Ordu'da Kahverengi Kokarca İle Mücadele Çalışmaları Devam Ediyor - Son Dakika
Sağlık

Ordu'da Kahverengi Kokarca İle Mücadele Çalışmaları Devam Ediyor

Ordu\'da Kahverengi Kokarca İle Mücadele Çalışmaları Devam Ediyor

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kahverengi kokarca ile mücadele çalışmaları kapsamında 2 ayda 33 bin hanede ilaçlama yapıldı. Ayrıca 385 adet eğitim toplantısı düzenlendi.

22.11.2023 16:41  Güncelleme: 17:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, kahverengi kokarca ile mücadele çerçevesinde 2 ayda 33 bin hanede ilaçlama çalışması yapıldığını, 385 adet eğitim toplantısı düzenlendiğini söyledi.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ilçe müdürlüklerinde görevli fındık uzmanları tarafından kahverengi kokarca ile mücadele çalışmaları çerçevesinde, il genelinde son 2 ayda 385 adet eğitim toplantısı düzenlendi. Eğitimlerin yanında, havaların soğumasıyla birlikte kışlak alanlara gelen kahverengi kokarcayla kışlak mücadelesinde, halk sağlığında kullanılan ilaçlar ile 33 bin hanede ilaçlama çalışması gerçekleştirildi.

"2023 yılında sahil kesiminde artış gösterdi"

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, 2016 yılında ilk kez Gürcistan'da tespit edilen kahverengi kokarcanın 2017 yılında Artvin ilinde görüldüğünü söyledi. Yılmaz, "Ülkemizde tespit edilmesi ile birlikte il müdürlüğü olarak çalışmalara başlamıştık. İlk olarak 2018 yılında 9 ilçemizde feromon tuzaklar kurmuştuk ve ilimizdeki yayılımını takip etmeye başlamıştık. 2022 yılına kadar kurduğumuz bu tuzaklara sadece Fatsa ilçemiz Bolaman bölgesinde 2-3 tane zararlının tuzağa takıldığını gözlemlemiştik. Ancak İlimizde bu yıla kadar düşük popülasyonda seyir eden kahverengi kokarca zararlısı, 2023 yılında ilaçlama döneminde havaların yağışlı geçmesi ve ardından yaz mevsiminin sıcak geçmesi nedeniyle özellikle sahil ilçelerimizde ani bir artış göstermiştir" diye konuştu.

"Şuana kadar 385 eğitim toplantısı düzenlendi"

Şuanda il genelinde kahverengi kokarca konusunda eğitim seferberliği gerçekleştirildiğini ifade eden Yılmaz, "19 ilçemizde il ve ilçe müdürlüklerimizde görevli konu uzmanlarının sunumları ile muhtarlarımız konu hakkında bilgilendirilmişlerdir. Ayrıca kırsal mahallelerde üreticilerimize gerek sunum şeklinde gerekse bahçe okulu eğitimleri ile eğitimler yapılmıştır. İl ve ilçe müdürlüklerimizde görev alan konu uzmanı personelimiz ile birlikte ziraat odalarında bulunan tarım danışmanlarımızın da görev aldığı bu eğitimler halen devam etmektedir. Bu zamana kadar 385 adet eğitim toplantısı gerçekleştirilmiştir. Müftülüklerimizle koordineli olarak cuma namazı hutbelerinde mücadelenin önemine değinilmiş, kırsalda halkın içinde olan imamlarımıza konunun öneminden dolayı eğitim toplantıları düzenlenmeye devam edilmektedir. Yüz yüze eğitimler yanında üretici cep telefonlarına kısa mesaj gönderilerek, kurumumuza ait web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarla konu devamlı olarak gündemde tutulmaktadır. Eğitimlerde il müdürlüğümüz ve bakanlığımızca bastırılan liflet ve broşürler dağıtılmaktadır" ifadelerini kullandı.

"2 ayda 33 bin hanede ilaçlama yapıldı"

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediyesi ilaçlama ekibi ve ekipmanları ile 2 ayda 33 bin hanede çalışma yürütüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Havaların soğumasıyla birlikte kışlak alanlara gelen kahverengi kokarca ile kışlak mücadelesinde halk sağlığında kullanılan ilaçlar ile zararlının çok yoğun olduğu mahallelerde ilaçlama çalışmaları yapılmıştır. Bu ilaçlamanın faydasını gören bazı muhtarlıklarımız kendi mahallelerinde ekipler kurmuşlardır. Müdürlüklerimizce eğitildikten sonra kendi mahallelerinde ilaçlamaya katkı sağlamışlardır. Bu zamana kadar sektör paydaşlarımızın ve bazı ilçe belediyelerimizin katkıları ile alınan ilaçlarla Ordu Büyükşehir Belediyesi'ne ait ilaçlama ekipleri tarafından 33 bin hanede ilaçlama çalışmaları gerçekleştirilmiştir." - ORDU

Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık Ordu'da Kahverengi Kokarca İle Mücadele Çalışmaları Devam Ediyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gazze'de Çocuklar Açlıktan Ölüyor
  03:46 Gazze'de Çocuklar Açlıktan Ölüyor

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'de çocukların açlıktan öldüğünü belirtti. Ghebreyesus, bölgedeki hastane binalarının da yıkıldığını aktardı. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, yetersiz beslenme ve susuzluktan dolayı en az 15 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. BM yardım yetkilileri ise Gazze Şeridi'nde gıda güvensizliği ve beslenme yetersizliği sorununa dikkat çekti.

 • Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, deprem sonrası AFAD ve 112 Acil Çağrı Merkezi'ni ziyaret etti
  01:27 Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, deprem sonrası AFAD ve 112 Acil Çağrı Merkezi'ni ziyaret etti

  Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Yenice merkezli 4,9 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünü (AFAD) ziyaret etti. Vali Aktaş, AFAD İl Müdürlüğü ve 112 Acil Çağrı Merkezi yetkililerinden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 • Bursa'da deprem sonucu ikinci kattan atlayan kişi hayatını kaybetti
  23:31 Bursa'da deprem sonucu ikinci kattan atlayan kişi hayatını kaybetti

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çanakkale'nin Yenice ilçesinde meydana gelen deprem sonucunda Bursa'nın Nilüfer ilçesinde ikinci kattan atlayan bir kişinin hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Koca, depremde ağır yaralanan vatandaşa yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını belirtti ve başsağlığı dileklerini iletti.

 • Çanakkale depreminde korkudan atlayan vatandaş hayatını kaybetti
  23:27 Çanakkale depreminde korkudan atlayan vatandaş hayatını kaybetti

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çanakkale Yenice'de meydana gelen depremde Bursa'nın Nilüfer ilçesinde yaşayan bir vatandaşın korkudan ikinci kattan atladığını ve kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini açıkladı.

 • Düzce'de 5 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi Hizmete Açıldı
  23:23 Düzce'de 5 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi Hizmete Açıldı

  Sağlık Bakanlığı tarafından Düzce'nin Aziziye Mahallesinde yapılan 5 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Merkezde Toplum Sağlığı Merkezi ile 112 Başhekimliği birimleri de yer alıyor.


Advertisement