Bağışıklık Sistemi Kanser Hücrelerini Yok Edebilir - Son Dakika
Sağlık

Bağışıklık Sistemi Kanser Hücrelerini Yok Edebilir

Bağışıklık Sistemi Kanser Hücrelerini Yok Edebilir

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini tanıyıp yok edebilme yeteneğine dair yeni ayrıntılar keşfetti. Kanser hücrelerinin önemli bir proteinden yoksun olması durumunda bile bazı bağışıklık hücrelerinin kanserle savaşabileceği ortaya çıktı. Bu keşif, potansiyel yeni kanser tedavi stratejilerinin önünü açabilir.

29.11.2023 14:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

LOS ANGELES, 29 Kasım (Xinhua) -- ABD'deki Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'nden (UCLA) araştırmacılar, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini nasıl tanıyıp yok edebildiğine dair yeni ayrıntılar keşfederek agresif kanserleri tedavi edecek potansiyel yeni stratejilerin önünü açtı.

Üniversiteden Salı günü yapılan açıklamaya göre, UCLA Jonsson Kapsamlı Kanser Araştırmaları Merkezi'ndeki araştırmacılar kanser hücrelerinin, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini takip etmede kullandığı önemli bir proteinden yoksun olması durumunda bile bazı bağışıklık hücrelerinin kanserle savaşabileceğini keşfetti.

Araştırma ekibi, kritik önemdeki B2M proteinin yokluğunun, hem hayvan çalışmalarında hem de hasta tümör biyopsilerinde, doğal öldürücü (NK) hücreleri ve CD4+ T hücrelerini içeren alternatif bir bağışıklık yanıtını aktive ettiğini ortaya koydu.

Araştırmacılara göre bu keşif, bağışıklık sisteminde kanser hücrelerini bulup saldırmak için potansiyel bir destek mekanizmasının varlığına işaret ediyor.

David Geffen Tıp Fakültesi'nin UCLA-Charles R. Drew Tıp Eğitimi Programı'nda çalışan ve araştırmanın baş yazarlarından biri olan Mildred Galvez, "NK ve CD4+ T hücrelerinin beklenmedik kritik rolü, bağışıklık kontrol noktasını bloke eden ilaçlar yardımıyla, bağışıklık sisteminin belirli tümör türleriyle mücadele edebilmesinin bir başka yoluna işaret ediyor olabilir" dedi.

Kaynak: Xinhua

Son Dakika Sağlık Bağışıklık Sistemi Kanser Hücrelerini Yok Edebilir - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi
  22:29 Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi

  Süper Lig devi Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında sahasında Fatih Karagümrük'e 2-0 mağlup olarak elendi.

 • CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok
  22:02 CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı canlı yayında, "DEM Parti ile CHP arasında ittifak var mı?" sorusuna yanıt verdi. Özel, "Bunu kaç kere söylesin CHP. Bu CHP'nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok. Ne onların bize kayıtsız şartsız desteği söz konusu ne bizim onlara desteğimiz var. DEM'le imza, yazı, protokol yok böyle bir şey. Kandille anlaşmaya çalışanların, resmi heyet yollayanların geçmişte yaptıkları ortada." dedi.

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  21:18 Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  21:04 Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.

 • Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama
  20:01 Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama

  Saran Holding, TFF'nin iptal ettiği Süper Lig yayın ihalesi kararına dair sert bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ''TFF İhale Komisyonu ile gerçekleşen yüz yüze toplantıda, tarafımıza mevcut yayıncı kuruluşun ihaleden diskalifiye edildiği net olarak beyan edilmiştir. Dolayısıyla bugün gerçekleşen “iptal” daha önce de olduğu gibi, Türk futbolunu esir almış olan mevcut yayıncı ile devam etmenin kılıfıdır'' ifadeleri yer aldı.

 • ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak
  18:56 ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak

  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken ABD Başkanı Joe Biden'dan Ramazan ayında 40 gün ateşkesi öngören müzakere görüşmelerine ilişkin açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde "Gelecek pazartesiye kadar bir ateşkes sağlanacaktır" diyen Biden, yeni açıklamasında ateşkesin yakın zamanda mümkün olmadığını söyledi. Biden, "Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak ancak umudumu koruyorum." dedi.

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
  17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.


Advertisement