Turgut Özal Tıp Merkezi'nde çevrimiçi torasik cerrahi akciğer ameliyatı yapıldı - Son Dakika

Turgut Özal Tıp Merkezi'nde çevrimiçi torasik cerrahi akciğer ameliyatı yapıldı

16.09.2022 15:05

Malatya'da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde kapalı yöntemle gerçekleştirilen torasik cerrahi akciğer ameliyatıyla 4 ülkeden 100 civarında doktora çevrimiçi eğitim verildi.

Malatya'da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde kapalı yöntemle gerçekleştirilen torasik cerrahi akciğer ameliyatıyla 4 ülkeden 100 civarında doktora çevrimiçi eğitim verildi.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Hakkı Ulutaş ile Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Hastanesinden Prof. Dr. Muzaffer Metin'in 44 yaşındaki bir hastaya uyguladıkları ameliyat, çevrimiçi yayınlandı.

Prof. Dr. Metin, Türkiye'nin tıpta Avrupa'dan ileri düzeyde olduğunu, sağlık alanındaki tek rakiplerinin Çin ve Amerika olduğunu söyledi.

Ekip olarak akciğer cerrahisiyle ilgilendiklerini ve eğitim protokolü kapsamında burada ameliyat yaptıklarını kaydeden Metin, "Zor bir vakaydı, sabırla gayet güzel bir ameliyat oldu. Almanya, Mısır, Dubai ve Porto Riko'da izleyen göğüs cerrahisi arkadaşlar var." dedi.

Prof. Dr. Hakkı Ulutaş ise İstanbul dışında canlı bağlantılı akciğer ameliyatlarını (torasik cerrahiler) ilk kez Malatya'da klinikte yaptıklarını söyledi.

Ameliyat ettikleri 44 yaşındaki erkek hastanın çocukluktan bu yana tekrarlanan enfeksiyonlarla yaşadığını aktaran, Ulutaş, "Öksürük, balgam ve ağızdan kan gelmesi şikayetleri vardı. Ağızdan kan gelmesi, kan tükürme dediğimiz olay hayati tehlike arz eder. Eskiden açık cerrahide bile zor yapılan ameliyatı şimdi endoskopik kapalı yöntemle tek delikten canlı olarak gerçekleştirdik." diye konuştu.

İnternet altyapısı dolayısıyla katılımcı sayısının sınırlı tutulduğunu bildiren Ulutaş "Son 10 yılda biz 2 bin kapalı ameliyat yaptık, bu ameliyatlardan 500'ün üzerinde yaptık. Ameliyatın canlı verilmesini ilk defa yaptık." diye konuştu.

Ulutaş, ameliyatın gerçekleşmesine katkı sağlayan Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Hastanesinden Prof. Dr. Muzaffer Metin, Doç. Dr. Celal Buğra Sezen'e teşekkür etti.

Doç. Dr. Celal Buğra Sezen de oluşturdukları eğitim platformuyla Türkiye'de eğitim vermeyi planladıkların belirtti.

YORUMLAR
500
Malatya'da 'Hukuk Kliniği' açıldı Malatya'da 'Hukuk Kliniği' açıldı Tümişder Malatya Şube Başkanı: 'Emekli ve Dar Gelirliler TOKİ'den Ev Alamaz' Tümişder Malatya Şube Başkanı: 'Emekli ve Dar Gelirliler TOKİ'den Ev Alamaz' Mtb Başkanı Özcan: 'Kuru Meyve Grubunda Malatya Kayısısı Türkiye'nin Yüzünü Güldürmeye Devam Ediyor' Mtb Başkanı Özcan: 'Kuru Meyve Grubunda Malatya Kayısısı Türkiye'nin Yüzünü Güldürmeye Devam Ediyor'
Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık Turgut Özal Tıp Merkezi'nde çevrimiçi torasik cerrahi akciğer ameliyatı yapıldı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement