Prof. Dr. Tevfik Özlü: "Pandemi pek bitecekmiş gibi görünmüyor" - Son Dakika

Prof. Dr. Tevfik Özlü: "Pandemi pek bitecekmiş gibi görünmüyor"

07.11.2021 10:55

Prof. Dr. Tevfik Özlü: "Pandemi pek bitecekmiş gibi görünmüyor" Korana virüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr.

Prof. Dr. Tevfik Özlü: "Pandemi pek bitecekmiş gibi görünmüyor"

Korana virüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü:

"Pandemiyi yakın zamanda durduracak, bitirecek unsuru ufukta göremiyorum"

"Eğer aşılanmayı hızlı bir şekilde yapabilirsek, ağır hastalığı ve ölümü önleyebilirsek, bunu grip gibi sıradan mevsimsel bir hastalık haline getirebilirsek, o zaman tekrar hayatımız normale dönebiliriz"

"Aşılanma dünyada çok iyi gitmiyor"

"Dünyada ölümler henüz daha istenilen düzeyde önlenebilmiş değil"

TRABZON - Korana virüs Bilim Kurulu üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, tüm dünyayı ve Türkiye'yi etkileyen Korona virüs vakalarının pek bitecekmiş gibi gözükmediğini belirterek virüsün dünyanın her yerinde var olmaya devam edecek gibi göründüğünü söyledi.

Dünyada aşılamanın çok iyi gitmediğini, yakın zamanda pandemiyi bitirecek unsuru ufukta görünmediğini kaydeden Özlü, "Eğer aşılanmayı hızlı bir şekilde yapabilirsek, ağır hastalığı ve ölümü önleyebilirsek, bunu grip gibi sıradan mevsimsel bir hastalık haline getirebilirsek, o zaman tekrar hayatımıza normale dönebiliriz" dedi.

"Gençler bu hastalığı hafif atlatsa da çevrelerindeki büyüklerine aile büyüklerine yakınlarına bulaştırabiliyorlar ve onlar bunu atlatamayabiliyor" diyen Özlü "Dolayısıyla sevdiklerinizin, yakınlarınızın sizin yüzünüzden hasta olması hastanede yoğun bakımda yatması ya da ölmesi çok büyük vicdan sorumluluğu. O açıdan çok dikkat etmekte yarar var. Salgın aslında bir yere gitmiyor duruyor yani devam ediyor, giderek süreğen bir hale geliyor. İki yıla yakın zamandır kat ettiğimiz mesafeye bakarsak, zaman zaman dalgalanmalar olmakla birlikte virüsle yaşamaya devam ettiğimizi görüyoruz. Artık virüs her yerde var dünyanın her yerinde var ve olmaya da devam edecek gibi görünüyor. Yakın zamanda bunu durduracak bu pandemiyi bitirecek bir şeyi ben ufukta göremiyorum. Aşılanmalar çok yarar sağladı şu açıdan, ağır vakalar azaldı. Dünyada ölümler henüz daha istenilen düzeyde önlenebilmiş değil. Aşılanma da dünyada çok iyi gitmiyor. Eğer aşılanmayı hızlı bir şekilde yapabilirsek, ağır hastalığı ve ölümü önleyebilirsek, bunu grip gibi sıradan mevsimsel bir hastalık haline getirebilirsek, o zaman tekrar hayatımıza normale dönebiliriz. Çok kısa zamanda bu noktaya ulaşabileceğimizi düşünmüyorum virüsle yaşamaya devam edeceğiz. Hem virüs olacak hem de biz tedbirimizi alacağız. Hayatımızı kesintiye uğramadan yasaklar kısıtlamalar olmadan devam ettirmeye çalışacağız" şeklinde konuştu.

YORUMLAR
500
CHP'li vekilden AK Parti'ye gece saat 01:00'den sonra uygulanan müzik yasağı tepkisi: Yaşam tarzına müdahaledir CHP'li vekilden AK Parti'ye gece saat 01:00'den sonra uygulanan müzik yasağı tepkisi: Yaşam tarzına müdahaledir Özge Bahçetepe: 'Ev Hanımlarının Geri Dönüşüme İlgisi Her Geçen Gün Büyüyor' Özge Bahçetepe: 'Ev Hanımlarının Geri Dönüşüme İlgisi Her Geçen Gün Büyüyor' Bursa haber: Nilüfer Belediyesi İzzet Şadi Sayarel Huzurevi hizmete başladı Bursa haber: Nilüfer Belediyesi İzzet Şadi Sayarel Huzurevi hizmete başladı
Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık Prof. Dr. Tevfik Özlü: 'Pandemi pek bitecekmiş gibi görünmüyor' - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement