parti heyetini aralarında görmekten mutluluk duyduklarını belirten GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GTB'nin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi. Gaziantep'in tarıma dayalı sanayide Türkiye'nin başkenti konumunda olduğunu ve bu gelişimi daha da arttırmak istediklerini kaydeden Tiryakioğlu, Et Borsası, Lisanlı Depoculuk, Antepfıstığı OSB, Ürün İhtisas Borsacılığı gibi çağın gereksinimlerini karşılayacak projeler üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bu projelerin büyük bir bölümünün fizibilite ve alt yapı çalışmalarının tamamlandığı vurgulayan Tiryakioğlu, bu çalışmalarda kendilerine destek sağlayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e de teşekkür etti.

MALİYE BAKANI GAZİANTEP PROJELERİNİ AÇIKLADI

GTB'nin dünya borsası olma yolunda yaptığı çalışmaları takdirle karşıladıklarını belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "GTB'nin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile yürüttüğü büyük projeler var. Bu projeler ülke çapında nitelikli projeler. Belli ki Gaziantep'te bu noktada iyi bir diyalog var. Bu projelerin tam olarak hayata geçirilmesi noktasında destek vermeye her zaman hazırız" dedi.

Gaziantep'te Organize Sanayi Bölgesi çevresinde bir kaç yıl içerisinde 50 bin konutluk bir uydu şehir kurulacağı müjdesini veren Bakan Şimşek, bu projenin şehir için sadece ucuz konut üretimi anlamına gelmediğini ifade ederek şunları söyledi:

"Yaklaşık 200 bin vatandaşımızın yaşayacağı bu uydu kent, Gaziantep'in uzun vadeli sanayisinin ve ticaretinin temellerini daha da sağlamlaştıracak. Bu yeni meskenin büyük kısmı dar gelirli kardeşlerimiz ve Organize Sanayi Bölgesi'nde çalışan işçilerimiz için olacak. Böylece her gün Organizeden şehre, şehirden organizeye büyük nüfus akımını kısmen ileriye dönük dengelemiş olacağız. 2002 yılında organize sanayi bölgesinde 53 bin kardeşimiz çalışıyordu. Şu anda bu sayı 130 bine çıkmış durumda. 5'inci OSB ile muhtemelen bu sayı 200 bine ulaşacak."

Gaziantep'te toplu ulaşımın rahatlatılması yönünde önemli bir adım atıldığını kaydeden Bakan Şimşek, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında yapılan protokolle şehre metro kazandırılacağını bildirdi. Gaziantep'i kuzeyden güneye kat eden 25 kilometrelik demir yolu hattı üzerinde yapılacak metronun yenilenmeyle ilgili alt yapısının Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılacağını söyleyen Şimşek, metro istasyonları ve işin estetik kısmının da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını açıkladı.

Gaziantep ihracatına ulaşım noktasında büyük katkılar sunacak tünel projesine de değinen Şimşek, "Şimdi ihracat noktasında Gaziantepli ürününü Mersin'e götürüyor. Ama Mersin karayoluyla oldukça uzak bir nokta. Biz ne yapacağız? İskenderun bağlantısını sağlayacağız. Bu bağlantıyı sağlayabilmemiz için de Amanos dağlarını 19 km'lik tünelle delmemiz gerekiyor ve böylece mesafe 160 km kısalacak" dedi.

Gaziantep'e sağlık ve eğitim yönünde kazandıracakları projeler hakkında da bilgi veren Şimşek, şehirdeki hastane yatak kapasitesini yapacakları 3 yeni hastaneyle birlikte iki katına çıkaracaklarını sözlerine ekledi. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Bakan Şimşek'ten Gtb'ye Ziyaret - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin İlk Toplantısı 18 Nisan'da Gerçekleşecek
  13:06 Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin İlk Toplantısı 18 Nisan'da Gerçekleşecek

  Başkanlık divanı, encümen ve komisyon üyelikleri için seçim yapılacak olan Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin ilk toplantısı 18 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilecek. Toplantıda ayrıca belediyenin 2023 yılına ilişkin faaliyet raporu da görüşülecek.

 • İngiltere'de Yeni Neslin Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanıyor
  13:04 İngiltere'de Yeni Neslin Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanıyor

  İngiltere'de hükümet, yeni neslin sigaraya erişimini yasaklayacak bir tasarıyı parlamentoya sunuyor. 1 Ocak 2009'dan sonra doğanlara sigara satışının yasaklanması planlanıyor. Ancak yasa, iktidardaki Muhafazakar Parti içinde tartışmalara neden oluyor. Yasanın ana muhalefetteki İşçi Partisi ve Liberal Demokrat Parti vekillerinin oylarıyla geçmesi bekleniyor. Yasa, sigara içmeyi değil, sigara ürünlerinin satışını yasaklamayı içeriyor. Bu adımla binlerce hayatın kurtarılması ve sağlık sisteminin üzerindeki baskının azalması hedefleniyor.

 • İngiltere'de Yeni Neslin Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanıyor
  13:04 İngiltere'de Yeni Neslin Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanıyor

  İngiltere'de hükümet, yeni neslin sigaraya erişimini yasaklayacak bir tasarıyı parlamentoya sunuyor. 1 Ocak 2009'dan sonra doğanlara sigara satışının yasaklanması planlanıyor. Ancak yasa, iktidardaki Muhafazakar Parti içinde tartışmalara neden oluyor. Yasanın ana muhalefetteki İşçi Partisi ve Liberal Demokrat Parti vekillerinin oylarıyla geçmesi bekleniyor. Yasa, sigara ürünlerinin satışını yasaklamayı içeriyor ve elektronik sigaraları da daha az cazip hale getirmeyi amaçlıyor. Yapılan araştırmalar, 18 yaşın altındaki çocukların elektronik sigara deneme oranının yasak olmasına rağmen yüksek olduğunu gösteriyor. Yasağın bu sene sonuna doğru yasalaşması bekleniyor.

 • Osmaniye'de uyuşturucu operasyonunda 2 kişi tutuklandı
  13:00 Osmaniye'de uyuşturucu operasyonunda 2 kişi tutuklandı

  Osmaniye'de jandarma ekiplerinin uyuşturucu ile mücadele çerçevesinde düzenlediği operasyonlarda, gözaltına alınan 7 şüpheliden 2'si tutuklandı. Yapılan aramalarda ise 31 gram bonzai maddesi, 8 sentetik hap, 2 gram metamfetamin maddesi ve 1 gram eroin maddesi ele geçirildi.

 • Bayram tatilinde 75 kişi hayatını kaybetti
  13:00 Bayram tatilinde 75 kişi hayatını kaybetti

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Bayramı'nı da kapsayan 9 günlük tatilde meydana gelen 6 bin 350 kazada 75 kişinin hayatını kaybettiğini, 10 bin 810 kişinin yaralandığını söyledi. Yerlikaya, 26 bin 804 güvenlik personelinin görev yaptığı tatil boyunca 3 milyon 642 bin 538 denetim gerçekleştirildiğini kaydetti. Bakan Yerlikaya ayrıca, Düzce'de yapılan selektör işlemlerinin tamamının iptal edildiğini duyurdu.


Advertisement