Sağlık Bakanı Akdağ: 2015'e Kadar Hastaneler Yenilenecek (3) - Son Dakika

Sağlık Bakanı Akdağ: 2015'e Kadar Hastaneler Yenilenecek (3)

08.04.2012 16:07
Sağlık Bakanı Akdağ: 2015'e Kadar Hastaneler Yenilenecek (3)

Sağlık BAKANI AKDAĞ.Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Mevlana Kültür Merkezi'ndeki sağlık çalışanlarıyla yaptığı toplantının ardından Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni ziyaret etti.

Sağlık BAKANI AKDAĞ: 2015'E KADAR HASTANELER YENİLENECEK (3)

HASTANEDE SAĞLIK ÇALIŞANLARIYLA YEMEK YEDİ

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Mevlana Kültür Merkezi'ndeki sağlık çalışanlarıyla yaptığı toplantının ardından Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni ziyaret etti. Hastanenin yemekhanesinde sıraya girerek karavanadan yemek alan Bakan Akdağ, personelin arasına oturarak yemek yedi ve sohbet etti. Hastanede yeni açılan Tüp Bebek Merkezi ve Yeni Doğan Ünitesi'nin açılışını yapan Bakan Akdağ, daha sonra Dedeman Otel'de 'Sağlık Hizmetleri Değerlendirme' toplantısına katıldı.

Toplantıda, 2002 yılında iktidara geldikleri günden itibaren sağlıkta dönüşüm programını yürüttüklerini ifade eden Bakan Akdağ, çok büyük mesafeler kazandıklarını, Türkiye Cumhuriyeti'nin sağlık sisteminin bugün dünyada örnek gösterilen seçkin sağlık sistemlerinden birisi haline geldiğini kaydeddi.

TÜRKİYE'DE YAŞAM SÜRESİ KADINLARDA 76, ERKEKLERDE 72 YAŞ

Türkiye'de sağlık göstergelerinin çok iyileştiğini de belirten Bakan Akdağ, şunları söyledi:

"Türkiye'de sağlık göstergeleri ortalama yaşam süreci açısından çok çok düzeldi. Ortalama yaşam süresi Türkiye'de kadınlarda 76, erkekler de de 72 civarında. Ortalama 75 oldu. Bunun dışında anne ve bebek ölümlerinde müthiş bir azalma sağlayabildik. Anne ölümlerinde yüz binde 70'lerden, yüz binde 14'lere, bebek ölümlerinde binde 30'lardan binde 9'lara kadar geriledik. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkelerinin 25-30 yılda gerçekleştirdiğini, biz Türkiye'de 8 yılda gerçekleştirdik. Vatandaşımızın sağlık harcamalarını, hırpalayıcı yükünden kurtarmış durumdayız. Çok ağır sağlık harcaması yaptığı için yoksullaşan haneler diye bir kavram vardı. Türkiye'de bundan vatandaşımızın neredeyse tamamen kurtarmış durumdayız."

MKY,HD(İA/SS) - Konya

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Sağlık Bakanı Akdağ: 2015'e Kadar Hastaneler Yenilenecek (3) - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement