Vural: "Allah Bizi Fitnecilerden Fesatlardan Korusun" - Son Dakika

Vural: "Allah Bizi Fitnecilerden Fesatlardan Korusun"

28.08.2015 16:57
Vural: "Allah Bizi Fitnecilerden Fesatlardan Korusun"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ahmet Davutoğlu’nun bakanlık teklifini kabul eden MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’in MHP’li sıfatı ile üstleneceği bir görev olamayacağını belirterek, kurulacak seçim hükümetinde MHP’li bir üyenin olmayacağını söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ahmet Davutoğlu'nun bakanlık teklifini kabul eden MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in MHP'li sıfatı ile üstleneceği bir görev olamayacağını belirterek, kurulacak seçim hükümetinde MHP'li bir üyenin olmayacağını söyledi.

Vural, Türkeş soyisminin siyasi bir kumpasın parçası olarak kullanılmasından teessüf ettiğini açıkladı.

"DERHAL UZAKLAŞTIRILMIŞTIR"

Tuğrul Türkeş'in partili sıfatıyla herhangi bir görev üstlenemeyeceğine dair tedbir kararı alındığını, bu kararı TBMM Başkanlığına sunduklarını söyleyen Oktay Vural, "Gerekli bildirimlerimizi TBMM Başkanlığına yaptık. Dün, TBMM Başkanlığına 'anayasa gereğince siyasi partilerin oranlarına göre üye alınır' hükmü çerçevesinde seçim hükümetine MHP olarak katılınmayacağına, MHP'ye teklif gelmesi halinde kabul etmeyeceğine dair parti politikasına aykırı hareket eden Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş'in parti üyeliğinden tedbirli olarak kesin çıkartılma cezasıyla Merkez Disiplin kurulu Başkanlığına gönderdiği yazıyı gönderdim. Bugün kendilerine bu tedbir kararının ne anlama geldiğini yazı ile ilettim. Siyasi Partiler Kanununun 59. maddesi uyarınca partiden geçici çıkartmayı veya kesin çıkartmayı gerektiren hallerde disiplin cezası verilmesi için karar almaya yetkili parti organları, tedbir niteliğinde olmak üzere disiplin kuruluna sevk edilen üyeyi parti içindeki görevlerinden derhal uzaklaştırabilir. Derhal uzaklaştırılmıştır, derhal. Bu zatın MHP'li sıfatı ile üstlenebileceği hiçbir görev yoktur."

MHP iradesinin kirli ortaklıklara bulaştırılamayacağını söyleyen Oktay Vural, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tedbir kararı alındıktan sonra üyelik sıfatı kesinlikle açığa çıkmıştır. Tedbirin amacı budur. MHP'den nedir alıp veremediğiniz. Mert olan insan tavrını koyar. MHP'nin siyasi iradesini kirli ortaklıklarına bulaştıramayacaklar. Hala bir kişi hakkında MHP'li sıfatını kullanmak MHP'yi yok saymaktır. MHP'li bir üyemiz seçim hükümetinde yoktur. Yapılacak atama MHP'li bir üye ataması olmayacaktır ey Davutoğlu. Madem çok istiyordun MHP'yi 4 ilkesine 'evet' deseydin."

"BİZİM İÇİN DAVUTOĞLU'NA YILDIRIM GİBİ GİDEN BİR TUĞRUL VARDIR"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan'ın Tuğrul Türkeş'ten bahsederken soyadını söylememesinin doğru bir tavır olduğunu kaydeden Oktay Vural, sözlerine şöyle devam etti: "Türkeş soyisminin bu davranışa yakışmadığını, Türkeş soyismini hukuki olan bir süreç ile ilgili kullandık, siyaseten aslında kullanmamak doğrudur. Bundan önce Ahmet Kutalmış Türkeş AKP milletvekiliydi. AKP milletvekilliğinden ayrıldığında, AKP Türk adını anayasadan çıkartmak istediğini, PKK'nın istek ve talepleri ile birebir örtüşen çözüm sürecini sürdürdüğü, Atatürk adından bahsetmediği, Ahmet Davutoğlu'nun babası hakkında dil uzatan ifadeleri dikkate alarak, AKP'nin milli ve manevi değerlerden koptuğunu ifade edip partiden ayrılmıştı. Şimdi partisinin verdiği görev yerine AKP Genel başkanının verdiği görevi yerine getirmek üzere yıldırım gibi koşan bir Tuğrul var. Türkeş soyisminin bu şekilde bir siyasi kumpasın parçası olarak kullanılmasından teessüf ediyorum. Böyle bir konuda Türkeş soyismini kullanmayalım. Bizim için artık sadece Davutoğlu'na yıldırım gibi giden bir Tuğrul vardır."

Tuğrul Türkeş'in "Beni kimse MHP'den atamaz" sözlerine cevap veren Oktay Vural, " İşte yok diyorum kardeşim yahu. MHP'nin böylesine bir siyasal iradesi varken, hala MHP'nin siyasal iradesini temsil etme konusundaki ısrar, aslında bu kişinin hangi görevle Davutoğlu tarafından atandığını ortaya koyuyor. Ben bu güne kadar PKK, HDP'nin çözüm ortaklığına helal oyları karıştırmadım, hiç kimse karıştıramaz" ifadelerini kullandı.

"ALLAH BİZİ FİTNECİLERDEN, FESATLARDAN KORUSUN"

Son zamanlarda yaşananların AKP'nin tek korkusunun MHP olduğunu gösterdiğini anlatan Vural, şunları söyledi:

"AKP'nin tek rakibi MHP'dir. MHP korkusu AKP kılavuzlarının iliklerine kadar işlemiş, saraya kadar sirayet etmiştir."

Oktay Vural, Başbakan Davutoğlu'nun MHP'li milletvekillerine seçim hükümetinde görev teklif etmesini eleştirerek bunun siyasal ahlaksız olduğunu ifade etti. "Bir kimse şerefli bir mücadeleyi temsil eden MHP'nin şahsiyetini şahsi ikbali için kullanarak kirleteceğini düşünüyorsa beyhudedir" diyen Vural, "Allah bizi bu fitnecilerden, fesatlardan korusun. MHP'nin dik duruşunu, yükselişini bu tür ayak oyunları ile engellemeye kimsenin gücü yetmez. Bu kumpası kurarak başarılı olacaklarını zannedenlere Sayın Başbuğ'umuzun bir sözünü hatırlatırım, 'dalından kopan yaprağın akıbetini rüzgar tayin eder.' Böylesine oyunlardan medet uman zihniyetin bir bataklıkta olduğu gayet net. İşiniz gücünüz fitne, dik durmayı beceremediniz. Size oy veren insanlar sizin gibi siyasetçiler yüzünden boynu büküktür" ifadelerini kullandı.

AK Parti'nin MHP'den daha başka transferler de yapacağı iddialarının sorulması üzerine Vural, "MHP'nin yükselmesinden korkuyorlar. AKP'ye oy veren insanlar MHP'nin haklı çıktığını görüyor, onların MHP'ye yönelmesini engellemek için bu tezgahı yapıyorlar" yanıtını verdi. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Vural: 'Allah Bizi Fitnecilerden Fesatlardan Korusun' - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement