Odatv Davasında Mahkeme Başkanından Yakınma - Son Dakika
Politika

Odatv Davasında Mahkeme Başkanından Yakınma

Odatv Davasında Mahkeme Başkanından Yakınma

"Ergenekon" soruşturması kapsamında savunmasını yapan tutuklu sanıklardan Barış Terkoğlu, "Bu tür zayıf iddianameler, sanıkları her zaman yüceltir.

03.01.2012 15:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

"Ergenekon" soruşturması kapsamında savunmasını yapan tutuklu sanıklardan Barış Terkoğlu, "Bu tür zayıf iddianameler, sanıkları her zaman yüceltir. Ben bu iddianameden daha uzun ömürlü olacağımı düşünüyorum. O nedenle sevinçliyim" dedi.

Çağlayan'daki İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunma yapan Odatv adlı internet sitesinin Haber Müdürü Barış Terkoğlu, iddianameyi yazanların, haberin ne demek olduğunu bilmediğini ifade ederek, savcıların, sadece haberlerin başlıklarına bakarak iddianameye koyduklarını söyledi.

Mahkeme heyetinden kendisine yönelik suç isnat edilen haberlerin içeriğini okumalarını isteyen Terkoğlu, "İddianamede bana isnat edilen suçlarda 'Şu davayı nasıl haber yaparsın' diye soruluyor. İddia makamı benim gazeteciliğimle ilgili kanaat bildirmiş" dedi.

Barış Terkoğlu'nun savunmasını yaptığı sırada, Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci'nin cep telefonunun çalması üzerine Terkoğlu, gülerek "Lütfen telefonları kapatalım" dedi.

Mahkeme Başkanı Ekinci de bunun üzerine, "Kusura bakmayın unutmuşum" şeklinde yanıt verdi.

- "Twitter yasağı yok. Adım sansürcü başkana çıktı"

Yemek nedeniyle ara verilen duruşmada, Terkoğlu'nun savunmasını yapmasından önce söz alan tutuklu sanıklardan Ahmet Şık, yemeklerin iyi olmadığını söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, bu konuda gerekli uyarılarda bulunduğunu ve Silivri Cezaevi Savcılığı ile de konuştuğunu ifade etti.

Sanık yakınlarının yemek vermesinin güvenlik açısından uygun olmadığını belirten Ekinci, "Yapabileceğimiz daha başka bir şey yok. Yakınlarınızın yemek vermesi güvenlik açısından uygun değil. Biliyorsunuz cezaevinde bir kişi öldü. Herhalde biz bu yemek sorununa çözüm bulamayacağız. Ama burada yemekler iyi. Yemekhaneden yemekleri temin edebiliriz. Bunun için girişim yapabiliriz. Siz bu yemek konusunu buradan çıktıktan sonra gazeteci olarak yazarsınız" şeklinde konuştu.

Bir sanığın "O zaman siz ısmarlayın" demesi üzerine, Başkan Ekinci

"Ismarlarım tabii ki" diye yanıt verdi.

Sosyal paylaşım sitelerinde yapılan yorumlara da değinen Başkan Ekinci, şunları kaydetti:

"Adım sansürcü başkana çıktı. Twitter yasaklandı diye bir şey yok. Biz sansür uygulamıyoruz. 'Telefonla konuşulmasın' dedik. Biz buradaki yasakları, sağlıklı bir duruşma görülmesi için uyguluyoruz. Cep telefonlarından kayıt yapılabiliyor. O yüzden buna izin vermedik. Teknolojinin geldiği yer bellidir. O yüzden tweet atmak gibi uygulamaları yasaklamak söz konusu değildir. Bizim amacımız, savunmaları sağlıklı olarak almaktır." - İSTANBUL

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Odatv Davasında Mahkeme Başkanından Yakınma - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement