Kesk'ten CHP Grup Başkanvekili Gök'e Ziyaret - Son Dakika

Kesk'ten CHP Grup Başkanvekili Gök'e Ziyaret

27.07.2015 12:17
Kesk'ten CHP Grup Başkanvekili Gök'e Ziyaret

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Lami Özgen, beraberindeki konfederasyon yetkilileri CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ü makamında ziyaret etti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Lami Özgen, beraberindeki konfederasyon yetkilileri CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ü makamında ziyaret etti.

Ziyarette, ilgili yasa gereği kamu çalışanlarının 2016-2017 toplu iş sözleşme sürecinin ağustos ayının ilk iş gününde başlaması gerektiğine işaret eden Özgen, ancak 7 Haziran milletvekili genel seçimleri sonrasında ortaya çıkan tablonun neticesinde şu aşamada ülkenin geçici bir hükümet tarafından yönetildiğini bildirdi.

Özgen, geçici hükümetin, kamu emekçilerinin 2 yıllık ekonomik, sosyal, özlük, mesleki ve demokratik haklarını ilgilendiren toplu sözleşme sürecini yönlendirecek yetkiye sahip olmadığını düşündüklerini belirterek, şunları söyledi:

"Kamu emekçilerinin önümüzdeki iki yılını bağlayacak bu hakların kurulacak hükümetin programında yer alması gerekir. ve o programın da önümüzdeki bütçe döneminde ele alınması gerekir. Hatta geçici hükümet içinde toplu sözleşmeye taraf olarak katılacak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı milletvekili değil. O yüzden bizim CHP ve HDP gruplarından talebimiz şudur; yeni hükümet kurulana kadar kamu çalışanlarının toplu iş sözleşme sürecinin eylül ya da ekim ayına ertelenmesidir. Aynı zamanda da toplu iş sözleşme süreci başlamadan 2014 yılında enflasyon farkından kaynaklı kayıpların da öne çıkarılıp geri ödenerek, ondan sonra sürecin başlamasını talep ediyoruz."

Meclis'in olağanüstü toplanması halinde bu taleplerinin Genel Kurulda dile getirilmesini istediklerini söyleyen Özgen, HDP Grubunu da ziyaret edeceklerini kaydetti.

-"Geçici hükümetin önemli konularda kritik kararlar vermemesi gerekir"

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de geçici bir hükümetin ülkenin temel konularında sağlıklı bir değerlendirme yapamayacağını belirterek, "İstifa etmiş bir hükümetin geleceğe dair bakış açısı söz konusu olamaz. Bu ancak Meclisten güvenoyu almış bir hükümetin programında değerlendirebileceği bir konudur. Biz KESK'in bu talebinin haklı bir talep olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Hükümet geçici olsa da devlet işlerinin bir yandan yürümesi gerektiğinin altını çizen Gök, ancak geçici hükümetin çok önemli konularda kritik kararlar vermemesi gerektiğini savundu. Gök, KESK'in talebi doğrultusunda üzerilerine düşeni yapacaklarını söyledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Kesk'ten CHP Grup Başkanvekili Gök'e Ziyaret - Son Dakika


Advertisement