Bakanlar Kurulu'ndan Flaş Karar - Son Dakika
Politika

Bakanlar Kurulu'ndan Flaş Karar

Bakanlar Kurulu\'ndan Flaş Karar

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç önemli açıklamalarda bulundu.

02.01.2012 22:15  Güncelleme: 23:24
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.

Başbakanlık Yeni Bina'da yapılan yeni yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısı 6 buçuk saat sürdü.

Bu arada Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısı sona ermeden Başbakanlıktan ayrıldı. Erdoğan'ın özel bir ziyaret gerçekleştireceği için toplantından erken ayrıldığı belirtildi.

Toplantı sonrası açıklamayı Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç yaptı.

Başbakanlık Yeni Bina'da yapılan yeni yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısı 6 buçuk saat sürdü.

Arınç'ın açıklamaları:

KESİNLİKLE KASIT YOKTUR

Başbakan'ın ve Genelkurmay Başkanı'nın bir görüşmesi oldu. Üzüntülüyüz. Ölenler sivil yurttaşlarımızdır. Ama bilelim ki olayın meydana geldiği bölge sınırötesi operasyonların yapıldığı, terörist grupların olduğu bölgedir. 50 kişiye yaklaşan bir gurubun düzenli gittiği yolunda istihbarat alınmış, farklı kanallardan teyit edilmiş. 4 saate yaklaşan bir görüntünün varlığı daha önce söylenmişti. Harekat konusunda talimat verilmiş. Canlıya karşı öncelikle teslim olması, mukavemet karşısında etkisiz hale getirilmesi durumu var. İşaret fişekleri ve top atışlarına rağmen grubun hareketi neticesinde bombalama yapılmıştır.

Şüphesiz böyle bir olay üzerine en acımasız yargı oalyın kasıtlı yapıldığına yöneliktir. Hükümetimiz, Silahlı Kuvvetler ve güvenlik güçleri böylesi bir eylemi yapmazlar.

Olayda bir kastı kesinlikle söz konusu değildir. Kasıt olmasa bile ihmalin ve zafiyetle ilgil incelemeler devam etmektedir.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Şırnak Savcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır. Geelkurmay Başkanlığınca da inceleme başlanmıştır.

Ölenlerin yakınları devletine bağlı insanlardır. Olaydan büyük üzüntü duymuşlardır. Ölenlerin cenazelerinin üstüne örgütün flamalarının asılması yakınlarının tercihi değil. Bunu bizzat ölenlerin yakınları ifade etmişlerdir.

Kaymakama gösterilen o vahşetin de kimler tarafından ortaya konulduğunu ses kayıtları ve görüntüler oprtaya koyuyor.

Milletini seven bir hükümet olarak bir kişinin bile hayatını kaybetmesinin bizim için üzüntü olacağının bilinmesini isteriz.

Olayı incelemeye devam ediyoruz. Şu onda bulduklarımız olayın kasıttan uzak olduğunu bize gösteriyor.

KAÇAKÇILIK VARSA İNSAN SAYISI AZ OLUR

Geçmişten bu yana orada kabul edilen bir ölçü var. Teröristler hayvanlarla silahları sınırdan sokmak istiyorsa hayvan sayısı az olur, insan sayısı fazla olur. Kaçakçılık varsa insan azdır. Üzerlerindeki giysilerden de taşıdıklarından da kimliklerinin tespit edilmesi mümkün değildir. Son haftalardaki duyumlarda giriş-çıkışların olacağı, birtakım duyumların görüntülerden sonra operasyona girişilmesidir.

Elbette çok daha dikkatli olmalıyız. Güvenlik güçlerimizin özellikle son aylarda nokta operasyonları yaptığı, şüphelenen kişilerin bile kaçmasına göz yumulduğu gözlenmiştir. Bir masumun hayatına mal olacaksa kaçmasına göz yumulmuştur.

TAZMİNAT BİR AN ÖNCE ÖDENECEKTİR

Tazminat yasal bir konudur. Bunun gereği bir an önce yerine getirilecektir.

İstihabaratın nereden geldiği sorusuna ise: Terörle mücadelede bütün kaynakları kullanıyoruz. Hem insan istihbaratı hem de teknik imkanlarla sağlanan bilgiler analizler sonucu değerlendirilmektedir. Bu operasyonların her biri bütün bilgiler değerlendirildikten sonra yerine getirilmektedir.

Geçmişte yaşananalar yeniden vuku bulmayacaktır. Geçmişteki faili meçhulleri araştıran bir hükümetiz. Ne güvenlik güçleri ne de hiçbir makam halkına karşı kasıtlı bir hareket içinde olmaz. Ancak böylesi bir topluluğun yönelendirilmiş olması ya da kendilerine tuzak kurulması ihtimali olabilir. İşaret fişekleri, top atışlarına rağmen yoluna devam eden bir grup var. 'Biz terörist değiliz' diye birilerine ulaşmasını bekleyebilirdik. Kendilerine ikaz edilmesine rağmen ulaşılamadığı bilgisi var. Bunu araştırıyoruz.

Özür kelimesini kullanalım. Ama her olay karşısında özür dilensin dilenmesin... Bir heyet gidiyor, oradaki sivil toplum örgütleri oradaki kanaat önderleri üzüntülerini ifade ediyor. Bu samimiyet bizde var. Hükümetin bu işler orataya çıktıktan sonra, bir ihmal ya da hata söz konusu ise özür de, özürün ötesinde helalleşmenin de doğru olacağını düşünüyorum.

İNTİBAK YASASI KABUL EDİLDİ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2,5 milyon civarında emekliyi yakından ilgilendiren intibak düzenlemesinin Bakanlar Kurulu'nda kabul edilip imzalandığını açıkladı. Başbakanlık Yeni Bina'da 6,5 saat süren bakanlar kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Arınç, çalışanları ilgilendiren iki müjde verdi. 2,5 milyon civarında kişiyi ilgilendiren intibak yasası hakkında taslağın Bakanlar Kurulu'nda kabul edildiğini aktaran Arınç, "İntibak Yasası emeklilerin farklı statülerde farklı pay almaları, gelirlerinin arttırılması hedeflenmektedir. 2000 yılı öncesi bağlanan malüllük, yaşlılık aylığını düzenleyecek." dedi.

MEMURA TOPLU SÖZLEŞME KABUL EDİLDİ

12 Eylül referandumuyla kabul edilen kamu görevlilerinin toplu sözleşme yapacaklarına dair kanunun da kabul edildiğini kaydeden Arınç, söz konusu kanun taslağının Meclis'e sevk edildiğini dile getirdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Bakanlar Kurulu'ndan Flaş Karar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement