Öğretmenin Organları 3 Kişiye Hayat Verdi - Son Dakika
Sağlık

Öğretmenin Organları 3 Kişiye Hayat Verdi

Öğretmenin Organları 3 Kişiye Hayat Verdi

Çanakkale'nin Çan ilçesinde geçirdiği beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşen İngilizce öğretmeni Yasemin Gül'ün organları, Bursa'da 3 kişiyi hayata bağladı.

10.01.2012 18:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çanakkale'nin Çan ilçesinde geçirdiği beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşen İngilizce öğretmeni Yasemin Gül'ün organları, Bursa'da 3 kişiyi hayata bağladı.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem Kaya, organların başarılı operasyonlarla alıcılara nakledildiğini söyledi.

Kaya, 2012 yılının ilk karaciğer ve böbrek nakillerinin yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

"Çanakkale'de vefat eden bir kişinin organlarının yakınları tarafından bağışlanması sonucu, organlar ekipler tarafından çıkarıldı ve hastanemize getirildi. Yasemin Gül isimli öğretmenden alınan karaciğeri, 57 yaşındaki Nihat Kali'ye başarılı bir ameliyatla naklettik. Hastamız, karaciğerinde siroz ve tümör olan bir hastaydı. Bu bağış sayesinde sağlığına kavuşmuş oldu."

Organ bağışının çok ulvi bir insanlık görevi olduğunu vurgulayan Kaya,

"Bağışların bölgemizde bu sene artmasını bekliyoruz. Bu konuda basından da destek bekliyoruz. Basından destek aldığımız dönemlerde organ bağışlarının bariz bir biçimde arttığını gördük. Basının olumsuz yöndeki yaklaşımı da bağışları kötü yönde etkiliyor" dedi.

Kaya, 2012 yılında hedef olarak, iyi bir çıkış yapmayı umduklarını belirterek, gerek kadavradan gerekse canlıdan yapılacak operasyonların sayısını önceki yıllara göre arttırmayı planladıklarını bildirdi. - BURSA

Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık Öğretmenin Organları 3 Kişiye Hayat Verdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bahçesaray'da iki hasta ambulans helikopterle hastaneye sevk edildi
  00:40 Bahçesaray'da iki hasta ambulans helikopterle hastaneye sevk edildi

  Van'ın Bahçesaray ilçesinde göğüs ağrısı olan 75 yaşındaki hasta ile 22 yaşındaki hamile kadın, ambulans helikopterle Van'a sevk edildi. Bahçesaray Devlet Hastanesine göğüs ağrısı şikayetiyle kaldırılan 75 yaşındaki hasta ile doğum sancısı çeken 22 yaşındaki hamile kadının ileri tetkik ve tedavi için Van'a sevkine karar verildi. Karayoluyla sevkin sıkıntılı olmasından dolayı Van İl Sağlık Müdürlüğünden helikopter ambulans talep edildi. Kısa sürede hazırlanan ambulans helikopter, Bahçesaray ilçesine giderek 75 yaşındaki hasta ile gebe kadını Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine ulaştırdı.

 • Kütahya'da Yeni Sağlık Yerleşkesi İnşa Edilecek
  21:20 Kütahya'da Yeni Sağlık Yerleşkesi İnşa Edilecek

  AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binasının yıkılıp yerine 'Sağlık Yerleşkesi' yapılacağını duyurdu. Yerleşkede Aile ve Halk Sağlığı Merkezi, Verem Savaş Dispanseri gibi birimlerin bulunacağı belirtildi.

 • Siirt'te Doktor Ersin Arslan Anıldı
  18:39 Siirt'te Doktor Ersin Arslan Anıldı

  Siirt Tabipler Odası üyeleri, Gaziantep'te görevi başındayken hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen doktor Ersin Arslan'ı anmak için basın açıklaması yaptı. Açıklamada, sağlıkta şiddetin önlenmesi için birlikte hareket edilmesi gerektiği vurgulandı.

 • Mardin'de kayalıklardan düşen kişi ağır yaralandı
  18:34 Mardin'de kayalıklardan düşen kişi ağır yaralandı

  Mardin'in merkez Artuklu ilçesinde Kabala Mahallesi'nde kayalıklara çıkan Hamdullah Buray, dengesini kaybederek düştü. Olay yerine AFAD, jandarma ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. Ağır yaralanan Buray, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

 • Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Festivali düzenliyor
  17:54 Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Festivali düzenliyor

  Karabük Üniversitesi, sağlık alanında yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek amacıyla Sağlık Bilimleri Festivali düzenleyecek. Festival, 6-7 Kasım tarihlerinde Türkiye'deki birçok paydaşın katılımıyla gerçekleştirilecek. Festivalde akademisyenler, profesyoneller ve öğrenciler bir araya gelerek sağlık alanına dair yenilikçi yaklaşımlar geliştirecek ve mevcut yapıyı geliştiren model tasarımlarının ortaya çıkmasına katkıda bulunacak. Ayrıca festivalde yarışmalar, atölye çalışmaları, tiyatro, müzik ve şiir dinletisi, konser, kültürel etkinlikler, spor turnuvaları gibi birçok etkinlik düzenlenecek.


Advertisement