Hastalığından Kurtuldu, Tornacılığa Devam Ediyor - Son Dakika
Sağlık

Hastalığından Kurtuldu, Tornacılığa Devam Ediyor

Hastalığından Kurtuldu, Tornacılığa Devam Ediyor

ADANA'da parmaklarında oluşan şişlikle başlayan ağrılar nedeniyle gittiği hastanede 'iltihaplı eklem romatizması' olarak bilinen 'romatoid artrit' hastası olduğunu öğrenen Abdulrezak Atak (63), Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde 10 yıllık tedaviyle sakat kalmaktan kurtuldu.

18.10.2018 10:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ADANA'da parmaklarında oluşan şişlikle başlayan ağrılar nedeniyle gittiği hastanede 'iltihaplı eklem romatizması' olarak bilinen 'romatoid artrit' hastası olduğunu öğrenen Abdulrezak Atak (63), Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde 10 yıllık tedaviyle sakat kalmaktan kurtuldu. Atak, torna tesviye dükkanında tekrar çalışmaya başladı.

Kentte 40 yıldır tornacılık işiyle geçimini sağlayan Abdulrezak Atak, 13 yıl önce vücudunun çeşitli yerlerinde eklem ağrılarıyla uyandı. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Balcalı Hastanesi'ne giden Atak'a 'romatoid artrit' teşhisi kondu. Bunun üzerine Atak, fizik tedaviye başladı. Daha sonra hastalığı ilermeye devam eden ve yürüme zorluğu çeken Atak, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı'nda Prof. Dr. Süleyman Özbek tarafından tedavi altına alındı.

İŞİME DEVAM EDİYORUM

Hastalığın tüm hayatını etkilediğini belirten Abdulrezak Atak, "Önce eklemlerimde şişmeler vardı. Ellerimi kaldıramaz, çorabımı dahi giyemezdim. Araç kullanamazdım, şimdi rahatlıkla kullanabiliyorum. İşime de devam ediyorum, tedavi yaklaşık 10 yılı buldu, 2-3 yılı fizik tedavide geçti. Yürüyemez hale gelmiştim, makas, çekiç tutamıyordum. Bu hastalıkta stres yapmamak lazım. Erken tedavi olursanız iyileşirsiniz. Ben hayatımdan memnunum, sağlığım yerinde" dedi.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Hastanın 10 yıldan daha uzun zamandan beri tedavi edildiğini anlatan Prof. Dr. Özbek ise şöyle konuştu:

"Kaşığı ağzına götüremediği, ekmeği bölemediği zamanlar oldu. Akciğerin tutulduğu başka bir dönemi de yaşamış. Ama tedavisinin tamamlanmasıyla, atölyede 40 yıldan beri yürüttüğü mesleğini sürdürebiliyor. Erken tanı ve tedaviyle başta romotoit artritle başlayan hastalıkların hastanın yaşam kalitesine, yaşam süresini olumsuz etkisini ortadan kaldırmak mümkün. Bu hastanın yaşam süresini yaklaşık 10 yıl azaltabiliyor. Erken tanı olduğu taktirde hastalığın olumsuz süreci tersine döndürülür. Bugün modern tedavi yöntemleriyle hasta, hastalığı unutacak kadar iyi duruma gelir" dedi.

- Adana

Kaynak: DHA

Son Dakika Sağlık Hastalığından Kurtuldu, Tornacılığa Devam Ediyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Rottweiler Köpeğinin Saldırısı Sonucu Yaralanan Çocuk Taburcu Edildi
  11:28 Rottweiler Köpeğinin Saldırısı Sonucu Yaralanan Çocuk Taburcu Edildi

  Adana'nın merkez Seyhan ilçesinde, Rottweiler cinsi köpeğin saldırısı sonucu yaralanan 4 yaşındaki çocuk hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edildi. Köpeğin sahibi ve arkadaşı serbest bırakılırken, köpek ise barınağa götürüldü.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz: Sağlıkta şiddetin mimarı siyasi iktidardır
  11:14 CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz: Sağlıkta şiddetin mimarı siyasi iktidardır

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, 17 Nisan Sağlıkta Şiddetle Mücadele günü nedeniyle yaptığı açıklamada, sağlıkta şiddetin toplumsal bir sorun haline geldiğini ve bu durumun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti. Aksaz Şahbaz, sağlıkta şiddeti engellemeye yönelik uygulanan Beyaz Kod verilerinin Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılmadığına dikkat çekti.

