Terör Tazminatları İçin Kanun Teklifi - Son Dakika
Politika

Terör Tazminatları İçin Kanun Teklifi

Terör Tazminatları İçin Kanun Teklifi

CHP, terör ve terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle zarar görenlere ödenen tazminatın artırılması için kanun teklifi verdi.

04.01.2012 12:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHP, terör ve terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle zarar görenlere ödenen tazminatın artırılması için kanun teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan teklif, Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun'da değişiklik yaparak, tazminat miktarının belirlenmesi için memur aylık katsayısı ile çarpılan 7000 bin gösterge rakamının, 20000'e yükseltilmesini öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde, terör ve terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle zarar görenlere ödenen tazminatın, günümüz şartlarında artık yeterli olmadığı belirtildi.

Bir olayın, Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanmasına İlişkin Kanun kapsamında değerlendirilmesi için, kişinin bir terör eylemi ya da terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler sonucu zarara uğramış olması gerektiği hatırlatılan gerekçede, "Her iki durumda da kişinin uğradığı maddi zararlar bu kapsamda değerlendirilip, meydana gelen zarar karşılanmaktadır. Ancak memur aylık katsayısının Bakanlar Kurulunun nakdi ödemeye esas tutulan gösterge rakamının çarpılması ile ulaşılan tazminatlar, yasanın çıkış tarihinde itibaren herhangi bir şekilde revize edilmediğinden, günümüz koşullarına göre vatandaşlarımızın zararlarını tazmin etmeye yetmemektedir" ifadelerine yer verildi. - TBMM

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Terör Tazminatları İçin Kanun Teklifi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kuşadası Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısı Gerçekleştirildi
  16:15 Kuşadası Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısı Gerçekleştirildi

  Kuşadası Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısı, Başkan Ömer Günel'in başkanlığında yapıldı. Toplantıda 2023 yılı faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi ve encümen, komisyon ve birlikler için üye seçimi yapıldı. Başkan Günel, hemşehrilerin yanında olmak için sosyal yardımları artıracaklarını belirtti.

 • İran-İsrail gerilimi nedeniyle ülkelerden seyahat uyarıları
  16:02 İran-İsrail gerilimi nedeniyle ülkelerden seyahat uyarıları

  İran ile İsrail arasında tırmanan gerilim nedeniyle birçok ülke, bölgeye seyahatlerle ilgili uyarılar yapmaktadır. İsrail'in İran Konsolosluğu'na yapılan saldırının ardından İran'ın karşılık vereceğini açıklamasıyla başlayan gerilim devam etmektedir. Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, Avusturya, Hindistan, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler, vatandaşlarını İran, Lübnan, İsrail ve Filistin'e seyahat etmemeleri konusunda uyarıda bulunmuştur. Ayrıca, Hollanda ve Kanada da vatandaşlarına bölgeye seyahatten kaçınmaları konusunda uyarıda bulunmuştur.

 • Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, Antalya'daki teleferik kazasının kurtarma çalışmalarını koordine ediyor
  16:00 Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, Antalya'daki teleferik kazasının kurtarma çalışmalarını koordine ediyor

  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, Antalya'da meydana gelen teleferik kazasının ardından başlatılan kurtarma çalışmalarına katılarak koordinasyon sağlıyor. Aras, yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, sürecin sonuna kadar takip edeceklerini ve ihtiyaç duyulduğunda görevlerinin başında olacaklarını belirtti.

 • Edirne'de boşanma aşamasında olan kadın, eşi tarafından silahla vurularak öldürüldü
  15:38 Edirne'de boşanma aşamasında olan kadın, eşi tarafından silahla vurularak öldürüldü

  Edirne'de P.A. (22) ile boşanma aşamasında olduğu kocası B.A, (22) arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Kavga sırasında B.A, eşini silahla vurarak yaraladı. Sağlık ekipleri olay yerine geldiğinde P.A'nın hayatını kaybettiğini belirledi. Şüpheli B.A, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, şehit Piyade Sözleşmeli Er Salih Ay'ın ailesini ziyaret etti
  15:23 Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, şehit Piyade Sözleşmeli Er Salih Ay'ın ailesini ziyaret etti

  Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu ve eşi Emine Aydoğdu, şehit Piyade Sözleşmeli Er Salih Ay'ın ailesini ziyaret etti. Vali Aydoğdu ve eşi, şehit ailesiyle bir süre sohbet ederek istek ve ihtiyaçlarını dinledi ve tüm şehitler için dualar etti.


Advertisement