CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran Açıklaması - Son Dakika

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran Açıklaması

23.02.2014 14:49
CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran Açıklaması

"CHP olarak daha çok iş, aş ve daha çok sosyal barış sağlayacağımızı herkes bilmelidir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "CHP olarak daha çok iş, AŞ ve daha çok sosyal barış sağlayacağımızı herkes bilmelidir" ifadesini kullandı.

Oran, yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşı "yandaş" diye ayırmadan, her vatandaşın ülkenin zenginliğinden varlığından hak ettiği payı almasını sağlayan yeni güçlü bir ekonomi paradigmasına ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

Bu ihtiyacın bir an evvel öncelikli olarak dikkate ve ciddiye alınması gerektiğini kaydeden Oran, "CHP olarak ekonomiyi ve işsizliği son derece önemsiyoruz. Bu konuda hükümet programımız ve ilk 100 günlük acil eylem planlarımız hazır. CHP olarak daha çok iş, AŞ ve daha çok sosyal barış sağlayacağımızı herkes bilmelidir" görüşüne yer verdi.

Oran, "AKP'nin ülkenin kanayan yarası işsizliği azaltmak yerine daha da büyüttüğünü, işsizlerin sayısının 5 milyona dayandığını önlem alınmadığı takdirde ülkenin adım adım ekonomik darboğaza sürükleneceğini" öne sürdü.

Hükümetin ekonomi politikalarını da eleştiren Oran, bu politikalar ve yönetim anlayışı nedeniyle yüksek döviz kuru, yüksek faiz, yüksek enflasyon, yüksek cari açık, yüksek dış ticaret açığı, yüksek borçlanma, yüksek yoksulluk ve yüksek işsizliğin sonucunda, 20 milyon insan yoksulluk sınırında yaşadığını iddia etti.

Ekonomi alanında 17 maddelik yol haritası hazırladıklarını belirten Oran, bu çalışmada, "kayıt dışı ekonomiyle mücadele", "kadınların gençlerin ve engellilerin üretim süreçlerine katılımının teşvik edilmesi", "kadın genç ve engelli işe alımlarda vergi muafiyetinin uygulanması", "asgari ücretin insan onuruna yakışır bir gelir düzeyine getirilmesi", "asgari ücret üzerindeki vergi yükünün en düşük maliyete çekilmesi", "KOBİ'lere bir önceki yıl ödedikleri vergi oranı doğrultusunda sıfır faizli kredi imkanı tanınması", "Ziraat Bankasının tarım ve çiftçiyi. Halk Bankasının esnaf ve KOBİ'leri destekleyecek hale getirilmesi", "öncelikle mevcut istihdamın korunmasına yönelik politikalara önem verilmesi, yeni istihdam yaratılması için ayrı ve özel bir destekleyici teşvik edici merkezin oluşturulması", "yeşil ekonomiyle insan ve çevreye duyarlı üretimin teşvik edilmesi", "açlık ve yoksulluğu ortadan kaldıracak sosyal güvenlik ve destek ağlarının oluşturulması" gibi teşviklerin yer aldığını bildirdi. - Ankara

Kaynak: AA

Son Dakika Politika CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran Açıklaması - Son Dakika


Advertisement