Akdeniz Üniversitesi'ndeki Nakiller - Son Dakika

Akdeniz Üniversitesi'ndeki Nakiller

19.03.2012 16:57
Akdeniz Üniversitesi'ndeki Nakiller

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd.Doç.Dr.Özlenen Özkan, Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan hastası Uğur Acar'ın alnını hareket ettirebildiğini, kulak ve çene altında kaşıntılar olduğunu, çift kol nakli...

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan hastası Uğur Acar'ın alnını hareket ettirebildiğini, kulak ve çene altında kaşıntılar olduğunu, çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır'ın da baş parmağını hareket ettirebildiğini bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, her iki hasta için iki aylık sürenin tamamlamak üzere olduğunu belirtti. Uğur Acar ile Atilla Kavdır'ın sağlık durumlarının beklenenden daha iyi olduğunu vurgulayan Özkan,

"Aslında biz ikinci ayın sonunda her iki hastamızı da taburcu etmeyi planlamıştık. Ancak uzakta olmaları nedeniyle özellikle Atilla'nın fizyoterapi, fizik tedavilerinin başlaması ve devam etmesi nedeniyle erteledik" dedi.

Yüz nakli yapılan Uğur Acar'ın yüzünü hissetmeye başladığını söyleyen Özlenen Özkan, "Uğur'un alın hareketleri başladı. Alnı hareket ediyor, duyuları var. Alt çenede ve burunda duyusu var, dokunduğumuzda hissedebiliyor ve kaşınıyor" diye konuştu.

Bu hareketlenmelerin beklenenden daha erken yaşandığını belirten Özkan, her şeyin sorunsuz şekilde ilerlediğini ve bu durumun da kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirdi. Uğur Acar'ın alnında mimikleri olduğunu ifade eden Özkan, Acar'ın şu anda konuşmalarının daha net anlaşılabildiğini kaydetti. Özkan, "Sık sık telefonda konuşuyoruz. Artık Uğur'un ne demek istediğini daha net anlayabiliyoruz. Bu da çok iyi bir gelişme" dedi.

Çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır'ın sağlık durumunun da iyi olduğunu belirten Özlenen Özkan, Kavdır'ın yoğun bakımdan geç çıkmasına rağmen tedavi sürecine hızlı şekilde yanıt verdiğinin altını çizdi. Özkan, "Atilla'nın baş parmak hareketleri başladı. En az 6 ay sonra neticelerini daha net görebiliriz" diye konuştu.

Özkan, her iki hastayı da 15-20 gün sonra taburcu etmeyi planladıklarını bildirdi.

- ANTALYA

YORUMLAR
500
Bakan Koca'nın açıkladığı maymun çiçeği virüsüne yakalanan kişi, İstanbul'da bir şehir hastanesinde tedavi görüyor Bakan Koca'nın açıkladığı maymun çiçeği virüsüne yakalanan kişi, İstanbul'da bir şehir hastanesinde tedavi görüyor Pistte 30 yıl sonra ilki gerçekleştirdi, rakiplerine gözdağı verdi (1) Pistte 30 yıl sonra ilki gerçekleştirdi, rakiplerine gözdağı verdi (1) Hatay, ana vatana katılışının 83. yıl dönümü kutlamalarına hazırlanıyor Hatay, ana vatana katılışının 83. yıl dönümü kutlamalarına hazırlanıyor
Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık Akdeniz Üniversitesi'ndeki Nakiller - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement