Sudan 'kadın sünneti'ni yasakladı: Kadın cinsel organına müdahaleye 3 yıl hapis - Son Dakika
BBC

Sudan 'kadın sünneti'ni yasakladı: Kadın cinsel organına müdahaleye 3 yıl hapis

01.05.2020 16:26
Sudan 'kadın sünneti'ni yasakladı: Kadın cinsel organına müdahaleye 3 yıl hapis

Sudan kadınların cinsel organlarına zarar veren 'sünnet' uygulamasını yasakladı ve bu suçu işleyenlere üç yıla kadar hapis cezası öngören yasa değişikliğini getirdi.

Sudan kadınların cinsel organlarının kesilerek 'sünnet' edilmesi uygulamasını yasakladı ve bu suçu işleyenlere üç yıla kadar hapis cezası öngören yasa değişikliğini getirdi.

Birleşmiş Milletler Sudan'da 14 ile 49 yaş arası kadınların yüzde 87sine bir tür sünnet yapıldığını söylüyor.

Kadınların vajinalarının iç ve dış dudaklarının ve genellikle klitorisin de kesilip alınması şeklindeki 'sünnet' Sudan'da yaygın olarak uygulanıyor.

Kadının cinsel organlarına yapılan bu müdahale idrar yolları, böbrek ve rahim-yumurtalık enfeksiyonları, kistler ve doğurganlıkla ilgili sıkıntılara yol açmasının yanısına vajinal cinsel ilişkiyi kadın için çok acılı bir hale getiriyor.

Ergen kız çocuklarına sünnet yapılmasının gerisinde "itibar ve evlilik şansını artırma" gibi bazı değer yargıları yatıyor.

Fakat kadın sünneti artık dünya çapında kadınların sağlığını tehlikeye atan ve cinsel hazzını engelleyen bir uygulama olarak giderek daha az kabul görüyor ve yasaklanması yönünde ciddi baskılar var.

Reuters haber ajansı Sudan'ın kadın sünnetini yasaklayan yasayı 22 Nisan'da onayladığını duyurdu.

Ceza kanununda yapılan değişiklikle, kadın sünneti yapan kişiler bunu tıbbi bir kurum içerisinde ya da başka bir yerde yapıp yapmadığına bakılmadan üç yıl hapis ve para cezasıyla cezalandırılacak.

Fakat kadın sünnetinin yasaklanması her zaman bu uygulamanın tamamen ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor.

Kadın sünnetinin yasak olduğu bir çok ülkede bunu ayakta tutan kültürel değerler hala yıkılmadığı için uygulamanın gizli gizli sürdürüldüğü daha önce belgelenmişti.

Kadın sünneti çeşitleri

Dünyanın farklı bölgelerinde kadın cinsel organına zarar veren operasyonlar farklı biçimlerde yapılıyor.

YORUMLAR
500
BM Libya Özel Temsilcisi Williams, Tobruk'taki Temsilciler Meclisinin basılmasını kınadı BM Libya Özel Temsilcisi Williams, Tobruk'taki Temsilciler Meclisinin basılmasını kınadı KKTC'den Rum kesimine yeni iş birliği paketi önerisi KKTC'den Rum kesimine yeni iş birliği paketi önerisi Türkiye, KKTC'nin Rum kesimine yeni iş birliği paketi önerisini 'kuvvetle' destekliyor Türkiye, KKTC'nin Rum kesimine yeni iş birliği paketi önerisini 'kuvvetle' destekliyor
Kaynak: BBC

Son Dakika Sağlık Sudan 'kadın sünneti'ni yasakladı: Kadın cinsel organına müdahaleye 3 yıl hapis - Son Dakika

BBC
Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BBC kurumudur.

Advertisement