IOC, Rus ve Belaruslu sporcuların Paris 2024'e katılımına yeşil ışık yaktı - Son Dakika

IOC, Rus ve Belaruslu sporcuların Paris 2024'e katılımına yeşil ışık yaktı

26.01.2023 11:02
IOC, Rus ve Belaruslu sporcuların Paris 2024'e katılımına yeşil ışık yaktı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, (IOC) Rus ve Belarusluların 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları'na "tarafsız sporcu" unvanıyla katılması için "yollar aranacağını" duyurdu.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, (IOC) Rus ve Belarusluların 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları'na "tarafsız sporcu" unvanıyla katılması için "yollar aranacağını" duyurdu.

IOC'den yapılan açıklamada, Paris 2024 organizasyonu paydaşlarıyla yapılan yönetim kurulu toplantısının ardından Rus ve Belaruslu sporcuların turnuvaya katılım durumunun masaya yatırıldığı belirtildi.

Toplantıda, oy birliğiyle alınan karara göre, sporcuların pasaportu nedeniyle turnuvalara katılımının yasaklanmasına destek verilmeyecek. Açıklamada, Rus ve Belarusluların tarafsız sporcu unvanıyla Paris 2024'e katılması için yollar aranacağı da vurgulandı. Bu uyruğa sahip sporcuların, Paris 2024'te yer alabilmesi için IOC'nin savaşta Ukrayna'yı destekleyen barış misyonuna karşı duruşta yer alan davranışlar sergilememesi beklenecek.

Rusya ve Belarus'a ilişkin önceden alınan, uluslararası bir spor organizasyonuna ev sahipliği yapamama, turnuvalarda bayraklarının açılmaması ve temsilcilerinin katılımına izin verilmemesi yaptırımlarının devamı konularında da anlaşma sağlandı.

Öte yandan IOC'nin açıklamalarını kınayan Ukrayna Atletizm Federasyonu, "Rus ve Belaruslu sporcuların, özellikle 2024 Olimpiyat Oyunları'na tarafsız sporcu unvanıyla katılması, Rus devletinin savaşın devamı için verdiği acımasız mücadeleyi destekleyecek nitelikle bir durumdur." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Fransa'da bir garip olay! Gösteriler esnasında sokaklardan dumanlar yükselirken, yemek yemeye devam ettiler Fransa'da bir garip olay! Gösteriler esnasında sokaklardan dumanlar yükselirken, yemek yemeye devam ettiler Fransa'daki gösterilerde polis, protestocuyu yumrukla yere serdi! Görüntü birimleri harekete geçirdi Fransa'daki gösterilerde polis, protestocuyu yumrukla yere serdi! Görüntü birimleri harekete geçirdi Fransa'daki protestolarda polisten göstericiye yumruk! Görüntü emniyeti harekete geçirdi Fransa'daki protestolarda polisten göstericiye yumruk! Görüntü emniyeti harekete geçirdi

Son Dakika Spor IOC, Rus ve Belaruslu sporcuların Paris 2024'e katılımına yeşil ışık yaktı - Son Dakika


Advertisement