 • Uzmanından köpek besleyenlere uyarı: 'Köpekleri ağızlık ile dolaştırın'
  11:02 Uzmanından köpek besleyenlere uyarı: 'Köpekleri ağızlık ile dolaştırın'

  Adana'da son 5 günde yaşanan 2 köpek saldırısı nedeniyle uzmanlar köpek sahiplerini uyararak, ağızlık takmadan dışarı çıkartmamalarını önerdi.

 • Adana'da Son 5 Günde 2 Köpek Saldırısı: Uzmanlar Uyarıyor
  10:40 Adana'da Son 5 Günde 2 Köpek Saldırısı: Uzmanlar Uyarıyor

  Adana'da son 5 günde yaşanan 2 köpek saldırısı nedeniyle uzmanlar köpek sahiplerini uyararak, ağızlık takmadan dışarı çıkartmamalarını önerdi. Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, köpeklerin ağızlık takılarak dışarı çıkartılmasını önererek, sokak köpeklerinin de kısırlaştırılması gerektiğini belirtti.

 • Söğüt'te Çöp Konteynerlerinde ve Caddelerde İlaçlama Çalışmaları Devam Ediyor
  10:30 Söğüt'te Çöp Konteynerlerinde ve Caddelerde İlaçlama Çalışmaları Devam Ediyor

  Bilecik'in Söğüt ilçesinde çöp konteynerlerinde ve caddelerde ilaçlama çalışmaları devam ediyor. Söğüt Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, ilçede bulunan çöp konteynerlerinde ve caddelerde ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, yoğun bir titizlik ile vatandaşların temiz ve rahat bir ortamda olması için 7/24 çalışıyor.

 • Eskişehir'de Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
  09:54 Eskişehir'de Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

  Eskişehir'de yapılan Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda, bağımlılıkla mücadele konusunda yapılan çalışmalar değerlendirildi ve alınması gereken tedbirler konuşuldu. Toplantıya Vali Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ve diğer yetkililer katıldı.

 • ESOGÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde UMKE iş birliğiyle yangın tatbikatı gerçekleştirildi
  09:51 ESOGÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde UMKE iş birliğiyle yangın tatbikatı gerçekleştirildi

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde Hastane Afet ve Acil Durum Planları (HAP) çerçevesinde, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) iş birliğiyle yangın tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta, senaryo gereği yangın çıkması sonucu HAP aktive edildi, yangına müdahale edildi ve hastalar tahliye edildi. HAP tatbikatlarının amacı hastane personelinin acil durumlarda daha sistemli ve organize davranış geliştirmesini sağlamaktır.

 • İngiltere, 2009'dan sonra doğanlara sigara satışını yasaklayan yasayı onayladı
  09:17 İngiltere, 2009'dan sonra doğanlara sigara satışını yasaklayan yasayı onayladı

  İngiltere parlamentosu, yeni neslin hayat boyu sigaraya erişimini yasaklayan bir tasarıyı onayladı. 1 Ocak 2009'dan sonra doğanlara sigara satışı yasaklanacak. Bu yıl 15 yaşına giren çocuklar hayatları boyunca sigara alamayacaklar.

 • Samsun'da balkondan düşen çocuk hastanelik oldu
  01:47 Samsun'da balkondan düşen çocuk hastanelik oldu

  Samsun'da birinci kattaki evin balkonundan düşen yabancı uyruklu 2 yaşındaki çocuk hastanelik oldu. Olay, Samsun'un Atakum ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde meydana geldi. Irak uyruklu Nevin N.M.T.evlerinin birinci katındaki balkondan düştü. Ambulansla özel bir hastaneye kaldırılan çocuk tedavi altına alındı. Çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Polis olayla ilgili inceleme başlattı.


Advertisement