Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Almanya'da - Son Dakika

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Almanya'da

17.01.2015 00:09
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Almanya'da

Eker: "(Almanya'daki Türkler) Çalışmak üzere geldiğiniz topraklarda artık bu ülkenin kendi vatandaşlarını da çalıştıran insanlara dönüştünüz"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Almanya'nın çeşitli şehirlerinde 3,5 milyondan fazla Türkün yaşadığını belirterek, "Çalışmak üzere geldiğiniz topraklarda artık bu ülkenin kendi vatandaşlarını da çalıştıran insanlara dönüştünüz" dedi.

Bakan Eker, Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, göç etmenin ne demek olduğunu Almanya'da yaşayan Türklerin iyi bildiğini söyledi.

Almanya'nın çeşitli şehirlerinde 3,5 milyondan fazla Türkün yaşadığını ifade eden Eker, "Çalışmak üzere geldiğiniz bu topraklarda artık bu ülkenin kendi vatandaşlarını da çalıştıran insanlara dönüştünüz" diye konuştu.

Türklerin Almanya'ya taşıdıkları değerlerle ve bu değerleri yaşatmak suretiyle önemli katkılar sağladığını vurgulayan Eker, "Hicret dinamizmi diye bir kavram var. Bu dinamizmde aslında hayat var. Sıkıntısı yok mu? Muhakkak ki çok sıkıntısı var. Bunları sizler bizzat yaşamış insanlarsınız" dedi.

Çok kültürlülüğün önemine dikkati çeken Eker, şunları kaydetti:

"Hayatın hangi alanından alırsanız alın, inanç alanında, kültür alanında, diğer birçok aktivite alanında tek renklilik ve tek seslilik hiçbir zaman zenginlik değildir. Bir toplum ne kadar çok renkten, ne kadar çok sesten, ne kadar farklı kültürel değerlerden beslenirse o kadar zenginleşir. Dolayısıyla siz aslında üzerinde yaşadığınız, hayatınızı sürdürdüğünüz toplum için de aslında birer zenginlik kaynağısınız. Buraya önemli değer katıyorsunuz, varlığınızla değer katıyorsunuz."

Bakan Eker'e yemekte eşlik eden Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, yemek organizasyonundan dolayı UETD'ye ve Berlin'i şereflendirdiği için Eker'e teşekkür etti.

UETD Berlin Bölgesi Başkanı Sinan Kaplan da Eker'e UETD'nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kaplan, Almanya'da yaşayan Türklerin Almanya seçimlerine katılım oranını ciddi şekilde yükselttiklerini belirtti.

Bakan Eker, yemek organizasyonundan ayrılırken davetlilerle ve restoran çalışanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi. - Berlin

Almanya'da Kovid-19 hızlı testleri temmuzdan sonra 3 avro alacak Almanya'da Kovid-19 hızlı testleri temmuzdan sonra 3 avro alacak
Kaynak: AA

Son Dakika Politika Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Almanya'da - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement