Sağlık Bakanı Koca: Asistanların nöbet sayısı yeni yönetmelikte sekizi aşmayacak - Son Dakika

Sağlık Bakanı Koca: Asistanların nöbet sayısı yeni yönetmelikte sekizi aşmayacak

16.08.2022 09:05

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni yönetmelik kapsamında asistan doktorlara dair atılan adımlara ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Asistan arkadaşlarımızın nöbet sayıları yeni yönetmelikte sekizi aşmayacak. İnternlere verilecek olan asgari ücret düzenlemesi ise kanunla mümkün. Meclis tatilde. Meclis açıldığında, meclisin iradesi en erken dönemde devreye girecek" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) 21'inci kuruluş yıldönümü programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"İNTERNLERE VERİLECEK ÜCRET MECLİS AÇILDIĞINDA KANUNLAŞACAK"

Asistanlar ile ilgili atılan adımları detaylandıran Bakan Koca, "Biliyorsunuz eğitim araştırma hastanelerimizde, üniversite hastanelerimizde özellikle sistemin yükünü taşıyan asistan arkadaşlarımız ve ayrıca intern arkadaşlarımız. İntern arkadaşlarımızla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesi olmuştu kabine sonrası ve bundan böyle intern yani son sınıflarında asgari ücret kadar bir ücret müjdesi olmuştu. Bununla ilgili de bakıyorum özellikle intern arkadaşlarımız 'Niye halen bu bize ödenmiyor' diyor. Bildiğiniz gibi bu, kanunla olan bir durum. Yani internlere verilecek olan bu ücretin değişikliği kanunla mümkün. Meclis tatilde olduğunda, iradesi nasıl devreye girecek? Meclis açıldığında, meclisin iradesi en erken dönemde devreye girecek" açıklamasında bulundu.

"ASİSTANLARIN NÖBET SAYISI 8'İ GEÇMEYECEK"

Sistemin yükünü taşıyanların asistanlar olduğunu belirten Bakan Koca, "Asistan arkadaşlarımızın bu dönemde taban ücretlerini önemli oranda farklılaştırdık ama uygulamada da asistan arkadaşlarımızın hem katsayılarını hem de ortalamadan, kliniklerin farklılıklarını daha fazla karşılık bulmalarının hem de mesai sonrası çalışmalarının önünü açtık. Önümüzdeki dönemde asistan arkadaşlarımız nöbet sayıları yeni yönetmelikte sekizi aşmayacak. Aşma durumunda, ilgili klinikle ilgili yaptırımlar yönetmelikte geliyor. Dolayısıyla biz nöbet ertesi 24 saatten fazla çalışılmamasını ve bunun da sekiz nöbetten fazla olmamasını yönetmelikle netleştiriyoruz. Dolayısıyla çocuklarımız hem nöbet sayıları azalarak hem de gelir düzeyleri artarak bundan böyle rahatlıkla evlenebilecek" şeklinde konuştu.

Öte yandan Sağlık Bakanı Koca, konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda da, "İntörn doktorlara yapılan ödemenin asgari ücret düzeyine çıkarılması kararı 18 Temmuzda açıklandı. TBMM, 1 Temmuzda tatile girmişti. Yeni yasama döneminde, gerekli irade tecelli edecektir. Asgari ücret düzeyinde ödeme, Meclis'ten çıkacak yasayla uygulamaya konacak" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
500
AK Parti'den merakla beklenen EYT açıklaması geldi: 2022 bitmeden yasalaşacak, 2023'te hayata geçmiş olacak AK Parti'den merakla beklenen EYT açıklaması geldi: 2022 bitmeden yasalaşacak, 2023'te hayata geçmiş olacak AKP Genel Merkezi'nin Personel Harcaması, Cumhurbaşkanlığı'nda Çalışan Memurların Toplam Maaşını Geçti AKP Genel Merkezi'nin Personel Harcaması, Cumhurbaşkanlığı'nda Çalışan Memurların Toplam Maaşını Geçti AK Parti Kilis İl Başkanı Karataş, kentteki gazetecilerle bir araya geldi AK Parti Kilis İl Başkanı Karataş, kentteki gazetecilerle bir araya geldi
Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık Sağlık Bakanı Koca: Asistanların nöbet sayısı yeni yönetmelikte sekizi aşmayacak - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement