Tarihi Fevziye Yağlı Güreşleri, 5 Yıl Sonra Yeniden Yapılacak - Son Dakika

Tarihi Fevziye Yağlı Güreşleri, 5 Yıl Sonra Yeniden Yapılacak

13.07.2014 11:44
Tarihi Fevziye Yağlı Güreşleri, 5 Yıl Sonra Yeniden Yapılacak

Edirne Kırkpınar güreşlerine rakip olan Yalova'nın Altınova ilçesinde düzenlenen Fevziye Yağlı Güreşleri’nin 108.’si 5 yıl aradan sonra 30 Temmuz Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

Edirne Kırkpınar güreşlerine rakip olan Yalova'nın Altınova ilçesinde düzenlenen Fevziye Yağlı Güreşleri'nin 108.'si 5 yıl aradan sonra 30 Temmuz Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

Fevziye Yağlı Güreşleri maddi imkansızlıklardan dolayı 2001 yılı itibarı ile 5 yıl ara verilmişti. 1901 yılından itibaren süre gelen yağlı güreşlerinin bu yıl ki ağalığını Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar yapacak. 2014 ikincisi ve 2013 Kırkpınar şampiyonu İsmail Balaban'ın yanı sıra 2009-2010 şampiyonu Mehmet Yeşil Yeşil'in de er meydanında yerini alacak. Yalova Çerkez Birliği'nin katkılarıyla gerçekleştirilecek güreşlere 2013 Kırkpınar şampiyonu İsmail Balaban, 2009-2010 şampiyonu Mehmet Yeşil Yeşil, Osman Aynur, Ekrem Yavuz, Enver Erişli, Güngör Ekin, Hasan Tuna, Kemal Karaboğa, Sezgin Yüksel, Faruk Akkoyun, Ahmet Kavakçı, Arif Akin, Şükrü Kazan, Kaan Kaya, Erkan Ertan, Ahmet Yavuz, Hasan Cengiz, İbrahim Çoraman, Osman Özgün, Ali Gökçen ve Mustafa Başdemir başpehlivanlık için güreşecek.

Fevziye Yağlı Güreşleri'nin tarihi ile Edirne Kırkpınar güreşlerine rakip olduğunu belirten Fevziye Köyü Muhtarı Necmi Yüksel, "2001'in ardından son 5 yılda Fevziye Yağlı Güreşleri'ni maddi sorunlar yüzünden gerçekleştiremiyorduk. Ancak Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, girişimleri sonrasında Edirne Kırkpınar güreşlerine rakip olan Fevziye Yağlı Güreşleri'ni 30 Temmuz Çarşamba günü gerçekleştireceğiz. Bu girişimler sonrasında yok olma tehlikesi ile yüz yüze olan Fevziye Yağlı Güreşleri'ni yeniden canlandıracağız" dedi. - YALOVA

YORUMLAR
500
Yalova Altınova'da Zakkum rüzgarı Yalova Altınova'da Zakkum rüzgarı Yalova'nın lezzetleri tanıtıldı Yalova'nın lezzetleri tanıtıldı YUNİFEST'22 Yalova'da şehirle kampüsü buluşturdu YUNİFEST'22 Yalova'da şehirle kampüsü buluşturdu
Kaynak: İHA

Son Dakika Spor Tarihi Fevziye Yağlı Güreşleri, 5 Yıl Sonra Yeniden Yapılacak - Son Dakika


Advertisement